Vláda nás oškubala a nelze předstírat, že oškubaní nejsme

01.03.2024

Vážení čtenáři,
nejen v minulém vydání Kamelotu jsem vás otevřeně informoval o škodách, které městu způsobil vládní konsolidační balíček. Tento měsíc nás bude na zasedání zastupitelstva čekat schválení rozpočtu pro tento rok a byť vím, že pro většinu čtenářů se nejedná o záživné téma, tak musím zmínit, že jsme jeho skládáním strávili mnohem delší dobu než při skladbě jakéhokoliv předešlého. A to už jsem jich „pár“ dělal. Spolupráce s mými náměstky byla výtečná, a když mám vedle sebe profesionála, jako je Přemysl Mužík, tak veškerá práce byla zvládnutelná.

Město Kladno přijde vládními škrty o zhruba 310 milionů korun. A zatímco děláme vše pro to, abychom nemuseli zbytečně zdražovat a zároveň zachovat vysoký standard služeb pro naše občany, v mediálním prostoru se řeší pouze daň z nemovitosti. Každý den sleduji, jak jednotliví reportéři a redaktoři vůbec nerozumí problematice, o které se snaží informovat širší veřejnost. Na Kladně byla do současné výše zavedena daň z nemovitosti v roce 1994. Od té doby jsme ji nezvyšovali a ani jsme to neměli v plánu. Bez souhlasu obcí a navzdory otevřenému nesouhlasu 20 českých primátorů rozhodla vláda o tom, že se daň zvedne, což našemu městu přinese 30 milionů. Náplast za to, že nám stát na druhé straně vezme desetkrát tolik, je to ale směšná. A pokud by se nyní tuto daň rozhodlo navýšit město, výtěžek z tohoto navýšení už poputuje do státní kasy.  

Mlčí se ale raději o mnohem zásadnější problematice. Bez zmíněných 310 milionů musíme zabezpečit pro všechny Kladeňáky naprosto zásadní věci – funkční veřejné osvětlení, úklid města, městskou hromadnou dopravu, podporu sportovních oddílů, kultury a podobně, ale také investice do rozvoje města. Přesto, že jsme neměli v úmyslu kdekoliv hýbat s cenami, což jsem také sliboval, tak nás důsledky konsolidačního balíčku bohužel donutily k některým krokům. Jedním z nich je navýšení nájemného v městských bytech o 20 procent. Na konkrétním příkladu změna znamená, že za metr čtvereční budou nájemníci nově platit 100 korun namísto 82 korun. Senioři nad 65 let a hendikepovaní budou mít na nájemném 50% slevu. Komerční nájmy a vše ostatní necháváme na stálé ceně. V porovnání se srovnatelnými městy zůstávají nájmy i po zvýšení ceny na nižší hladině, kladenští senioři pak nadále platí téměř nejméně. Sečteno a podrženo v letošním roce dochází k navýšení ceny vodného a stočného, nájemníkům v městských bytech k navýšení nájemného a vrací se zpátky poplatek za svoz komunálního odpadu. 

S kolegy jsme se rozhodli, že přistoupíme k prodeji některých nemovitostí a majetku, které město sice vlastní, ale nadále nepotřebuje. O těchto podrobnostech se ale rozepíši jindy. Nyní je hlavní schválení rozpočtu a až poté vám ty nejdůležitější či nejzajímavější části představím. Už teď ale zcela otevřeně mohu říct, že jsme museli snížit některé dotace, ať už se jedná o sportovní oddíly či například oblast sociální politiky a kultury, a některé dotace vypustit úplně, a to zejména u státních organizací. Nelze si hrát na to, že nás vlastní vláda finančně oškube a my budeme předstírat, že oškubaní nejsme. To by nám brzy také mohl stát sebrat už úplně vše. 

Z pozitivnějších zpráv mohu zmínit další rozšiřování sdílených elektrokol, u kterých víme, že je využíváte stále více a více. Zvýšíme proto počet elektrokol a také stanic s "modrým ufounem", kam můžeme bez poplatku kolo vrátit. Stanice by měly být brzo rozmístěné po městě tak, že po využití kola a jeho navrácení k "ufounovi" dorazíte k vašemu cíli v co nejmenší docházkové vzdálenosti. Kladno je přirozenou spádovou oblastí pro okolní obce, a proto jim sdílená kola nabízíme za výhodných podmínek. Je to další forma dopravy a služba lidem, kteří do Kladna jezdí za sportem, kulturou a dalšími službami, ale třeba i pro středoškoláky, kteří mohou elektrokola využít při cestě do školy. V systému kladenských elektrokol je nyní Velké Přítočno, blízko dohody jsme s Vinařicemi a Stochovem.

Dozajisté vám také neunikly zprávy o tom, že kladenský podnikatel Pavel Orna rozprodává svůj majetek a domy na pěší zóně, na což má plné právo. Máme zde zájem o odkup nádherné budovy lékárny U české koruny s freskou Mikoláše Alše, kterou máme dlouhá léta pronajatou a provozujeme v ní velmi oblíbené a navštěvované infocentrum. Domluvili jsme se s panem Ornou nikoliv na komerční, ale na odhadní ceně, která je daleko nižší. Dům budeme moci více využít, rozšířit a nabídnout vám komfortnější prostory pro vyřizování vašich agend.  

Práce na železnici pokračují

Dále také vnímám vaše upozornění ohledně nepořádku hlavně na silnicích, které ve městě způsobují práce na modernizaci železniční trati. Samozřejmě chápu, že není možné, aby při takto rozsáhlém staveništi nebyly problémy se znečištěním, a to zejména ve dnech, kdy prší a nákladní vozy mají znečištěná kola. Spolupráce s investorem Správou železnic a stavebními firmami je nicméně na vysoké úrovni a nastalé problémy ihned společně řešíme a dohodli jsme se mimo jiné na zvýšení počtu i frekvence výjezdů úklidových vozů. 

V souvislosti s modernizací železnice jsme s kolegy ve vedení města podpořili stavbu moderní nádražní budovy. Koncepční studie nové výpravní haly vypadá velice dobře a stojí za ní přední české studio „Jakub Cigler Architekti“, které za svou tvorbu získalo už řadu domácích i zahraničních ocenění. 

Na druhé straně se opoziční zastupitelka architektka Gamanová, o které nevím, zda někdy něco hodnotného ve své profesi vyprodukovala, snaží zaplavit Kladno odbornými vyjádřeními, posudky a peticemi, které chtějí výstavbu nové haly zmařit. Když se pro kontext podíváme na výčet jejích aktivit, tak v minulosti chtěla například zamezit stavbě Globusu, naopak toužila stavět sítenský most bez pilířů, ale za to se zbytečnou přirážkou v řádu stovek milionů korun. Na Sítné protestovala proti stavbě nových parkovacích míst, brojí proti svému vlastnímu městu v oblasti hromadné dopravy... Ve vší úctě, tuto osobu už nemohu brát vážně, i kdybych se snažil sebevíc.

Chápu, že existuje skupina lidí, která má prostě ráda staré budovy a jejich postoji rozumím. Ale nemohu souhlasit s názorem, že stará nádražní budova tvoří identitu města a velmi bych se divil, kdyby tito lidé uspěli s žádostí, aby se stala národní památkou. Myslím, že se tak určitě nestane, ovšem nechci předjímat.

Pro město Kladno je daleko vítanější moderní vzdušná funkční budova, na kterou převažují pozitivní ohlasy, líbí se daleko víc a stejně tak bude daleko lépe a déle sloužit svému účelu a přinese větší komfort cestujícím. Prioritou musí být nejlepší možné řešení. A tím je po zvážení všech okolností jednoznačně novostavba. Správa železnic, která je investorem celého obrovského mnohamiliardového projektu a majitelem nádraží, dosud vždy měla zodpovědný přístup a musím ji poděkovat za spolupráci. Zažil jsem na Kladně už mnoho investorů, ale snad nikdy na tak profesionální úrovni.  

V kladenském hokeji je něco hodně špatně...

I když je mnoho zpráv, jenž mi od vás chodí pozitivních či alespoň slušných, tak se mi poprvé za mé působení na radnici plní pošta zprávami zcela opačnými. A všechny se týkají kladenského ledního hokeje a proseb, ať zasáhneme do jeho fungování. Myslím si, že hlavní úkol města je vytvoření tak kvalitních podmínek a prostředí, aby bez problémů fungovaly extraligové soutěže mládeže i Áčka. A jsem přesvědčen, že to děláme. Psal jsem to již několikrát a znova zopakuji, že lednímu hokeji poskytujeme na úrovni České republiky ty nejlepší podmínky, které vůbec mohou být. Mládeži poskytujeme 8,5 milionů korun, platíme provoz celého zimního stadionu, což vychází na přibližně 30 milionů korun, platíme zaměstnance a zmínit musím samozřejmě i nejrozsáhlejší půl miliardovou rekonstrukci ČEZ stadionu, kterou jsme vzali plně na svá bedra a na kterou se nám podařilo získat dotaci ve výši 138 milionů z programu Nadregionální sportovní infrastruktura Národní sportovní agentury. Přestože zimák patří městu, poskytli jsme ho plně k užívání lednímu hokeji. Zároveň veškeré příjmy plynoucí z pronájmu ledů, bufetů, restaurace, vstupného apod. putují přímo hokejovému oddílu, přičemž se zde bavíme o výnosech v rámci milionů korun. V neposlední řadě přímo Áčko dostává finanční podporu ve výši 5 milionů korun. Obdobné podmínky nemá nikdo jiný v republice. To vše převzal Jaromír Jágr od svého otce, s nímž jsem podepsal před více než dvaceti lety smlouvu o bezplatném užívání stadionu s platností až do roku 2032. 

Velká část fanoušků považovala Jaromíra za spasitele ledního hokeje na Kladně. Namísto rozkvětu sportu, který měl na Kladně vždy své místo a prim, sledujeme pouze otřesné výsledky a s nedůvěrou čekáme, jak dopadne závěrečná baráž. Nemluvě o rozprodávání desítek hráčů do ostatních oddílů, za které Jaromír Jágr zinkasoval miliony korun, což se zpětně nikde nepromítlo do kvality mužstva. S trenéry mládežnického týmu se často bavíme o koupi extraligy juniorů, což se jeví jako jedna z mála možností, jak v mládeži vystoupit z bludného kruhu. Extraliga juniorů je totiž pro mládež i pro celý klub zásadní a sportovní cestou v tuto chvíli v podstatě nedosažitelná. Ale přijde mi, že to chceme jen my. Velmi bych ocenil, pokud by s obdobným nápadem přišel přímo sám Jaromír.

V kladenském hokeji je zcela evidentně něco hodně špatně. Přijde mi, bohužel, že je to výsledek manažerského selhání majitele Rytířů, protože mít obdobnou podporu jakýkoliv jiný majitel v České republice, tak vše funguje úplně jinak. Je asi už na čase, aby Jaromír Jágr nebyl ve vedení ledního hokeje na Kladně a už vůbec ne v tandemu s Václavem Bartošem. A ten samý fanklub, který dříve nechtěl obdobné věci vůbec slyšet, nyní na stadionu místo fandění a sledování zápasu nosí potápěčské brýle a hraje badminton. Je smutné, že v Pittsburghu visí dres s číslem 68 vysoko nad tribunami a celý stadion a město Jaromírovi tleská, zatímco v jeho rodném městě kladenská hala pláče. 

Poprvé od roku 2011, kdy Jaromír Jágr přebral hokejové mužstvo pod svá křídla, jsme se rozhodli do rozpočtu nezahrnout dotaci 5 milionů korun pro A tým. Více do chodu nechceme prozatím zasahovat.

Na závěr bych se chtěl na chvíli vrátit do zimních měsíců, i když nás již vítá jaro. Jmenovitě k Pohádkové vánoční truhle, do které jste po dobu konání Kladenských Vánoc mohli přispívat. Společně s výtěžky z charitativního koncertu v kostele Nanebevzetí Panny Marie a jízdenek z vánočního vláčku se vám podařilo vybrat 200 tisíc korun. Sto pětatřiceti dětem z dětských domovů v Ledcích, Unhošti a Novém Strašecí a z Dětského centra Kladno tak poputuje dle počtu dětí tato částka. Zároveň jste nám pomohli splnit přání bezmála dvěma stovkám dětí, které tak na Štědrý den mohly rozbalit svůj vysněný dárek. Přibližná hodnota všech dárků přesahovala hranici 300 000 korun. Tato krásná tradice na Kladně našla své místo a všem Kladeňákům za to velmi děkuji.

Mgr. Milan Volf, 
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna

 


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - březen 2024.