V březnovém Kamelotu o rozpočtu, energiích, hokeji i elektrokolech

01.03.2023

Vážení čtenáři,

byť se to nemusí za okny zdát, přivítal nás první jarní měsíc. V našem městě nás bude čekat mnoho investic a staveb, které ale neplánujeme pouze my. V letošním roce začne výstavba Globusu a k tomu navazující dopravní infrastruktura společně s kruhovým objezdem Americká – Unhošťská. Vzhledem k nutným dopravním uzavírkám využijeme tento čas a prostor pro úpravu Americké ulice v podobném rázu, jako jsme upravili ulici Jaroslava Kociána. Cesta k benzince OMV a STOP SHOP Kladno bude po dobu rekonstrukce průjezdná. Pro výstavbu obchodního centra bude třemi etapami od dubna do konce letních prázdnin znatelně upraven provoz po dotčených silnicích a prosím proto řidiče o trpělivost a opatrnější jízdu. Další investicí, která promění tvář části Kladna, je obrovská parková úprava v ulici Sportovců u objektu kasáren. Vodárenská společnost zde vybuduje školící centrum a jedná se o opravdu nádherný projekt. 

 

Správa železnic zahajuje modernizaci trati Praha – Kladno s připojením Letiště Václava Havla. Pamatuji si, že se poprvé o projektu „rychlodráha“ začalo mluvit desítky let zpátky a jsem rád, že se konečně stává skutečností. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších infrastrukturních projektů v celé republice, který zkulturní cestování vlakem. Trať bude nově v celém svém úseku elektrifikovaná a zdvoukolejněna, na letiště povede nová odbočka, přibude několik zastávek v Praze s přímým přestupem na linky metra a modernizují se stávající stanice a zastávky na Kladně. Jedná se o tak velký projekt, že se budeme muset opět poprat s různými uzavírkami a vlakovými výlukami. Bližší informace, objízdné trasy i termíny budeme zveřejňovat na webových stránkách města www.mestokladno.cz.  

Rada města Kladna schválila rozpočet pro tento rok. Byť se jedná pro většinu z vás o nezáživné čtení plné čísel, tak se u tohoto tématu musím pozastavit. S kolegy jsme nad složením rozpočtu strávili hodně času a jedná se o tu nejsložitější skladbu, kterou jsme kdy dávali dohromady, a to „díky“ neskutečným cenám energií a plynu. Kladu si otázku, proč má zrovna Česká republika jedny z nejdražších cen těchto komodit. Pomáhat ostatním státům je bezpochyby nutné a patří to do kultivované společnosti, ale není možné dělat neustálé kroky, které takto negativně ovlivní občany toho vlastního. A to má město Kladno k dispozici poměrně velké finance. Vůbec si nedovedu představit být starostou menší obce a snažit se ji v této době jakkoli smysluplně rozvíjet. Přesto dopad energetické krize na Kladně zatím zvládáme a děláme vše, co je možné, abyste to na službách poskytovaných městem co nejméně pocítili. Do budoucna se ale může stát, že takový stav nebude udržitelný. 

Když vidím, jaké peníze platíme za energie a jak s nimi vláda hospodaří (například prodej českých energií na německou burzu a následný odkup zpět), čtu si o normě Euro 7, která bude mít dopad na motory v autech a především na jejich ceny apod., tak bych k parlamentním volbám prvně v životě možná ani nedošel. To jsem ale trochu odbočil. Jakmile bude rozpočet města schválen i zastupitelstvem, projdeme si blíže, co se na Kladně bude nejen tento rok dít. 

Už teď ale mohu prozradit, že komunikujeme se zástupci okolních obcí o možnosti propojení systému elektrokol. Snažíme se zajistit co nejlepší podmínky, abyste mohli využívat kola například na cesty do Malého a Velkého Přítočna, Velké Dobré, Kamenných Žehrovic, Doks a Družce. Pro velký zájem také rozšíříme tuto službu i přímo na Kladně, kde nám přibude dalších 40 elektrokol. Děkuji všem za pozitivní ohlasy a také za to, že systém sdílených kol tak hojně využíváte.   

V neposlední řadě bych rád, v návaznosti na vaše dotazy, okomentoval i slova Jaromíra Jágra, který mluvil na setkání s fanoušky také o financování klubu a generálním partnerovi Kaufland. Pro ujasnění – město Kladno se sice nechce titulovat označením „generální partner“, ale je potřeba připomenout, že je největším přispěvatelem klubu, podporuje celkem 8,5 miliony ročně hokejovou mládež a 5 miliony Áčko. Provoz zimního stadionu, ležící na bedrech města, činí přibližně 30 milionů ročně. Dále máme historicky smluvně ujednáno, že výtěžek ze všech pronájmů na zimáku (ledy, bufety, restaurace apod.) putuje také oddílu, aby se mu pomohlo. Reálně se tak město s podporou hokeje pohybuje mezi 40 až 50 miliony ročně, nemluvě o více jak 300 milionech z rozpočtu města na nezbytnou rekonstrukci stadionu. Hokej podporujeme a podporovat i nadále budeme. Jsme přece stále hokejové město! V návaznosti na toto téma chci reagovat i na stížnosti, které nám od hokejových fanoušků často chodí – občerstvení je předražené a nevyhovující, nedostatečné personální obsazení v bufetech vede k nekonečným frontám a situace zašla tak daleko, že je jednodušší si pro občerstvení v době přestávky zajít zcela mimo areál, třeba do hospody Na Amálce. Byť tyto služby nezajišťuje město, tak s vedením klubu situaci projednáme a napravíme. Při psaní těchto slov ještě nevíme, jak dopadne zápas Kladna proti Budějovicím, ale držím našemu týmu palce a pevně doufám, že se vyhneme baráži.

Od sportu již tradičně odskočíme ke kladenské kultuře. Ozývá se mi stále více lidí, kteří nejsou pravidelnými návštěvníky divadla, ale jednou za čas na některé hry zavítají. Ptáte se mě, zda činoherní soubor připravuje více představení jako je Hra, která se zvrtla, Donaha, Jak umřít na rokenrol nebo Šakalí léta. Zda vznikne další obdobná bomba, to nikdo s jistotou nemůže říct. Ale jsem si jistý, že pokud to někdo dokáže, je to právě náš divadelní soubor. Máme totiž neuvěřitelné štěstí, že ho máme tak kvalitní. Mluvili jsme o možnostech s jednatelem divadla Janem Krafkou a Kladeňáci si obdobnou hru určitě zaslouží. Mezitím si dozajisté vyberete něco zajímavého z nynějších představení. Například novou inscenaci Klíčovou dírkou – občas až absurdní komedie, která není pro slabé povahy. S příchodem přívětivějšího počasí se také opět můžete každou třetí neděli v měsíci těšit na Taneční odpoledne pro seniory v restauraci U Zlatého selátka.  

Doufám, že se počasí brzy umoudří, ranní cestou nás nebude do práce či školy provázet sněhová nadílka a začneme si užívat stoupajících jarních teplot.

Mgr. Milan Volf,
předseda Volby pro Kladno
a primátor Statutárního města Kladna

 


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - březen 2023.