Koho chrání radní novým opatřením obecné povahy? Ty nejpotřebnější určitě ne

23.03.2020

Od prosince minulého roku platí nové opatření obecné povahy, které vymezuje lokality se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Podle radnice je nejvíce nebezpečná čtvrt na Kladně např. Habešovna a její obyvatelé si již zasluhují chránit před dalším přívalem sociálně slabých obyvatel. Naopak lidé v kročehlavských sídlištích, ve Švermově a v dalších částech našeho města podle radních žádnou takovou ochranu nepotřebují a obchod s chudobou se zde může praktikovat bez jakýchkoliv omezení. Bývalý primátor Milan Volf toto opatření kritizuje. Proč, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

 

V březnu loňského roku kraj po udáních a mediální hysterii zrušil více jak rok platné opatření, které neumožňovalo vyplácení nových doplatků na bydlení v celém městě. Krajský zastupitel Dan Jiránek sliboval lepší opatření, jeho stranický kolega Lukáš Hanes avizoval dokonce nové opatření se stejným efektem. Myslíte, že nové opatření toto splňuje?

Skoro devět měsíců jsme čekali, jak koalice vypracuje to avizované lepší opatření, méně konfliktní pro neziskovky a tzv. ochránce lidských práv, ale v každém případě prý se stejným efektem. Ať se na mne zástupci koalice nezlobí, ale to, co vypracovali, je neskutečný paskvil. Sami rádi používali slovo ghetto jako mediálně vděčné označení lokality se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. A teď tedy za ghetto vyhlásili Habešovnu? A skutečně problematické lokality, které se nacházejí po celém našem městě, necháme nadále na pospas obchodníkům s chudobou? Kde je ten stejný efekt?

 

Lidé ze současné koalice kritizovali, že jste zavedli opatření na celém území města. Proč bylo podle vás toto jediných účinným řešením?

Převzali jsme po Danu Jiránkovi město, které mělo přímo na hlavní třídě jednu z nejšpinavějších a nejhorších ubytoven, park na náměstí Svobody okupovaly mnohočetné skupiny nájemníků Merkuru. Stát sice od května 2015 umožnil obcím rozhodovat o tom, zda bude lidem žijícím na ubytovnách bez trvalého pobytu v dané obci přiznána dávka doplatku na bydlení, ale asi po dvou měsících praxe rychle vydal stanovisko, že názor obce není pro přiznání dávky vlastně vůbec závazný a regulující nástroj obcím odebral. Stejná novelizace zákona ale změnila i čerpání doplatku na bydlení v bytech, nově k přiznání dávky stačil jakýkoliv právní titul opravňující k užívání bytu. To samozřejmě přesunulo obchod s chudobou z ubytoven do sídlišť bleskovou rychlostí. Situace byla neudržitelná a bylo potřeba jednat. Vzhledem k tomu, s jak velkými finančními prostředky obchodníci disponují, není pro ně problém zajistit si nemovitosti kdekoliv a stěhovat lidi na dávkách do lokalit, kde opatření zrovna neplatí. Vyplacené dávky jim investice mnohonásobně vrátí. Proto jsme rozhodli dát opatření na celé město, bez rozdílu. Příprava celé věci byla opravdu složitá, ale za rok, kdy opatření platilo, se ukázalo, že je to jediné možné řešení. Nenastal žádný apokalyptický scénář, kterým neziskovky a opozice hrozily, naopak se snížila kriminalita, město ožilo, nastal obrovský posun. Bohužel už je zase vše ve starých kolejích a nové opatření to nezvrátí. Má jen lidem říct, vidíte, my něco děláme. Sice to nefunguje, je to totálně na nic, ale to už není náš problém.

 

Kritika směřovala na skutečnost, že opatření postihovalo i veřejné instituce, školy, prostě budovy neurčené k bydlení. Proč jste je nevyjmuli?

Odpůrci by stejně poukazovali na to, že se jedná o alibistické řešení a tentokrát by měli navíc pravdu. Koalice sice nyní vyjmula školy, budovy policie nebo hasičů, ale zcela alibisticky ponechala v opatření třeba obchodní dům Central. Nevšiml jsem si, že by v něm byly vhodné prostory k bydlení. Pokud by ale Central vyjmuli, nemohli by poté operovat se všemi přestupky, krádežemi a dalšími sociálně negativními jevy, které se v něm odehrávají a odehrávat nadále budou. Důvod vyhlásit zrovna v této lokalitě opatření, by zcela pominul. Tohle mi přijde alibistické, buď tedy vyjmu všechny objekty nevhodné k bydlení nebo žádné. My tuhle komedii hrát odmítli. Aby se Kladno mohlo vymanit ze škatulky problematického města, museli jsme říct dost na celou oblast. Máme určitý počet sociálních pracovníků, policistů, městských policistů a dalších úředníků, které stávající i nově příchozí příjemci dávek nesmírně zaměstnávají. Buď můžeme říct dost, naše kapacita je v tuto chvíli vyčerpaná abychom měli alespoň šanci s těmi lidmi dostatečně pracovat. A nebo je necháme proudit a migrovat, budeme jim jak na běžícím páse vyplácet dávky, nebudeme ani vědět, kde máme děti, které mají chodit do školy, protože častým stěhováním jsou pro systém zcela neviditelné, nebudeme mít tu šanci s rodinami pracovat, vzdělávat děti, které se díky tomu budou moci vymanit z chudoby a budeme jen čekat, až problém přeroste v neudržitelný, klidně použiji to slovo, bordel. Ale ono je mnohem jednodušší tyto reálné problémy nevidět a někoho, kdo se snaží o změnu, hned označit za xenofoba a rasistu.

 

A má vůbec tato problematika řešení?

Na komunální úrovni v tuto chvíli bohužel ne. Jak jsem již řekl, každý starosta nebo primátor musí chránit obyvatele svého města, bez rozdílu. V tomhle případě nejsou žádní slabší nebo silnější. Musíme využít veškeré legislativní prostředky, které nám stát připravil. Proto zrušení opatření na celé město tolik kritizuji. Nic jiného nám stát do rukou prostě nedal. Při jednání s jinými starosty na toto téma jsem zjistil, že skutečně jsou v republice lokality, které si někdo cíleně pro tento obchod vybral a pak jsou místa, kde vůbec netušili, o čem mluvím a s jakými problémy se v našem městě potýkáme. Je fér, aby někdo řekl, tohle město je fajn, čím víc nás tam bude, tím menší kontrolu nad námi budou mít? Zrušením opatření na celé město ztratilo Kladno šanci vymanit se z tohoto začarovaného kruhu. Sociální politiku současné koalice absolutně nechápu. Je to tak nesourodý spletenec pravicových a levičáckokutilovských názorů, že z toho ani nic jiného než tento paskvil, vypadnout nemohlo. Část koalice zvedne ruku za cokoliv a zástupci SPD, u kterých bych čekal v této oblasti nějakou aktivitu, zase asi ani neví, za co tu ruku zvedají.