V srpnovém Kamelotu o investicích i společných toaletách

01.08.2023

Vážení čtenáři,
první měsíc letních prázdnin utekl jako voda. I na Kladně jsme si zažili opravdu tropické počasí a vypadá to, že se obdobným pařákům nevyhneme ani v srpnu. Určitě se přijďte zchladit na letní koupaliště, kde se děti mohou vyřádit a my starší trochu osvěžit. 

Investice, které nám komplikují běžný život, dokončíme včas 

S příchodem nového školního roku dokončíme rozsáhlou revitalizaci Americké ulice a rekonstrukci lávky v ulici Vodárenská. Hotové budou i veškeré práce na budově gymnázia a většina investic v mateřských a základních školách. Co se týká modernizace trati Kladno – Kladno-Ostrovec, tak intenzita prací ani nadále nepolevuje. U tohoto obrovského projektu se ale na chvíli zastavím, protože mi od vás chodí mnoho dotazů spojených s probíhající stavbou.

Dotazy a připomínky spojené nejen s modernizací trati jsme vyřešili

Vyřešili jsme problémy spojené s hlukem nočního provozu prací, o kterých jste nám psali. Byť Správa železnic a společnost Eurovia nasadily opravdu svižné tempo, tak samozřejmě není možné, aby kvůli tomu obyvatelé přilehlých lokalit ztráceli potřebný odpočinek. Tropické teploty a velká sucha ale zrovna nevycházejí vstříc boji proti prašnosti, kdy má kropení velmi krátkodobý efekt. 

V neposlední řadě vidíme, jaký vliv má na stav komunikací nutné využití těžké techniky. Nemusíte se ale obávat, veškeré dotčené ulice po dokončení modernizace opravíme. Kdyby bylo cokoliv, co vás ohledně této investice trápí, určitě nám dejte vědět. Vše co nejrychleji vyřešíme. I nadále děkuji všem Kladeňákům za trpělivost s různými výlukami a objížďkami. 

Kromě modernizace trati často odpovídáme i na dotazy ohledně stavu zeleně a sečí. Bohužel je nejen letošní léto, ale celý rok nepříznivý z hlediska objemu srážkové vody. Dlouhodobé sucho a zásahy veder se také podepisují na nových parkových úpravách či stromech. Snažíme se o městskou zeleň i nadále starat zodpovědně a dodávat ji dostatečné množství vody, přesto chceme pro příští rok vyřešit v některých lokalitách nové závlahové systémy. 

Řešíme rušení občanů a zvířat zábavní pyrotechnikou

Další novinkou by v našem městě mohla být regulace používání zábavní pyrotechniky. Na Radě města jsme v polovině července schválili návrh vyhlášky, která bude ohleduplná nejen k obyvatelům Kladna, ale i přírodě a všem zvířatům. Regulace by se nevztahovala na silvestrovské oslavy v časovém rozmezí od 16.00 hodin 31. prosince do 2.00 hodin 1. ledna. Vyhláška nyní půjde ke schválení i do zastupitelstva. 

Musím pochválit Městskou policii Kladno

Několik řádek musím věnovat i Městské policii Kladno. Když jsem se vrátil po dvouleté hrůzovládě tehdejšího slepence do vedení města, tak jsem se nestačil divit, do jakého dezolátního stavu se městská policie pod vedením tehdejší ředitelky dokázala propadnout. S kolegy jsme ihned začali pracovat na změnách a profesionalizaci nejen strážníků, ale i jejich vedení. Nyní máme jako jediní v republice plný stav a městskou policii vede vysoce erudovaný ředitel Michal Strieborny. Nejen jemu, ale všem strážníkům patří velké poděkování.

Řidiči pozor – stále probíhá měření rychlosti!

Celý červen a červenec pod jejich taktovkou probíhalo měření rychlosti. Zveřejnili jsme, kdy a kde budeme měřit, protože akce nebyla spuštěna za účelem výdělku na řidičích, ale jako prevence v době, kdy je nutné dávat zvýšený pozor především na děti, které si užívají volna. Určitě to nebyla poslední preventivní akce, protože se blíží začátek nového školního roku. Kde zrovna strážníci měří zveřejňujeme průběžně a s předstihem. Bližší informace najdete vždy na stránkách Kamelotu, měsíčníku Kladno či webových stránkách Městské policie Kladno.

Ekonomika města vs. konsolidační balíček 

Neodpustím se opět pozastavit nad vývojem konsolidačního balíčku, protože znamená úpadek měst a obcí. Konsolidační balíček bude jenom vysávat finance obcím, aby se hospodaření státu a naší vlády zahojilo. Jako poslední pokus o záchranu jsme zaslali dopis předsedům všech poslaneckých klubů. Snažíme se vysvětlit vše o hazardu – jak je jeho regulace mnohem prospěšnější pro naše město než hazardní šedá zóna, která vznikne jeho úplným zákazem a finanční dopad, který zákaz přinese. Že vůbec něco takového musíme dělat je ukázka totální neerudovanosti některých sluníčkářských jedinců jako je enkláva Pekarová – Richterová – Marvanová. Jejich potřeba řešit problémy, které neexistují, je neuvěřitelná. 

A do toho všeho se ještě dočítáme informace o něčem, z čeho doteď vlastně vůbec nevím, co si o tom myslet. S nejvyšší pravděpodobností se jako zřizovatelé kladenských základních škol budeme muset zabývat rekonstrukcemi toalet. Ne, protože by byly v nevyhovujícím stavu, ale protože se uvažuje o toaletách společných. Vím, že se v této době obdobné názory nenosí, ale jsem bytostně proti takovému nápadu. Zcela chápu, že někdo může vnímat jakýkoliv problém s vlastní identitou, ale že to povede k tomu, že dětem budeme odebírat část soukromí zrovna na toaletách, je opravdu tak bizarní, že bych snad ani nechtěl vidět do hlavy těm lidem, které něco obdobného napadne. A zatímco Markéta Pekarová Adamová pláče v senátu kvůli manželství pro všechny, tak mě se chce plakat z návrhu konsolidačního balíčku, společných toalet pro naše děti a elektromobility. Elektromotor patří do vysavače a fénu, nikoliv do všech aut. Jestli takhle zní hudba budoucnosti, tak se ještě nenarodila žádná kapela, která by ji mohla hrát.

Asi mi nezbude nic jiného, než si na chvíli v letních vedrech sednout a vychutnat si v klidu alespoň dobrý drink. Než se mi tedy v plastovém kelímku nerozpije to papírové brčko, díky kterému zachráníme svět. Proč se o všem zmiňuji? Protože se blíží volby do Evropského parlamentu, a právě zde se většina těchto pochybných nápadu mění v naší nařízenou každodenní realitu. 

Pokud i vy přemýšlíte, kde byste si mohli tento měsíc vychutnat něco dobrého k pití u hezkého kulturního programu, přijměte mé pozvání do Zahrady Kladenského zámku, kde v pátek 11. srpna zazní ty nejhezčí filmové melodie v podání Moondance Orchestra Martina Kumžáka. O dva týdny později, tedy v pátek 25. srpna k nám na Country večer zavítá Věra Martinová a Vojta Nedvěd. 

A samozřejmě se blíží Dny města Kladna 2023. Stále dokola posloucháme, že před komunálními volbami zajišťujeme ten nejlepší program. Za sebe ale musím říct, že nabitější Dny města nikdy nebyly. Začínáme v pátek 8. září, kdy se můžete těšit na Petra Bende s Filharmonií Hradec Králové, po kterém vystoupí Petr Rezek a Nop Band. V neděli proběhne autogramiáda celého A-týmu Rytíři Kladno, pro děti vystoupí Myšák Eda a pro fanoušky stylu hard'n heavy zakončí Dny města Kladna kapela Traktor.

A hlavní sobotní program? V sobotu se kladenskému publiku představí Verona, Kapitán Demo, Kali, Janek Ledecký, Wanastowi Vjecy a skupina Kabát. Víte, že jsem vám sliboval, že si spolu užijeme oslavy města za doprovodu dnes již českých rockových legend, a jsem opravdu moc rád, že se tento dlouholetý slib stane i skutečností. Celým programem vás bude provázet můj přítel a skvělý moderátor Vlasta Korec. 

Doporučuji si proto na sobotu zajistit vstupenku v předprodeji – ať už na webových stránkách města on-line či v informačním centru na třídě TGM. Věřte mi, že se vyhnete dlouhým frontám a nebudete se tak zbytečně zdržovat u vstupu. 

Těším se, že se na akcích uvidíme. Na závěr vám s nadsázkou přeji plastová brčka, benzínová auta a oddělené toalety, a především dětem přeji, aby si užily zbytek letních prázdnin tak dosyta, že se třeba budou trochu v září těšit do školy…

Mgr. Milan Volf,
předseda Volby pro Kladno
a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - srpen 2023.