V Kladně se maluje domov pro seniory speciálním ochranným nátěrem stěn

01.12.2020

Senioři jsou nejohroženější skupinou, kterou může zasáhnout nemoc COVID-19. Vzhledem k nastalé krizové situaci spojené s pandemií tohoto viru se kladenští radní rozhodli v prostorách Domova pro seniory Kladno aplikovat fotokatalytický nátěr FN Nano. Speciální technologie nátěru využívá energii světla k účinnému čištění vzduchu. V pěti fázích ošetří specializovaná firma postupně 2 493 metrů čtverečních vnitřních prostor domova. Nátěrem FN Nano se vytvoří na povrchu stěn vysoce účinná ochrana proti usazování choroboplodných zárodků - virů i bakterií. Mikrostruktura, která se na stěnách speciálním nátěrem vytvoří, zachytává na svém povrchu viry a bakterie unášené vzduchem a díky chemickému procesu fotokatalýzy, je následně velmi účinně eliminuje.

„Jednoznačně jsme se s kolegy shodli na navýšení příspěvků domovu pro seniory, aby mohl být tento záměr realizován. Můžeme tak co nejrychleji zajistit větší bezpečí všech klientů, kteří se řadí k nejohroženější skupině, a to nejen v souvislosti s novým typem koronaviru. Samočistící nátěr by měl pomoci i s ostatními viry, bakteriemi, ale například i s prachem či pylem. Ulevit by se mělo i alergikům,“ vysvětlil rozhodnutí rady Přemysl Mužík, náměstek primátora města Kladna.

Senioři jsou nejohroženější skupinou, kterou může zasáhnout nemoc COVID-19. Vzhledem k nastalé krizové situaci spojené s pandemií tohoto viru se kladenští radní rozhodli v prostorách Domova pro seniory Kladno aplikovat fotokatalytický nátěr FN Nano. Speciální technologie nátěru využívá energii světla k účinnému čištění vzduchu. V pěti fázích ošetří specializovaná firma postupně 2 493 metrů čtverečních vnitřních prostor domova.

Z celkové plochy, která se nového nátěru dočká, tvoří drtivou většinu přímo pokoje jednotlivých klientů. Ošetření se ale dočkají i plochy rehabilitačních prostor či sesterny. V celkové ceně jednoho milionu korun je zahrnuta kompletní služba, která obsahuje mimo jiné i jeden nátěr FN Primer silicate a FN Paint silicate a tři nátěry fotokatalytickým FN Nano.

„Pro zajištění co největšího komfortu jsou práce rozvržené tak, že se každé patro bude natírat na třikrát po dvou dnech. Tedy jedno patro by mělo být hotové přibližně za šest dní. Do rozvrhu prací nám mírně zasáhlo celostátní testování klientů domovů pro seniory. Samozřejmě se ještě finální harmonogram může trochu měnit i v návaznosti na zdravotní stav klientů či personálu domova,“ dodal Mužík.