Studie - náměstí Svobody

V květnovém Kamelotu o hokeji, rušení pošt i budoucích projektech

01.05.2023

Vážení čtenáři,
byť se konečně začíná projevovat jarní slunečné počasí, tak je potřeba zabruslit na kladenský led. Velkou událostí konce dubna totiž bylo udržení Rytířů Kladno v extralize. Asi nejen za sebe mohu říct, že jsem ze srdce rád, jak barážová série proti Zlínu dopadla a moc jsem to celému týmu i fanouškům přál. Na druhou stranu se ale i zlobím, že se do obdobné situace dostáváme každý rok a myslím si, že nastal čas udělat posun dopředu. 

Když se bavím s lidmi přímo z hokeje nebo sleduji různá mediální vyjádření, tak mi přijde, že nám to poslední místo patří. Posloucháme, jak je vše drahé, nejsou finance a tým dělá maximum. Jsem toho názoru, že je na čase, aby se Kladno konečně odrazilo ode dna tabulky a opustilo argumentace, jak jsou na tom všichni ostatní jinde, po stránce zázemí a financí, lépe. Město Kladno hokeji významně pomáhá i přes minimálně nelehkou ekonomickou situaci, která postihla celou republiku. Zhruba 50 milionů korun ročně putuje hokejovému oddílu, na mládež a provoz zimáku pouze od města. 

Hokej významnou částí vytváří identitu našeho města. Pyšnit se sice můžeme mnohými sportovními kluby, sportovci a jejich výsledky, ale stále jsme město především s bohatou a obrovskou hokejovou historií a tradicí. Jako hokejové město nejsme známi jen v České republice, ale i ve světě. Chtěl bych, aby tomu tak bylo i nadále a je evidentně nutné dojít k tomuto cíli změnami – každý rok vychovat alespoň jednoho hráče pro A mužstvo, vrátit na výsluní kladenskou mládež a získat zpátky nejvyšší soutěž pro juniory. Proto jsme se rozhodli založit spolek Hokejová mládež Kladno, který převezme mládež a povedou ho hokejoví profesionálové Martin Vejvoda, Jiří Burger a Jiří Kuchler společně s ostřílenými trenéry. Budeme se věnovat i zlepšení servisu pro vás, pro fanoušky, přímo na stadionu a jsme připraveni řešit veškeré podněty, které za město řešit můžeme. Například zlepšení občerstvení, na které jsme od fanoušků zaznamenali řadu stížností. Věcí, do které se ale nikdy nebudeme montovat, je obsazení a sportovní činnost áčka. 

Za rušení pošt by si ministr Rakušan měl sbalit batůžek a zmizet z politiky

Mezi další aktuální témata zařadím i uzavírání poboček České pošty, o kterých se s městy a obcemi vůbec nejednalo. Zástupci pošty u nás i v dalších městech neudělali nic jiného, než že nám přišli sdělit hotovou věc, v našem případě zrušení čtyř poboček, a běželi zase o radnici dál. Upozornili jsme například, že rušení pošty v části Dubí je z hlediska vzdálenosti za hranicí nově určených parametrů pro rušení poboček. Apelovali jsme také na zachování pošty ve Vrchlického ulici, protože jinak zbude v největším středočeském sídlišti Kročehlavech o 35 tisících obyvatelích jediná pobočka. Navrhovali jsme také rozšíření otevíracích dob například na poště v Rozdělově. Vyzvali jsme ke spolupráci a nabídli pomoc ohledně informování občanů o dalších možnostech a službách, jako jsou balíkovny a podobně. Bylo nám přislíbeno, že získáme alespoň základní data a podklady, doteď jsme nic nedostali.

Pohybuji se v politice 25 let a myslel si, že už mě nemá co překvapit. Mýlil jsem se, a nejen v souvislosti s děním ohledně pošty nezbývá než vyzvat ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který je za tohle všechno přímo odpovědný, aby okamžitě zmizel z politického dění a plně se připojuji k vyjádření a výzvě kolegů primátorů, zejména pana primátora Havířova Josefa Bělici, aby hnutí Starostové a nezávislí přestali ve svém názvu používat slovo „starostové“. S tímto slovem nemají absolutně nic společného! My si za Volbu pro Kladno na nic nehrajeme, jsme nezávislí a buď nás někdo chce podporovat nebo ne, nekryjeme se zbaběle za obecné názvy a nepoužíváme žádný štít, kde bychom hloupě generalizovali naši stranu třeba "geniálním" názvem Kladeňáci. Plně se distancujeme, a to na opravdu velkou vzdálenost, od zbabělosti Víta Rakušana a jeho schovávání se za "starosty". 

Dlouhodobě se to projevuje už v našem Středočeském kraji a netajím se názorem, že pod vedením STANu jde o nejhorší krajské vedení v historii. Na vládní úrovni se to znovu potvrzuje a zcela nesourodé spojení pětikoalice působí tak, že se jednoznačně shodne leda na tom, že když nebude společně v tomto kočkopsu, nebude ve vládě – a to je jediný program a jediný smysl spojení ODS – TOP09 – KDU ČSL – Pirátů a STAN.

Způsob rušení pošt je jen jedním ze střípků celkově zoufalé vlády, v níž Vít Rakušan sedí, a bohužel musíme vnímat i další věci, jako jsou prapodivná cesta k paskvilní valorizaci důchodů nebo nápady se zvyšováním daně z nemovitosti, kdy by stát inkasoval prostředky navíc namísto obcí. Obrovská inflace je dalším důsledkem vládní nemotornosti v době ekonomické a energetické krize. Města a obce musí vlastními opatřeními sanovat kde co a pokud to takto půjde dál, nezpůsobí to komplikace jen v investicích, ale dokonce v mandatorních výdajích, a to tu ještě nikdy nebylo...

Neodpustím si ještě jeden osobní dojem. Pokud ministr v obleku a s kravatou běhá po světě s batůžkem na zádech, vždy mi začne blikat kontrolka, že něco není v pořádku. V případě pana Rakušana se mi to znovu potvrdilo. Nyní ale už opravdu nastal čas, aby si ten batůžek sbalil a vrátil se do Kolína, kde dělal starostu, což je také veškerá jeho kvalifikace. A ta na výkon ministerské funkce evidentně nestačí. 

Co nás čeká do budoucna

Posuneme se k mnohem pozitivnějším tématům. Prvním z nich je Panská louka. Zelenou páteř Kladna prodlouží nově vybudovaný park s originálními prvky, které nápaditě obzvláštní tuto lokalitu, a přitom dodrží ráz odpočinkové zóny vhodné pro rodiny s dětmi. Přibude zde dětské hřiště, vodní věž, herní korýtko a kavárna. Dojde tak vytvoření unikátního přírodního celku táhnoucího se de facto od zimního stadionu až do starých Kročehlav.

Zaměříme se i na Náměstí svobody, které považujete za jedno nejdůležitějších centrálních veřejných prostranství v Kladně. V rámci projekčních příprav a studie proběhl na jaře 2021 na náměstí Svobody i cílený sociologický průzkum, který autorům ukázal, jaké potřeby mají a jak tento prostor Kladeňáci vnímají. Navrhovaný koncept z toho také vychází a má ambici nabídnout kultivovaný pobytový prostor s důrazem velký podíl zeleně, stromů, květin a trávníků. Nové náměstí Svobody plynule naváže na rekonstruovanou pěší zónu. Na oba zmíněné projekty chceme využít dotace, které by náklady pokryly zhruba z 85 %. 

Máme také připravený návrh na vybudování moderního saunového centra, které by mělo vyrůst na tradičním místě stávající sauny v blízkosti zimního stadionu a hokejbalového hřiště. Byť je o saunování veliký zájem, tak naposledy sauna prošla významnou rekonstrukcí v roce 2001. Vzhledem k poloze mezi sportovišti může kromě veřejnosti sloužit i pro rehabilitaci sportovců. U těch i zůstaneme, protože Sportovní gymnázium Kladno se brzy dočká nutné rekonstrukce svého rozsáhlého venkovního hřiště. Gymnázium se na nás obrátilo s požadavkem na rekonstrukci hřiště. Přestože je zřizovatelem Středočeský kraj, rozhodli jsme se této iniciativě vyhovět, sportovní gymnázium je tradiční a důležitou součástí sportovního života a vzdělávání na Kladně.

Dalším projektem, o kterém se zmíním, je Sítenský most. Souhrnný posudek technického stavu mostu včetně stavebně-technického průzkumu s využitím sondážních vrtů ukázal, že z hlediska mimořádné kvality betonu jsou stávající pilíře bezpečně dlouhodobě využitelné. Je tedy logické, ekonomické, ekologické, a i s ohledem na stavební práce časově úsporné, udělat jen novou vodorovnou konstrukci a sloupy pilířů zachovat, vyžadují totiž jen povrchové opravy a sanování. Původní a mnohem nákladnější návrh přestavby mostu počítal s bezpilířovým provedením, což je podle posudku nevhodné a nevýhodné, navíc by to vyžadovalo nový geologický průzkum Sítenského údolí. Předpokládaný termín stavby je během roku 2025.

V neposlední řadě připravujeme unikátní modernizaci Naučného střediska ekologické výchovy Kladno – Čabárna. Chceme rozšířit ekocentrum o novou energeticky plusovou budovu, která bude vybavena ukázkovými moderními technologiemi – fotovoltaikou, solárním ohřevem vody, systémem zadržování dešťovky a využití šedé vody, tepelným čerpadlem, termoizolací, stínící technikou... Součástí připravované investice je i výsadba prvků aktivní zeleně, včetně zelené střechy, vybavení prostor a pořízení pomůcek pro výuku a měření. I zde chceme využít dotaci, která by investici pokryla z 80 %.

O projektech, investicích a studiích bych toho mohl psát tolik, že by to vydalo na mnoho dalších stránek. Hodně z nich jste měli možnost vidět v našem předvolebním programu, a i přes tíživou ekonomickou situaci se vždy budeme s kolegy snažit splnit to, proč jste nám dali svůj hlas. 

Popřeji vám průběh jara přesně dle vašich představ a rozloučím se pozváním za kulturními akcemi, které jsme si pro vás připravili. Blíží se otevření sezóny v Zahradě Kladenského zámku, kdy v pátek 12. května rozezní zahradu koncerty muzikálového a operního zpěváka Radima Schwaba a zpěvačky, držitelky ceny Thálie Dashy se skupinou Pajky Pajk. Srdečně vás zvu i na Kladenský festival, který bude plný dobrého jídla a pití. V pátek 19. května se přijďte podívat na náměstí Starosty Pavla, které rozezvučí Support Lesbiens a akustická skupina Jelen. V sobotu pokračujeme společně s kapelou TH!S, Visacím zámkem a Vypsanou FiXou. Třetí květnová neděle bude tradičně patřit Tanečnímu odpoledni pro seniory v restauraci U Zlatého selátka.

Doufám, že si akce náležitě užijeme za doprovodu pravého jarního počasí.

Mgr. Milan Volf,
předseda Volby pro Kladno
a primátor Statutárního města Kladna

 


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - květen 2023.