Přejeme vám to správné vykročení do nového roku!

01.01.2024

Vážení čtenáři, 

v první řadě bych vám velice rád poděkoval za veškeré ohlasy na Slavnostní rozsvícení pohádkového stromu splněných přání. Jsme moc rádi, že se vám tolik líbilo a neméně hezká slova mi píšete i o Kladenských Vánocích. Akci pořádáme právě proto, abychom vám zpříjemnili adventní dny a dětem trochu urychlili čekání na Ježíška. Věřím, že se nám to povedlo. Obě ledové plochy necháváme v provozu až do konce ledna. Dopolední časy kluziště na náměstí Starosty Pavla mohou využívat školy a od 13 hodin široká veřejnost. 
 

Těší mě, že na posledním prosincovém zastupitelstvu bylo jednohlasně odsouhlaseno udělení čestného občanství hokejistovi Tomáši Plekancovi. Pleky proslavil Kladno v zámoří i na mezinárodní scéně, má za sebou neuvěřitelnou kariéru s 1001 starty v NHL a v jejím závěru ještě velmi významně pomohl kladenským Rytířům k postupu a následně i k udržení v extralize. Proto jsem udělení čestného občanství navrhl a myslím, že se jedná o zcela adekvátní ocenění tohoto mimořádného sportovce. 

U hokeje na chvíli zůstanu, protože se v extralize blíží poslední přestupní termín. Obávám se, že bez adekvátního posílení se A-tým znovu řítí do baráže a tu už žádný fanoušek znovu zažít nechce. 
Výsledky Rytířů jsou bohužel i nadále nedůstojné. Z dezolátního stavu se pokoušejí vrátit mládež mezi elitu Martin Vejvoda, Jirka Burger a Jirka Kuchler. Moc jim držím palce, aby se jim to povedlo, byť je to v současné situaci úkol obrovsky náročný. Pokud se to nepovede, kladenský hokej je ve velikém ohrožení. Opačně je to naštěstí s volejbalem. Tým Kladna má v extralize skvělé výsledky a myslím se, že se letos popere o ty nejvyšší příčky.

My s kolegy se pereme s rozpočtem města tak, abychom tento rok nezastavili rozvoj města. Bohužel máme vládu, kterou si opravdu nezasloužíme, a o nic lepší vedení celého Středočeského kraje. Naštěstí jsme ale statutárním svébytným městem a věřím, že v březnu bude jasno a opět budeme moci všechny čtenáře seznámit s tím, co nás bude čekat za investice a co jsme pro vás Kladeňáky připravili.  

Snažíme se nezdražovat vůbec nic, ale bohužel bylo nutné vrátit se k poplatku za komunální odpad, jinak bychom rozpočet prostě neutáhli. Chtěli jsme všem Kladeňákům odpuštěním poplatků ulehčit v době energetické a ekonomické krize a rok jsme to zvládli. V letošním roce si to ale kvůli nepochopitelným vládním rozhodnutím, která v důsledku připraví naše město zhruba o čtvrt miliardy, již dovolit nemůžeme. 

Roční poplatek za odpady činí 960 korun, osvobozeny jsou nadále osoby mladší tří a starší sedmdesáti let. Nicméně svoz komunálního odpadu budeme nadále dotovat, jinak by platba byla hodně přes tisíc korun. Nová cena 175 korun za kubík nás bude čekat i za vodné a stočné. Vodárny Kladno Mělník nevlastníme, ale jako jejich akcionář jsme přistoupili k navýšení ceny o čtvrtinu až po dohodě, že se další dva až tři roky nezvýší. Na druhou stranu ale rozumíme, že vodovodní řad nyní potřebuje opravdu velké opravy a bez pitné vody nemůžeme existovat. I tato komodita je dotována, protože reálná cena by byla 230 korun. Chápu, že nikdo z nás nemá rád zdražování, ale plnou cenu ani u svozu komunálního odpadu či vodného a stočného hradit nebudete. Ceny tepla, kromě valorizace, nenavyšujeme, stejné ceny jízdenek zůstávají v autobusech městské hromadné dopravy.

Za mě i za své kolegy vám přeji to správné vykročení do nového roku. Užívejte si zimních radovánek a myslím, že se ani nestačíme rozkoukat, a na dveře nám zaklepají jarní prázdniny...
 

Mgr. Milan Volf, 
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - leden 2024.