Zásadní modernizace kladenského zimního stadionu je zase o krůček blíže k realizaci

15.10.2020

Střecha kladenského zimního stadionu je již takovým malým kladenským evergreenem. O jejím nevyhovujícím stavu se hovoří mnoho let. Po nezdařeném zásahu do její konstrukce při opravách v roce 2014 je střecha v havarijním stavu a dnes už je nutná její celková výměna. To samozřejmě výrazně navýšilo částku investice, kterou město musí na opravu vyčlenit ze svého rozpočtu. Z dokončeného výběrového řízení nyní vzešla částka ve výši 150 milionů korun.

„Ta částka je opravdu vyšší než ta, která v roce 2018 vzešla z analýzy. Zde ale není již jiná možnost, než akceptovat výsledek výběrového řízení a co nejdříve odsouhlasit zadání zakázky vítězi tendru. Opravdu není čas na hrdinství. Zrušením tendru a vyhlášením nového nejen že opět oddálíme plánovanou investici, ale také se může stát, že v dalším výběrovém řízení už bude nabídková cena třeba 170 milionů,“ vysvětlil situaci kolem zimního stadionu statutární náměstek Jiří Chvojka, který má sport ve své gesci. Dále připomněl, že jen když bude projekt rekonstrukce kladenského zimního stadionu, který by odstartoval právě výměnou střechy, v takto finální fázi, může ho Národní sportovní agentura zařadit do financovatelných projektů a získat tak podporu na další rozvoj stadionu i ze státní kasy. Další spoluúčast na financování celkové rekonstrukce stadionu přislíbil Středočeský kraj.

„Projekt, o kterém se bavíme, nezahrnuje jen střechu, ale i rozšíření a rekonstrukci haly jako takové. Jedná se o investici přesahující 500 milionů korun. Majstrštyk ve vyjednání finanční spoluúčasti státu i kraje jde za Jirkou Chvojkou a Jardou Jágrem, za což jim patří velké díky," komentoval Milan Volf, kaldenský primátor a lídr strany Volba pro Kladno. 

Výsledek výběrového řízení musí stvrdit Rada města zadáním zakázky. Z kontrolního hlasování bývalých radních vzešel negativní výsledek, požadavek na zrušení tendru a vyhlášení nového nejlépe s maximální částkou, kterou je město ochotno do rekonstrukce investovat.

„Velmi podobný postoj byl ražen při zadání tendru na rekonstrukci divadelní budovy a všichni víme, jak to dopadlo. Firma projekt úmyslně podcenila, výběrová komise na to upozorňovala, posléze byla účelově vyměněna za jinou, která již nereálně nízkou cenu doporučila přijmout. Firma samozřejmě zkrachovala, divadlo bylo v ještě horším stavu než před začátkem rekonstrukce a jen chátralo. Takto se zimním stadionem riskovat nechceme,“ zdůvodnil svůj postoj k co nejdřívějšímu začátku rekonstrukce Volf. Kladenský zimní stadion je majetkem města Kladna a spravuje ho městská společnost SAMK – Sportovní areály města Kladna.

Stadion byl otevřen v roce 1949, kompletně zastřešen v roce 1959. V roce 2014 byl při částečné rekonstrukci proveden i nepovedený zásah do konstrukce střechy. Ta je v havarijním stavu a pod neustálým odborným dohledem. Bezpečnost všech diváků i sportovců hlídají speciální čidla, která konstrukci střechy monitorují. Jediným a neodkladným řešením je však její výměna. Stadion využívají především hokejové kluby a také krasobruslaři. Pod hlavičkou Rytířů a klubu PZ Kladno je zaregistrováno přes pět set nadšených hokejistů.