Vodné a stočné podraží o 18 procent

31.12.2019

Zásadní zdražení připravilo vedení kladenské radnice spolu s vodárnami. Naprosto v tichosti představenstvo výhradního dodavatele pitné vody pro Kladno rozhodlo o navýšení ceny vodného a stočného o rovných třináct procent, od května dokonce o osmnáct procent. Skokový nárůst plateb je první za poslední čtyři roky, během kterých se podařilo díky zmrazení cen vodného a stočného srovnat ceny s republikovým průměrem. Nyní se Kladno opět dostane na špičku v cenách v rámci ČR.

Do konce roku 2019 zaplatí Kladeňáci za metr krychlový vody 53 korun, za stočné necelých 40 korun. Od prvního ledna tyto sazby vystřelí na 60 korun za vodné a 45 za stočné. Děje se tak v době, kdy se stát naopak snaží o snížení poplatku za vodu, když od května snižuje sazbu DPH za tuto službu z 15 na 10 procent. Bez ohledu na to budou ovšem Kladeňáci za vodu platit v roce 2020 naopak více. Takový krok představenstva vodáren má jediný dopad a důvod, firma podstatně zvýší své zisky na úkor kapes spotřebitelů. Konkrétně se jedná o bezmála 138 milionů korun za jeden rok.

Kdo o navýšení cen vodného a stočného rozhodl? Kladno má v představenstvu vodáren dva zástupce. Předsedou představenstva je Radek Větrovec z ODS, řadovým členem je Petr Soudek za Kladeňáky, resp. KDU-ČSL.

 

Obě politické strany ještě před rokem horoucně přesvědčovaly voliče, jak budou postupovat transparentně a ve prospěch obyvatel Kladna. V případě ceny vodného a stočného ovšem nejenže neproběhla žádná diskuse, vládnoucí koalice nechala tento krok v utajení. Dokonce o zásadním rozhodnutí nejednala ani městská rada. Vodárnami placení zástupci města v představenstvu firmy přesto zvedli ruce a připravili svým voličům nepříjemný vánoční dárek.

Radek Větrovec (ODS) podepsal důvodovou zprávu pro navýšení cen vodného a stočného. Je otázkou, zda ji vůbec četl a kdo je jejím skutečným autorem. Stejně tak je otázkou, jaká byla motivace kladenských zástupců v představenstvu vodáren při klíčovém hlasování. Odpovědi mohou být různé. Široká veřejnost na ně může dostat odpovědi v druhé polovině prosince, na zasedání kladenských zastupitelů.

Smutným faktem zůstává, že zdražení vody není jediným připravovaným. Na stejném zastupitelstvu totiž bude vládnoucí koalice předkládat návrh na zvýšení cen za svoz komunálního odpadu. Je nyní jen na obyvatelích Kladna, zda nechají zastupitele za ODS, ANO, SPD a Kladeňáky hlasovat v tichosti a poklidu, nebo se jich přijdou zeptat osobně.