V zářijovém Kamelotu o novinkách ve městě i na železnici

01.09.2023

Vážení čtenáři, 
přišel první podzimní měsíc, který určitě není pro děti tím nejpříjemnějším. Končí letní prázdniny a začíná další školní rok. Doufám, že letního, až tropického, počasí jste si užili dostatečně a radost z pobytu v přírodě vás neopustí ani v září. Na konci srpna začalo růst opravdu hodně hub a nyní by nás mohla čekat druhá vlna, takže doporučuji si na procházky lesem vzít i košík. Stejně jako děti, se i my o něco zkušenější vracíme do tempa normálního života. Začíná extraliga hokeje i volejbalu, fotbalové zápasy i nová divadelní sezona. Na Kladeňáky také čeká největší kulturní akce Dny města Kladna.

Třídenní festival se připravuje celý rok a organizace takové události je ohromně náročná. O to více, když v ten samý termín probíhá rekonstrukce železniční trati. Umístění některých oblíbených atrakcí a stánků jsme proto museli změnit a prosím všechny návštěvníky o zvýšenou pozornost, pokud budete procházet kolem stavby. Vzhledem k bezvadnému obsazení od pátku až do neděle věřím, že bude Sletiště zaplněno do posledního místa. Opět proto doporučuji zakoupení vstupenky v předprodeji. Již nyní je prodáno bezmála tři tisíce vstupenek, což je pro začátek září rekordní počet. Upřesním, že vstupné se platí pouze v sobotu a jedná se o opravdu symbolickou padesátikorunu. Občas dostávám dotazy, zda dává smysl chtít za vstup takovou částku. Někdo je toho názoru, že za kapely by se mělo platit více a někdo zase nechce platit nic. Budu možná za vysvětlení kritizován některými politickými vyznavači dobrodějství, ale důvod pro vstupné je jednoduchý – odradí od návštěvy mnoho problémových občanů. Kdyby na Kladně nebyli, tak mi věřte, že bychom vás žádným vstupným nezatěžovali. Věřím, že nám vydrží hezké počasí a oslavy si užijete. Na závěr sobotního programu jsme si pro vás připravili i malé překvapení v rámci ohňostroje, více ale neprozradím a vše se dozvíte až na místě.

S příchodem září dokončujeme mnoho investičních akcí. Jednou z nich je parkoviště Na Vyhaslém, které jsme chtěli mít hotové již minulý rok. Doba covidová a následná energetická krize nám zrovna dvakrát nenahrála do karet, ale když jsem si lokalitu procházel, tak na mě dokončený projekt působí příjemně a věřím, že pro obyvatele Engerthu se parkovací situace zlepšila.

Dalším dokončovaným projektem je i lávka ve Vodárenské ulici. Když už došlo k nutné uzavírce, opravili jsme i boky podjezdu. Nejeden dopravní a stavební „expert“ nám vysvětloval, jak měla rekonstrukce probíhat. Jednou z největších rad bylo, že se na lávce mělo pracovat dříve, už před prázdninami. Myslím si, že tento názor mohl mít pouze člověk, jehož dítě nemusí každý den přecházet právě touto cestou do školy. Dlouhé čekání bylo způsobeno i nutností vyřídit stavební povolení a zrealizovat pokládku nového páteřního elektrického kabelu ČEZu, jenž lávkou vede. Opravdu se nejedná o záležitost, která zabere týden. Omlouvám se ale všem aktivistům na sociálních sítích, že jim zmizelo jedno z chabých témat, kterým se snažili zviditelnit.

Všem Kladeňákům děkuji za trpělivost, kterou jste projevili i při uzavření Americké ulice a navazujícího kruhového objezdu. Zrovna v Americké ulici se na chvíli pozastavím. Některé dotčené obchody po nás vyžadovali finanční kompenzace za týdenní celkovou uzavírku ulice spojenou s nutnou pokládkou asfaltu. Město investuje desítky milionů do rekonstrukcí a oprav komunikací, které vydrží mnoho let, zvedají celkovou úroveň lokality a někteří obchodníci se nezmůžou na nic jiného, než na natáhnutí ruky. Lhal bych, kdybych řekl, že mě to překvapilo. Nicméně takový přístup vůči městu, které obchodům pomáhá přinášet nemalé výdělky, považuji minimálně za neseriózní.

Přes léto jsme také dokončili nutné úpravy na budově Gymnázia Kladno. Zjistili jsme ale, že všechno špatné může být i pro něco dobré. Byla u mě osobně paní profesorka Tereza Černá s prosbou, že by místo parkoviště, které se nachází v atriu budovy, chtěli hřiště na míčové hry. Samozřejmě velice rádi takové žádosti vyhovíme a nyní pracujeme na tom, abychom hřiště už příštím rokem mohli realizovat. U tématu zůstaneme, protože nás obdobná práce bude čekat i na Sportovním gymnáziu Kladno. Subjekt sice patří pod Středočeský kraj, ale hřiště a některé pozemky spadají pod vlastnictví města a co je hlavní, na sportovním gymnáziu studují kladenské děti. Domluvili jsme se proto s krajem na spolufinancování rekonstrukce hřiště. Jsme připraveni ještě tento měsíc nechat schválit smlouvu zastupitelstvem a vysoutěžit firmu, která zajistí dětem nové sportoviště.

Jako již tradičně se musím zastavit i u modernizace trati Kladno – Kladno-Ostrovec. Účastnil jsem se kontrolního dne na stavbě a prozatím je komunikace a spolupráce s investorem i realizační firmou naprosto bezproblémová. Nyní se snažíme vyjednat prodloužení elektrifikace až do Dubí. Vše je ve fázi projednávání, ale ministr dopravy Martin Kupka byl nápadu nakloněn. Myslím si, že by byla škoda takové příležitosti nevyužít. Jeden jediný otazník, který se nám s kolegy honí hlavou, je drážní budova na nádraží. Původní záměr byl ji zachovat tak, jak je. Ale vzhledem k tomu, že budova je chatrná a není vedena jako památka, přemýšlíme, zda nevyužít architektonické soutěže a nezměnit její podobu. Až budeme vědět konkrétnější informace, tak vás s nimi samozřejmě rád seznámím.

Mezitím bohužel i nadále čekáme s kolegy na finální podobu konsolidačního balíčku a jak velký zásah do rozpočtu pocítíme. Rozhodně nechceme zastavovat rozvoj města a neplnit volební program, proto probíhají ve společnostech města audity s cílem snížit mandatorní výdaje. Když totiž čtu zprávy týkající se naší vlády, tak zjišťuji, jak jednoduché je zapadnout do nálepky proruského vlastizrádce, a když se setkáte s někým, jako je Martin Nejedlý, tak jste automaticky vyvrhelem lidské společnosti. Pokud takto nálepkující lidé rozhodují o podobě něčeho tak zásadního, jako je konsolidační balíček, tak je mi jasné, že jeho kvalita bude pro obce zdrcující.

Zrovna dnes se mi také dostal do ruky dopis od pirátské senátorky Adély Šípové, ve kterém jsem se dozvěděl, že například Kladnu chce sebrat téměř sto milionů korun z hazardu a přerozdělit je všem okolním obcím. Že se někdy dočkám doby, že senátorka za obvod Kladno nebude dělat nic jiného, než se Kladnu snažit neúnavně škodit, mě opravdu nikdy nenapadlo. Byť se zatím obdobné volby neblíží, tak až bude jednou kandidovat na post senátorky či poslankyně, tak vám mohu slíbit, že rád zařídím kampaň, ve které dám jasně najevo, co je zač a co pro naše město vlastně „udělala“. Hraničí to se zdravým rozumem, ale řešení by se přece jedno nabízelo. Stačilo by požádat pana Nejedlého, zda by paní Šípovou nemohl na veřejnosti pozdravit a její vlastní strana už by vše vyřešila za nás. Omlouvám se čtenářům a vím, že někdo takový jako paní senátorka už asi ani nestojí za řeč, ale byť je to smutné, paradoxně mi to přijde zároveň trpce humorné.

Na závěr se opět vrátím k tomu, že se blíží začátek školního roku. Řidiče proto prosím o ohleduplnost a zvýšený pozor na silnicích a především přechodech. I přes celý měsíc září bude probíhat měření rychlosti ve vybraných lokalitách. Přesné informace naleznete na webových stránkách Městské policie Kladno. Nechceme nikoho zbytečně pokutovat ani vybírat peníze, ale děti se vrátí do mateřinek a škol a jedná se v tomto období spíše o běžnou preventivní praxi a zvýšené zajištění jejich bezpečnosti.

Všem dětem přeji jen ta nejhezčí školní léta, bezvadnou partu kamarádů a nám rodičům nezbývá než popřát pevné nervy,

Mgr. Milan Volf, 
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - září 2023.