V červencovém Kamelotu o Americké, Koreji, Gymplu i "piškotu"

01.07.2023

Vážení čtenáři,
přivítal nás první měsíc letních prázdnin. Myslím si, že léto patří především dětem a proto doufám, že si tropické počasí náležitě užijí. Rodičům zase přeji co největší načerpání sil před začátkem dalšího školního roku. Co se týká života v našem městě, tak investiční akce pokračují i přes prázdniny. 

Americká ulice v novém kabátu

Jak jsme s kolegy slibovali, tak započala rozsáhlá rekonstrukce Americké ulice. Využíváme tak dopravní uzavírky spojené se stavbou Globusu a rozšířením kruhového objezdu Americká x Unhošťská. Komunikace zde byly v hodně špatném stavu a lokalita si úpravu nepochybně už zasloužila. Vzhledově bude Americká vypadat obdobně, jako je tomu nyní v ulici Jaroslava Kociána. Termín dokončení prací je začátkem září, ale týden před znovuotevřením komunikace musím poprosit o shovívavost, protože pokládka asfaltu si vynutí celkovou uzavírku.  

Napojení Koreji na kruhový objezd

Už si ani nevzpomenu, kolikrát se skloňoval záměr napojení pátého ramena kruhového objezdu ve Švermově. Máme za sebou vyřešení výchozí komplikované dopravní situace, železničních přejezdů a nyní to vypadá, že i konečně nutné vypořádání majetkoprávních vztahů s majiteli komunikace. Rádi bychom odstartovali práce co nejdříve, nejpozději příští rok. 

Gymnázium Kladno 

Začátkem června došlo k odtržení a pádu části ramene kamenného kříže umístěného ve štítě bývalé kaple. Naštěstí se vše odehrálo v nočních hodinách, kdy ve škole nebyli studenti ani zaměstnanci gymnázia. Kříž byl vyroben z jednoho kusu pískovce, který váží více než dvě tuny. V minulém století došlo k dodatečnému upevnění kříže železnými tyčemi, což paradoxně vedlo k tvorbě praskliny, která se vlivem klimatických podmínek rozšířila natolik, že se rameno utrhlo. Nyní nás čeká oprava kříže, zpevnění kamene a zabráníme dalšímu vzniku prasklin. Zaměříme se i na korunní římsu a okapy. Byť se k situaci vyjadřuje mnoho „odborníků“ z řad opozice, tak dle slov těch opravdových odborníků budova nemá žádné větší poruchy a studenti se po prázdninách mohou vrátit do své školy. 

Modernizace trati 

Nelze přehlédnout probíhající modernizaci trati Kladno – Kladno-Ostrovec. Od července dojde k očekávanému přerušení vlakové dopravy a k dlouhodobějším výlukám. Rozepisovat se zde o nich asi postrádá význam, ale veškeré termíny, náhradní možnosti autobusové dopravy a případné aktuality zveřejňujeme na webových stránkách města www.mestokladno.cz. Nasazené tempo prací je opravdu svižné a vypadá to, že by do tří let mohlo být vše hotové. Dovolím si připomenout, že se nejedná o investici města ale Správy železnic. Samozřejmě vše společně koordinujeme a se stavbaři spolupracujme. Nenechte se proto zmást někdy zcela bizarními příspěvky z dílny kladenského PirStanu, kteří projekt bez studu prezentují pod vlastní hlavičkou. Nutnost opakovaně se chlubit cizím peřím svědčí o duševním nastavení jednotlivých komunálních politiků.

Unikátní piškot získal ocenění dopravní stavba roku 2022

Koncem prázdnin minulého roku se nám v rekordním termínu povedlo vybudovat kruhové objezdy v Kročehlavech, které nahradily světelné křižovatky ulic Vodárenská, Milady Horákové, Jaroslava Kociána a ulic Americká a Vodárenská včetně výjezdu z Italské ulice. Díky svému vzhledu získal jeden z nich mnoho přezdívek, nejvíce se ale uchytilo přejmenování na "piškot". Právě tato stavba získala prestižní ocenění Česká dopravní stavba & technologie roku 2022. Mnohem více než volenému vedení města náleží ocenění všem, kteří tuto stavbu připravili a zrealizovali. Odvedli obrovský kus práce. A znovu se ukazuje, že lidi z našeho Odboru dopravy a služeb práce baví a je s nimi radost spolupracovat.

Soutěž Česká dopravní stavba, technologie a inovace roku vyhlašuje od roku 2002 Ministerstvo dopravy ČR. Přípravný výbor a poroty soutěže jsou složeny z předních odborníků, a proto má soutěž vysokou odbornou kvalitu a společenskou prestiž. Ocenění nás samozřejmě potěšilo, stejně tak jako bezpečnější a plynulejší průjezd touto částí Kladna. Třeba si z toho i něco odnese nejeden dopravní „expert“, který se nezmohl na nic jiného, než od počátku kritizovat a nadávat tomuto projektu na sociálních sítích.

Kladno uspělo u Nejvyššího správního soudu ve sporu s krajem o dopravní obslužnosti

Začátkem června jste mohli zaznamenat, že Nejvyšší správní soud dal ve svém rozsudku Statutárnímu městu Kladnu za pravdu ve sporu ohledně dopravní obslužnosti u meziměstských autobusových spojů. Uznal téměř všechny naše argumenty, vyvrátil nesprávné názory Středočeského kraje včetně jeho zcela nepodložených tvrzení o údajně soukromoprávních smlouvách či o právu kraje určit povinnost městu, v jakém rozsahu bude přispívat na meziměstskou dopravu nebo dokonce nátlakem vymáhat plnění z obecního rozpočtu do rozpočtu kraje. Kasační stížnost města uznal jako oprávněnou a celou věc vrátil k dalšímu řízení Krajskému soudu v Praze, který nezákonně odmítl věcně projednat důvodnou žalobu města na Středočeský kraj v polovině prosince loňského roku. Celou zprávu si samozřejmě můžete přečíst na webových stránkách www.mestokladno.cz. Rozsudek nám jasně ukázal, že jsme se vydali správnou cestou a nenechat se vydírat či mediálně pošpiňovat krajem bylo správným rozhodnutím. Vedení kraje jsem opakovaně veřejně vyzval, aby neprodleně navrátilo nezákonně odebrané spoje. 

Vláda dělá z českých měst a obcí jeden velký Kocourkov

Víte, že jsem často přirovnával Kladno za dvouletého vedení slepence ke Kocourkovu. To jsem tehdy ještě netušil, že se objeví i obdobný slepenec ve vládě. Logicky vzato se Kocourkovem stala celá republika. Vývoj konsolidačního balíčku není nic jiného než amatérský plán, jak okrádat města, a brzy také pocítíme rušení pošt v režii ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Chtít po obcích, aby se postaraly o sanaci nezvládnutého státního hospodaření, je přinejmenším nelogické. A nejhorší je, že to opět nepocítí nikdo jiný, než sami obyvatelé měst. Nedávno jsem se díval na rozhovor Víta Rakušana v pořadu Otázky Václava Moravce. Kdyby měl nohy tak šikovné, jako řeči, mohl by hrát za Real Madrid. Jako ministr vnitra bohužel kope okresní přebor. 

Vychutnali jsme si špičkovou atletiku i skvělou komedii, těšíme se na letní akce

A teď už zase pozitivněji. V polovině června se konal atletický mítink Kladno hází. Od roku 2015 se vyvinul do naprosté špičky světové úrovně. Jedná se o skvěle organizovanou a sportovně obsazenou akci, za níž bych chtěl moc poděkovat všem organizátorům v čele s mým přítelem a kolegou Jirkou Klesnilem. Díky nim i skvělým sportovním výkonům dělá atletika našemu městu ve světě nepochybně čest. Byl jsem se podívat i na premiéru hry Blbec k večeři a při letošním repertoáru divadla se jedná o to nejvtipnější představení. Pokud byste v září, až začne nová sezóna divadla, přemýšleli, co s volným večerem, určitě doporučuji udělat si čas a užít si tuto francouzskou konverzační komedii. Věřím, že se vám představení bude líbit.

Než ale přijde podzim, dovolím si vás pozvat na červencové akce, které jsme pro vás připravili. Zahradu Kladenského zámku rozezní ve čtvrtek 13. července nezapomenutelné písně při příležitosti vzpomínky na slavného rodáka a čestného občana města Kladna Bory Kříže. Hned den poté, v pátek 14. července, se kladenskému publiku představí Big Band Karlovy Vary s písněmi jazzových legend Glenna Millera a George Gershwina. V sobotu 22. července se koná sraz upravených aut na náměstí Starosty Pavla a jen o pár metrů dál můžete zavítat na Letní festival, kde se atmosféra v Zahradě Kladenského zámku ponese v duchu dobrého jídla, pití a zábavy. Celý měsíc zakončíme v pátek 28. července koncertem trojnásobné Zlaté slavice Petry Janů. 

Užívejte si slunečného počasí a dětem přeji jedinečné letní prázdniny,

Mgr. Milan Volf,
předseda Volby pro Kladno
a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - červenec 2023.