V červnovém Kamelotu o státním loupení i schizofrenii rádoby dobrodějců

08.06.2023

Vážení čtenáři,
je tu první letní měsíc a konečně se zdá, že nás přivítalo to pravé slunečné počasí. Na Kladenském festivalu na náměstí Starosty Pavla vás občasné chladnější počasí opravdu neodradilo a účast byla ohromná. Doufám ale, že nás čeká léto, jak se sluší a patří, a především pro děti to bude znamenat více možností venkovního sportování a vyžití.

Víte, že se v politice pohybuji 25 let a za tu dobu jsem stejně, jako vy, viděl a zažil mnoho různých vládních koalic. Přijde mi ale, že se situace neustále zhoršuje. Jako volič pravicových stran vím, že žádná pravice dnes již v podstatě neexistuje. A ti, co si myslí, že jí představují, se propůjčují k těžko pochopitelným krokům. 

V minulém vydání jsem psal o rušení poboček České pošty a je celkem jasné, že se na nás valí problém. Do toho na světlo světa vyšel konsolidační balíček z dílny Vlády České republiky a silně začínám pochybovat, jak se s ním mohou města a obce ekonomicky vypořádat. Jednou cestou, která se nabízí, je zdražování služeb pro občany. Jenže my ani v příštím roce nechceme zvedat ceny za teplo nebo dopravní obslužnost. Snažíme se rozumně pomoci vlastním občanům, aby se neděly věci jako ve Slaném, kde lidé kvůli extrémním nedoplatkům za teplo demonstrovali před branami radnice.

Vláda dokázala dostat mnoho lidí do finančních obtíží a my jsme se naopak snažili všem Kladeňákům život usnadnit. Proto jsme nejenom nezvyšovali ceny, ale například jsme ani pro tento rok vůbec nevybírali poplatek za komunální odpad. Teď se dozvídáme, že daně z nemovitosti, na které jsme nesahali téměř dvacet let, nově spadnou i pod státní koeficienty, se kterými města nemají možnost jakkoli hýbat. Byť by bylo možná na čase alespoň kosmeticky tuto sazbu zvednout, tak teď už se ani o pouhopouhé kosmetické úpravě ze strany města bavit nelze. Navíc finance, které z této daně putovali ze 100 % městu, poputují z poloviny státu. Trefně se k tomuto kroku vyjádřil například starosta Radim Bača z Palkovic: „Penězi z daně z nemovitosti by se nemělo sanovat špatné hospodaření státu.“ Jenže tím zalepování špatného hospodaření státu nekončí.

Když rozum ustoupí stranou

Dalším příkladem je skoro už jediné téma místních Pirátů a STANu – hazard. Rozum zde ustoupil opravdu tak stranou, že ho jen těžko hledat, a stále se omílá referendum o jeho zákazu. Víme, že existence legálního a přísně regulovaného hazardu na Kladně nezpůsobuje nepořádek, a naopak nám přináší do kasy přes sto milionů korun ročně, díky kterým lze město rozvíjet a podporovat mimo jiné i mládežnické sportovní oddíly. Kromě paní zastupitelky Gamanové a paní senátorky Šípové nově do hazardu vstupuje i stát, který si chce nově ze zmíněné částky uloupit městu skoro polovinu. Jak se někomu najednou hazard a finanční výnos z něj hodí, je skoro až směšné. 

Stát tedy nedokáže ukočírovat vlastní výdaje a řešením je ubírat co nejvíce obcím. Naše snahy o rozkvět města, přívětivých cen a kvalitních služeb se nám nově vláda snaží co nejvíce ztížit a hází tím klacky pod nohy všem vedením radnic, která chtějí o svá města pečovat. Už teď je například jasné, že nulová cena za svoz komunálního odpadu není pro příští rok udržitelná. Sedím u psaní tohoto článku a na stole mám plno investic, které jsme chtěli projektovat už na příští rok, těšil jsem se na to, že je budeme prezentovat a ze všeho zbyla jen obava z dalších prohlášení našich vládních činitelů. Při volbách do parlamentu je mi po výrocích premiéra Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury nad slunce jasné, že strana ODS se stává čím dál více nevolitelnou. 

Vrátím se ale ještě na chvíli k uměle vytvořenému evergreenu kladenské politické scény – hazardu. Narazil jsem na snad ten nejbizarnější paradox, který šel k tomuto tématu doposud najít. Ti samí lidé, co už několik let krákorají o zákazu hazardu namísto regulace, totiž vydali v návaznosti na možný zákaz výrobků z konopí, tedy z drogy, následující slova. Cituji úryvek v přesném znění: 

"Regulace je vždycky lepší než zákaz. Zákazem jenom pomůžete černému trhu. Regulací vytvoříme legální pravidla pro podnikání, ochráníme děti a mladistvé a zároveň máme šanci dohlížet na kvalitu a bezpečnost pro spotřebitele. Jsme už v 21. století a těch zkušeností máme hodně. Pojďme to udělat správně." (facebook Piráti – Kladno, 12. května 2023)

No, pokud mě tedy rozum neklame, tak paní senátorka Adéla Šípová je členkou Pirátské strany. A pokud mě rozum neklame ani podruhé, tak paní zastupitelka a vedoucí aktivistka spolku Kladno bez hazardu Anna Gamanová je v komunální straně spojená s Piráty. Přiznám se, že jsem nebyl nikdy více pobaven a zároveň zděšen schizofreností těchto rádoby dobrodějců, kteří dokáží jedním dechem tvrdit, že naprostý zákaz je jediná možná cesta, byť regulace je vždy lepší než zákaz. Nezbývá, než žasnout nad inteligenční a argumentační úrovní této strany a jejich představitelů. Nikdo se mi pak nemůže divit, že je neberu vážně.

Kladenská elektrokola nově ve Velkém Přítočně

Dovolím si reagovat i na vaše dotazy ohledně sdílených kol nextbike, u kterých se denně pohybujeme už okolo 500 výpůjček a o prázdninách toto číslo půjde ještě nahoru. Jsem opravdu rád, že se vám elektrokola tak moc líbí a systém výpůjček funguje. Slibovali jsme vám, že chceme poskytnout možnost zapojení se do sítě nextbike i okolním obcím, kam nevedou naše spoje MHD z Kladna. Velkému Přítočnu, Kamenným Žehrovicím, Velké Dobré, Stochovu či Družci jsme proto nabídli, že si na svá bedra vezmeme kompletní zajištění služby i velkou většinu financování. Na návrh zatím pozitivně reagovalo Velké Přítočno a od 1. června je součástí systému, za což jsem rád. Naopak mě ale trochu zklamal přístup některých zástupců ostatních obecních úřadů, kteří, když přišli na to, že by na systému sdílených kol neměli šanci vydělat, tak jej odmítli. Je to v mých očích přístup nepochopitelný. Naši občané tu nejsou přece kvůli tomu, aby se na nich vydělávalo. Nebo alespoň tak to vidím já a mí kolegové. I tak jsme ale připraveni dále jednat a přibližovat hranice Kladna k hranicím okolních obcí.  

Navždy nás opustila Laďka Eichenmannová

Víte, že vás vždy ke konci těchto řádků zvu na kulturní akce a snažím se vše zakončit pozitivně. Ovšem jestli mě život něco naučil, tak to, že jeho součástí je nejenom radost a smích, ale také zármutek a bolest. 

Zaskočilo nás úmrtí Laďky Eichenmannové, skvělé organizátorky a ženy, která se kromě sportu a kultury vždy velmi angažovala v charitativních projektech, vždy chtěla a uměla pomáhat lidem. Laďka se velmi zajímala o veřejný život a naprosto nezištně organizovala nebo vypomáhala organizovat sportovní i kulturní akce. Neumím ani spočítat, na kolika charitativních projektech se podílela. Byla velmi schopná a patřila mezi lidi, kteří dokáží mnoho nabídnout a dělat věci pro jiné, nikoliv pro sebe. I proto jsem ji dříve oslovil a dvakrát byla součástí naší kandidátky. Jsem si jistý, že pokud by dlouhodobě nemusela bojovat se zdravím, tak by byla kladenskou zastupitelkou. Odchod Laďky mě velmi zasáhl a vyjadřuji upřímnou soustrast rodině – dceři Natálce, synu Lukášovi a manželu Zdeňkovi.

Mgr. Milan Volf,
předseda Volby pro Kladno
a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - červen 2023.