V listopadovém Kamelotu nejen o blížícím se adventu

01.11.2023

Vážení čtenáři,

připadá mi, že sotva skončily Dny města Kladna, tak se blíží Kladenské Vánoce. Obrovskou tradiční kulturní akci odstartujeme v neděli 3. prosince na náměstí Starosty Pavla. Těšit se můžete na Slavnostního rozsvícení Pohádkového vánočního stromu splněných přání se vším, co k oslavám příchodu adventního času na Kladně patří. Chybět tak nebude vánoční vesnička, která nabídne různorodé občerstvení, tematické zboží a cukrářské výrobky pro ty z nás, kteří nejsou příznivci domácího pečení. 

Součástí kladenských vánočních trhů bude kluziště, živý betlém se zvířátky, pódium, na kterém vystoupí pestrá škála předních českých interpretů. I v letošním roce bude dětem k dispozici oblíbený vánoční vláček, vyzdobená Zahrada Kladenského zámku či dobrodružná knížka, za jejíž vyplnění dostanou děti drobný dárek. Již tradičně se před samotným rozsvícením bude konat koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie, kdy na Kladno zavítá Štefan Margita. Nabízí se prozradit i jaká překvapení jsme si připravili nejen pro ty nejmenší, ale myslím, že bude mnohem hezčí si akci užít přímo na místě a nic neprozrazovat.

Jako v minulých letech i tento rok budou vánoční strom zdobit obálky, ve kterých najdete přání dětí z dětských domovů. Zde se ale musím na chvíli zastavit, protože minulý rok jsme museli poprvé řešit, že třetinu dárků nikdo nepřinesl, byť žádná obálka na stromu nezůstala. Jak si asi dovedete představit,  nemůžeme dovolit, aby část dětí pod stromečkem našla svůj vysněný dárek a část neměla nic. I když není rok, kdy bychom nemuseli několik věcí dokoupit, tak minulý rok byl opravdu brutální. Týden před Vánoci jsme museli shánět opravdu velké množství dárků, aby žádné dítě neodešlo od vánočního stromečku zklamané. 

 

 

Prosím, neberte si obálku ze stromu, pokud opravdu neplánujete dárek zajistit. Vše je nutné ještě zkompletovat, zkontrolovat a převézt do dětských domovů tak, aby bylo pro děti na Štědrý večer připravené překvapení přímo od Ježíška. Jedná se o zcela dobrovolnou věc a chápu, že po rozsvícení a zahájení adventu na Kladně můžete mít dobrou náladu a být v euforii, která následně přejde, ale věřte mi, že je lepší, aby na stromě nějaká obálka zůstala a my rovnou mohli dárky shánět sami, než aby se vše rozebralo a poté hrozilo, že dítě zažije velké zklamání. O to více ale děkuji všem, kteří si obálku vezmou a dárek opravdu donesou. Někteří z vás to dokonce dělají pravidelně každý rok, i přes horší ekonomickou situaci a často z užšího rodinného rozpočtu. Moc si toho vážíme.

Mnoho dotazů je tradičně směřovaných i na kluziště. Kluziště na náměstí Starosty Pavla bude v den rozsvícení vánočního stromu v provozu od 18.00, dále každý den pro veřejnost od 13.00 do 20.00 hodin. Dopolední hodiny si necháváme pro místní školy a školky. Pokud by si rád někdo přišel zabruslit, ale nemá vlastní brusle, může si vypůjčit brusle přímo u kluziště. Těšit se můžete i na vánoční autovláček, který měl na Kladně minulý rok premiéru. Zájem o svezení byl obrovský a nechceme vás o něj připravit ani letos. Vláček, stejně jako kluziště, bude pro školy a školky v provozu v dopoledních hodinách a pro veřejnost pojede od 16.00 do 20.00 hodin, cena jízdného bude 20 korun pro všechny nad 6 let. Kluziště bude tento rok i na Václavském náměstí. U obou ledových ploch se pokusíme o zajištění co nejtvrdších opatření, aby nepřizpůsobiví spoluobčané neterorizovali svým chováním slušné návštěvníky, nekradli brusle, neobtěžovali malé děti a podobně. (Tak mi napadá, že si tuto větu budou číst nejmenované neziskové organizace několikrát za sebou…)  

Adventní čas ale nebude jen o slavnostním rozsvícení, kluzištích a kulturním programu na náměstí Starosty Pavla. Snažíme se vánoční výzdobu rozšířit tak, aby celé město mělo krásnou atmosféru. Také bych rád vyzvedl například i adventní víkend v restauraci Caravan, který se bude konat v termínu 2. až 3. prosince nejen ve výše jmenované restauraci, ale i v přilehlé kavárně Pod věží. Děti si zde užijí báječný program plný tančení, soutěžení, tvořivých dílen a malování na obličej. Obdobné smysluplné akce vítáme. Pokud si sem přijdete užít víkend, tak doporučuji přímo v kavárně věnovat chvíli dobovým fotografiím, které zdobí její zdi. Jedná se o moc hezký pohled na to, jak dříve Rozdělov vypadal. Majitelé Caravanu „téměř manželé Evanovi“ jsou prima lidé s přesahem přes své podnikání. Zcela evidentně mají rádi Rozdělov, a proto tu připravují kus vánoční atmosféry a volně tak navazují na tradiční akci, která se v dřívějších dobách odehrávala na rozdělovské návsi.

Když jsme u Vánoc a vánoční atmosféry, tak si dovolím poprosit, abyste si dobře si rozmysleli, zda je opravdu dobrý nápad někomu pod stromeček dávat živá zvířata. Útulky se po Vánocích plní obdobnými "dárky" a nejvíce tyto nezodpovědné nápady odnáší ti, kteří se poté o nechtěná zvířata snaží postarat. Pokud jste milovníky nejen čtyřnohých mazlíčku a rádi o svátky děláte radost ostatním, mnohem lepším nápadem může být přímá podpora těchto úžasných lidí. S kolegy podporujeme například psí útulek ForDogs ve Svárově nebo kladenskou kočičí kavárnu U kočičích tlapek. Svárovští pomáhají opuštěným, týraným či odloženým psům navrátit se zpátky do života. Kočičí kavárna pod vedením Kristýny Lafkové se zase stala ohromnou pomocí kočkám bez domova. A samozřejmě oceňuji i další obdobná zařízení. 

Kromě toho, že se chystáme na příchod adventního času, tak dáváme s kolegy dohromady rozpočet města na příští rok. Díky opatřením, která nás čekají v rámci konsolidačního balíčku, budeme mít propad v příjmech města v řádech stovek milionů korun. Asi vám nemusím vysvětlovat, jak znatelný propad to bude. Holt se všichni společně staneme záplatami neekonomického hospodaření naší vlády. Už si i docela zvykám na komunální opoziční zastupitele a senátorku, kteří lobují proti tomu, aby Kladno mělo finance na rozvoj, ale obírání obcí od velmistrů nynější vlády je úplně nová, extrémně nepochopitelná zkušenost. To, že si mezi sebou vládní koalice rozdává žluté karty za to, že se někdo s někým baví, je více než úsměvné. Domnívám se, že vláda je na nejlepší cestě dostat červenou kartu od nás občanů. A fakt, že na otevřenou výzvu dvaceti primátorů se nikdo neobtěžoval ani odpovědět, má dostatečně vypovídající hodnotu o tom, jak si svých měst, obcí a občanů vláda váží. I přesto uděláme vše pro sestavení rozpočtu tak, abychom pro vás nemuseli rušit nastavené kvalitní služby a ztrátu stovek milionů korun jste pocítili co nejméně. Jak moc bude tato snaha nakonec uskutečnitelná, ale zatím nelze předjímat.

 

 

V neposlední řadě se ještě zastavím u dotazů, které mi od vás chodí. Pro kladenské řidiče mám dobrou zprávu, do příchodu zimy opravíme co nejvíce výtluků na komunikacích. Chceme využít veškeré teplejší dny. Také jsme řešili fenomén přemnožení divokých prasat ve městě, nebudu zde asi zabíhat do detailů, ale situace by už měla být z velké části v pořádku. Práce na modernizaci trati stále svižně pokračují a deštivější dny nám pomáhají s vysokou prašností, o které mi často píšete. Ani svižní stavbaři se ale pokaždé nemohou nevyhnout komplikacím a patrně budou nuceni prodloužit jednosměrný provoz v ulici Sportovců o jeden měsíc až do konce listopadu. Prosím tedy stále o trpělivost s uzavírkami a změnami v provozu ve městě, věřím, že výsledek bude stát za to. 

Pokud byste už nyní přemýšleli nad hezkým dárkem k Vánocům, zvažte vstupenky do Městského divadla Kladno. Máme za sebou zahájení 109. divadelní sezony a za sebe mohu doporučit zatím představení Nedotknutelní a Blbec k večeři. Strávit čas s blízkými a zároveň si ho společně užít v příjemné divadelní atmosféře rozzáří všední i víkendové dny, 

Mgr. Milan Volf,
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - listopad 2023.