Milan Fortuník - Prima chlap, co řeší problémy z voleje

18.09.2022

Milan Fortuník (57 let) vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Praze a poté figuroval řadu let jako profesionální sportovec. Později si dokončil nejvyšší trenérské vzdělání v ČR   a mezinárodní volejbalové federace FIVB. Součástí Kladna je bezmála dvacet let. Nejvýrazněji jako šéf extraligového klubu a hlavní trenér mužského A-týmu. Je otcem dvou dětí.


Milane, co Vás vedlo vstoupit do komunální politiky?

Rozhodl jsem se až tento rok. Váhal jsem. Moje rozhodování, zda vstoupit, či ne, nakonec ukončil rozhovor s předsedou Volby pro Kladno Milanem Volfem. 

Proč jste si vybral zrovna Volbu pro Kladno?

Znám již delší dobu členy VPK, se kterými se na sportovištích SAMK, při různých akcích a samozřejmě také při utkáních kladenských Orlů, potkáváme. A měl jsem z těch setkání vždy dobrý pocit. 

Jaké jsou Vaše cíle v roli komunálního politika a čím chcete přispět rozkvětu našeho města?

Zažil jsem při svém působení v Ústí nad Labem či Chomutově, jaké problémy vznikají, když mládež nemá volnočasové aktivity. A vím, jak je pro mé rodiče těžké si některé věci zjistit či dohodnout, protože jsou v internetové době ztracení – tedy především pomoc mládeži a seniorům.

Kladno má skvělé sportovní areály, možnost podílet se na jejich dalším budování mě motivuje."

Kde vidíte pro město Kladno největší příležitosti a kterým výzvám budete muset společně ve VPK čelit?

Kladno má skvělé sportovní areály, možnost podílet se na jejich dalším budování mě motivuje. Výzvy jsou především spojené se současnou situací ve světě (válka, ceny energií, inflace apod.)

Pro čtenáře, kteří Vás tak dobře neznají, můžete nám přiblížit, jak vznikla Vaše přezdívka „Forbes“?

Přezdívali mně tak od prvního dne spoluhráči v Praze na vojně a vlastně nevím proč… a Forbes jsem dodnes. Dokonce po úspěšném absolvování trenérského kurzu FIVB jsem dostal diplom, na kterém bylo napsáno Milan Forbes, podepsaný prezidentem světové federace Rubén Acostou. Organizátoři skutečně mysleli, že to je moje příjmení. (smích)

Čas utíká jako voda a start volejbalové sezony je za dveřmi. S jakými cíli do ní jako trenér našeho týmu vstupujete?

V obou soutěžích, tedy v Českém poháru mužů a v UNIQA volejbalové extralize, chceme znovu hrát o medaile. Bude to těžké, soupeři posílili a extraliga mužů má rok od roku vyšší úroveň.

Když se najde chvíle volného času, jak ho nejraději trávíte a co Vám dělá radost?

Čas strávený s rodinou a vnoučaty. Dobrá kniha, film. Jinak hraji na kytaru, ale jsem amatér – naštěstí mám skvělé spoluhráče/muzikanty! Skvělé je, když se najde chvíle pro návštěvu výstavy, koncertu nebo kina s partnerkou Lenkou – anebo alespoň klidná chvilka doma na zahradě… a pokud je k tomu doutník, super!

 


Milan Fortuník pohledem Milana Volfa

Kdo zná volejbal, zná Milana Fortuníka... Vynikající hráč, reprezentant, poté trenér a funkcionář, který je kladenským symbolem tohoto, hlavně díky němu, u nás velmi úspěšnému sportu. Nikdy před tím jsem neviděl, aby někdo za vlastní peníze koupil do Kladna nejvyšší soutěž, což on přesně před lety udělal. A poté kladenský klub dostal na úplný vrchol.

Milana můžete slýchat v rádiu i v televizi, kde působil i jako komentátor a projevil skvělé řečnické dovednosti. Má obrovský přehled, a kromě volejbalu rád navštěvuje i ostatní sporty. Pokud si někdy stěžuji, že volební billboardy jsou přehlídkou tupých hesel, tak u Milana Fortuníka jeho slogan sedí úplně přesně – on prostě „umí řešit problémy z voleje.“

Volba pro Kladno, na rozdíl od mnoha jiných stran, má velmi pevnou základnu, která se téměř nemění. Milan Fortuník je jedním z mála nováčků na naší kandidátce a já mám ohromnou radost, že se rozhodl přiložit ruku k dílu. „Forbes“ je prostě prima chlap, kterého by každý chtěl mít v partě."