O politickém sadismu, dopravním "expertovi" a klaunském trojboji

04.04.2024

Vážení čtenáři,
máme za sebou zimní období a za okny nás stále častěji vítá hezké, slunečné počasí. Na přelomu března a dubna, kdy vyjde i tento článek, se můžeme těšit na Velikonoce. Věřím, že si děti užijí prázdniny a načerpají dostatek sil na následující školní dny. Jedna z nejdůležitějších událostí tohoto měsíce je hokejová baráž, která rozhodne o osudu kladenského A-týmu. Všichni jste pravděpodobně zaregistrovali, že město Kladno už nebude zavírat oči nad bídnými výsledky klubu s téměř stoletou tradicí. Uvidíme, jak vše bude postupovat dále, a neztrácím naději, že by si hokej nezachoval extraligovou příslušnost.

Na straně druhé vypadají výsledkově velice dobře kladenští volejbalisté, kteří bojují v play off extraligy, a florbalisté usilující o postup do nejvyšší soutěže. Velký posun vidím i u našich fotbalistů. Několik měsíců nazpátek jsem klub kritizoval a řekl, že pokud bude docházet k hádkám uvnitř organizace, tak opravdu nenajdeme společnou řeč. Do chodu klubu vstoupil Martin Šmejkal a bezvadně si zatím vše sedlo. Vítězné výsledky mluví za vše a považuji to za velký příslib do budoucna.

Příznivci aktivního pohybu nepochybně zaregistrovali začátek sezony elektrokol. V minulém vydání Kamelotu jsem přiblížil naše plány o propojení Kladna s okolními obcemi i navýšení samotných elektrokol a stanic s modrým "ufonem". Dovolím si dodat, že v případě, kdy kolo odložíte mimo vyznačené stanice, naúčtuje se vám dodatečný poplatek, protože zmíněné stroje poté musíme svážet. Pokud byste zaznamenali na Kladně lokalitu, kde vám chybí stanice pro kola, dejte nám vědět a rádi tyto návrhy zvážíme. 

O elektrokola se navíc nyní stará bývalá hokejová hvězda Petr Tenkrát. Po konci sportovní kariéry se vypracoval v opravdového profesionála i mimo led a naše spolupráce zcela předčila má očekávání. 

Politický sadismus v podání kladenského PirStanu

Samozřejmě se zastavím i u dění na Zastupitelstvu města Kladna v druhé polovině března. Směsice Pirátské strany a STANu se rozhodla, že 24 hodin před konáním zastupitelstva bude mystifikovat a děsit obyvatele celého sídliště na Ostrovci. Abych to lépe vysvětlil – polovina tohoto sídliště je zprivatizovaná a již nějaký čas registrujeme dotazy ze strany zdejších obyvatel o možnosti odkupu zbývajících bytů, které jsou stále v majetku města. Byť jsme žádné byty nechtěli prodávat, propad v příjmech města převyšující 300 milionů korun vlivem vládního konsolidačního balíčku znamenal se touto možností zabývat. 

Nakonec jsme přistoupili k rozhodnutí, že pokud bude zájem ze strany nynějších nájemníků o odkup, nenáleží nám v tom žadatelům bránit. Připravili jsme proto záměr a předložili jej k projednání zastupitelům. Vůbec se tedy nejednalo o žádné přesné parametry, podmínky, ceny či termíny. Případné schválení tohoto záměru by pouze znamenalo, že se musí začít pracovat na jasných pravidlech. A ty musí schválit opět zastupitelstvo. 

Naneštěstí si zmíněná směsice PirStanu, jak je jejím zvykem, nedočetla nebo neporozuměla podkladům a začala "hrdinně" konat. S rozzářenými pohledy nelenila a rozvěsila po celém sídlišti letáky, které se dají označit za nesmírně hloupé. Patrně se sadistickou radostí chtěla vyděsit nájemníky, že jim sebereme byty, jak se nám zlíbí a ze dne na den lidé mohou přijít o bydlení. Samozřejmě se jedná o šílený blud.

Pravidla pro podej bytů budou taková, že nabídka půjde v první řadě stávajícím nájemníkům, a to za velice přijatelnou cenu. Pokud budou mít o koupi zájem, byt přejde z vlastnictví města do soukromého. Pokud zájem mít nebudou, tak z bytů nikdo nikoho vyhazovat nebude.

Bylo naprosto jasné, že obyvatelé sídliště přišli, a zde musím říct, naštěstí, přímo na zastupitelstvo, kde jsme situaci nejenom uvedli na pravou míru, ale opět se veřejně projevila i „hluboká inteligence a erudovanost“ PirStanu. Hloubka, kterou lze přirovnat k napůl vysušené louži. 

PirStan se za své poplašné sdělení dotčeným Kladeňákům neomluvil, tak se za jejich primitivní chování omlouvám všem obyvatelům Ostrovce já. Nejen, že k něčemu takovému došlo, ale také, že vás to vyděsilo a myslel jste si, že přijdete o střechu nad hlavou. 

Dopravní „expert“ sází na pocity, skuteční odborníci na data

Tímto jsem chtěl uzavřít kapitolu kladenské politické tragikomedie, ovšem nepřišlo mi fér, připravit vás o další detaily. Pro tento vytříbený zážitek se na chvíli musíme vrátit do minulosti. Koncem prázdnin roku 2022 se nám v rekordním termínu povedlo vybudovat kruhové objezdy v Kročehlavech. Díky svému vzhledu získal jeden z nich mnoho přezdívek, nejvíce se ale uchytilo přejmenování na "piškot". Právě tato stavba získala prestižní ocenění Česká dopravní stavba & technologie roku 2022, jenž vyhlašuje Ministerstvo dopravy ČR a porotu tvoří přední odborníci. 

Ocenění nás tehdy samozřejmě potěšilo, byť bezpečnější a plynulejší průjezd touto částí Kladna nás těší dodnes.

Tehdy jsem měl ještě malou naději, že si z toho odnese i něco nejeden dopravní „expert a odborník“, který se nezmohl na nic jiného, než kritizovat a nadávat na sociálních sítích. Třeba takový "stínový radní pro dopravu" místních Pirátů Martin Kodera se snažil postavit do kolegiální pozice s autory projektu ve snaze jim vysvětlit, že mají v podstatě všechno špatně. Podotknu jen, že dopravní studii zpracoval kolektiv Mobilní laboratoře pro dopravní analýzy FD ČVUT v čele s jedním z největších českých odborníků Ing. Bc. Petrem Kumpoštem, Ph.D. 

Po přečtení dalšího smyslu prostého elaborátu na téma „piškot“ z dílny kladenské Pirátské strany, který obsahoval nepravdy i holé nesmysly, zůstalo v údivu evidentně už i tiskové oddělení Fakulty dopravní ČVUT v Praze. Na březnovém zastupitelstvu proto s reakcí vystoupil přímo Ing. Bc. Petr Kumpošt, Ph.D. Byť celá jeho řeč nepochybně stojí za přepis, dovolím si parafrázovat alespoň její část:

„V článku vydaném mediálním odborem Pirátské strany na Kladně se objevují informace, které jsou až za hranou. Jsou zavádějící a to velmi. Autor nabádá čtenáře, že jsme použili špatná čísla. Není tomu tak. Pojďme mít různé názory na různé věci, to je lidské, ale používejme fakta a nepřijde mi fér, že je takovýmto způsobem napadána práce několika desítek lidí. Já chápu, že máme všichni nějaký pocit. Přes šestnáct let analyzuji data z dopravy a již jsem se setkal s větou, že pocity jsou víc než data. Já říkám, že data jsou víc než pocit. My pracujeme s daty a díváme se na vše objektivní cestou. Nikdy bych se nepodepsal pod něco, co kapacitně nevyjde a nebude fungovat, ať je objednavatelem kdokoliv."

Reakce na tato slova a proslovy pana Kodery již nebyly tak sebevědomé, jako bývají na Facebooku, avšak dozvěděli jsme se následující: Pan Kumpošt neinformoval předem, že se dostaví na zastupitelstvo, a proto PirStan neumí dostatečně reagovat a své nesmysly obhajovat. Pan Kodera jezdí po této okružní křižovatce jako cyklista a bezpečně si tam nepřipadá vůbec nikdy, proto si často vybírá cestu po chodníku. Navíc má nějaké své informace o tom, že "piškot" nefunguje. 

Tedy omluva celému týmu odborníků nezazněla, zato jsme si mohli vyslechnout opravdu „erudovanou analýzu“ pana Kodery, která patrně stála za sepsáním zmíněného hanebného článku. Zatímco pan Kodera má z bůhvíjakých důvodů divné pocity, odborníci z ČVUT pracují s tvrdými daty. 

Každá manéž má svého klauna, souboj o tento titul nabírá grády

Zasedání zastupitelstev jsem vedl opravdu hodně, první přibližně v roce 1998. Pamatuji si veškeré politické strany či seskupení. S lidmi, kteří prošli zastupitelstvem, se dodnes zdravím. Věřte mi, že každé zastupitelstvo mělo vždy svého jedince, který se z nějakého důvodu dobrovolně pasuje do role klauna a ze zastupitelstva vytváří svou manéž.

Prvním pro mě nezapomenutelným člověkem v této roli byl pan Lukáč. Opravdu výraznou postavou byl i pan Kutil, který nastavil laťku opravdu velmi vysoko. O svůj klaunský titul evidentně nechtěl přijít bez boje. To jsem ale netušil, že budeme svědky historické bitvy mezi zastupiteli paní Gamanovou, panem Hažlinským a nově i s „dopravním expertem“ panem Koderou. Občas je vyzyvatelem i pan Hanes, kritik, který dříve vedl hnojomet s názvem The Kladno, známý spíše tím, že se štítil interpunkce a pravopisu ale neštítil se tvrdých drog.

Zaznamenal jsem jeho snahu být součástí klaunského trojboje, když při zhruba pěti výstupech dokázal, že vůbec nerozumí skladbě rozpočtu ani základní matematice a hlasoval proti vlastním kolegům. Ovšem s takto ohromnou konkurencí se bude muset pan Hanes ještě o něco více zasnažit nebo to raději rovnou vzdát. 

Když tyto zoufalé jedince sleduji, vždy mě vyděsí, že by snad chtěli řídit město. To je pro mě a mé kolegy tou největší motivací kandidoval dál do vedení toho nejhezčího města v celé republice, našeho města, Kladna.

Nyní ale vážně k samotnému rozpočtu. Zastupitelstvo města Kladna schválilo rozpočet pro rok 2024, který počítá s příjmy a výdaji ve výši necelých 2,5 miliardy korun. Rozvoj města se i přes ztrátu vládního konsolidačního balíčku snažíme držet na vysoké úrovni. Na investice je vyčleněno 431 milionů, 160 milionů půjde na opravy, rekonstrukce či výstavbu chodníků, silnic a parkovišť, což je ještě více než v minulém roce.

Zmíním také výstavbu nového kruhového objezdu vedle NC OAZA Kladno, na křížení ulic Arménská a Pražská, rekonstrukci objektu Stodola u Zámecké zahrady a místní komunikace. Městské divadlo Kladno bude mít konečně také plnohodnotnou venkovní scénu a nezapomněli jsme ani na školy a školky.

S prezidentem se velmi rád setkám, ale…

Rád bych vysvětlil a zároveň odpověděl na dotazy, proč jsem se nesetkal s panem prezidentem při jeho nedávné návštěvě Kladna. Prezidentská kancelář nám napsala, zda bychom zajistili sál na veřejnou diskuzi s občany s tím, že před jejím konáním by si na mě pan prezident udělal zhruba patnáct minut čas. Zažil jsem ve své funkci tři prezidenty, ale každý z nich vždy zavítal na magistrát. Statutární město Kladno je třinácté největší v republice a byla to určitá slušnost. 

Tentokrát jsem dostal pozvánku od prezidentské kanceláře (jejíž práci opravdu dlouhodobě nepovažuji za profesionální) v duchu „aby se neřeklo“. Já tuto formu pouze nevyužil, protože mi přišla nedůstojná. Nezavítal jsem do Kokosu ani na diskuzi s veřejností, kde se pokládaly pouze předem schválené dotazy, a to ještě po určité dávce cenzury. 

Také jsem se dozvěděl, že pan prezident navštívil věznici ve Vinařicích, ale čas na návštěvu magistrátu neměl. Velmi rád bych se s ním setkal a myslím, že bychom si měli co říct. Jako člověk na mě působí velmi sympaticky a věřím, že k setkání ještě někdy dojde. 

V divadle měl premiéru Sherlock, v zahradě znovu medvědice

Na závěr si vás dovolím pozvat na nové představení Městského divadla Kladno Případ Sherlock. Jedná se o komedii, která vychází z díla sira Arthura Conana Doyla. Původní text vznikl ale přímo na objednávku našeho divadla a tak jsem si nemohl tuto světovou premiéru nechat ujít. Musím zároveň smeknout před výkonem Tomáše Hrona v hlavní roli a neméně hlubokou poklonu si zaslouží i jeho manželka Barbora Hron Vovsíková. Věřte mi, že si představení užijete a pobavíte se. 

V neposlední řadě se s příchodem slunečného počasí probudily naše medvědice. Po několikaměsíčním válení je chodím rozmazlovat a krmit medem. Jsou v nevídaně bezvadné kondici, přítulné, a především je vidět, že se mají u nás v medvědáriu dobře. Budou rády, když je přijdete navštívit a snad omluvíte jejich přeleželou srst. Odpočinek je holt odpočinek…

Mgr. Milan Volf, 
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - duben 2024.