Prohlášení kladenských divadelníků k odvolání stávajícího jednatele Jana Krafky

28.06.2019

Prohlášení k náhlému odvolání jednatele Jana Krafky (Divadla Kladno s.r.o.)

 

 

 My, zaměstnanci a spolupracovníci instituce Divadla Kladno s.r.o. se vymezujeme vůči jednání radnice, respektive vedení Města Kladna. 

Považujeme za nepřípustné, aby se stávající vedení divadla a jeho zaměstnanci o takto zásadních připravovaných změnách dozvídali neoficiální cestou. Pokud by nedošlo k úniku informací na internet, zřejmě by se v divadle o tomto plánovaném postupu nevědělo doteď. 

Co je pro divadlo jako instituci a její zaměstnance podstatné, je ujištění, že se nebudou dít radikální změny v provozu, stejně uměleckém, tak i ekonomickém. Operuje se ztrátou, která narostla od roku 2016, tedy roku, kdy se soubor činohry přesunul z Divadla Lampionu zpět do Městského divadla Kladno. Je tedy přirozené, že rozpočet narostl. Velmi problematické a účelově zavádějící je též operování s termínem „ztráty“, což je oficiální termín pro dotaci divadla. 

Chtěli bychom znát odpovědi na otázky, jež vyvstaly z rozhovorů s naším dosavadním jednatelem, Janem Krafkou a prohlášením rady města na oficiálních stránkách. A odmítáme odvolání současného jednatele, dokud nám otázky nebudou zřetelně zodpovězeny a nevznikne tedy reálný důvod. 

Citujeme: „Některé nejasné kroky, nevýhodné smluvní vztahy a rozhodnutí v oblasti řízení provozu divadla a vynaložení financí nedokázal vysvětlit a obhájit.“ Chtěli bychom transparentně formulovat konkrétní příklady, které jsme přesvědčeni, je vedení naopak schopno vysvětlit a vyvrátit. 

Proč se má ve vedení divadla zavést nová funkce a jak přesně to má přispět ke snížení ekonomické zátěže? 

Proč není nikde uvedena osoba, která by měla Jana Krafku ve funkci nahradit, zvláště, když je toto jméno v úzkých kruzích známo? 

Proč není oficiálně znám ani termín, zvlášť, když byl Janu Krafkovi oznámen? V tiskové zprávě města se hovoří, že bude rada o naplňování změn rozhodovat počátkem prázdnin, přitom by měl být Jan Krafka odvolán 1. července, tedy rozhodnuto je. 

Cituji: „Úkolem nového jednatele bude vytvořit stabilní ekonomické zázemí pro rozvoj divadla a jeho souborů…“ tedy tomu tak nyní není? A jak se tento jev projevuje? 

V současné celostátní politické situaci, bychom, zvláště od vedení ODS očekávali, že na regionální úrovni nebude jednat obdobným způsobem, vůči němuž se vymezuje. Odvolávat lidi bez udání zjevných důvodů a dosazování dalších, s evidentními politickými vazbami v hraničních termínech. To jsou praktiky nehodné demokratické společnosti. 

MgA. Jaroslav Slánský 

Umělecký šéf Městského divadla Kladno 

DiS. Lucie Radimerská 

Umělecký šéf Divadla Lampion

 

--------

Městskému divadlu Kladno se po znovuotevření zrekonstruované divadelní budovy v dubnu 2016 podařilo provoz divadla více než stabilizovat. Divácká obec se rozšířila a zájem o divadlo se stále zvyšuje. V roce 2016 bylo po téměř šestileté pauze obnoveno divadelní předplatné. Jednoznačným důkazem spokojenosti je stále vzrůstající počet předplatitelů. Zatímco v roce 2016 navštívilo divadlo 38 789 diváků, v roce 2018 to bylo 47 244 diváků. Intenzivně také stoupá počet repríz na domácích scénách, v roce 2016 odehrálo Městské divadlo Kladno 372 představení, za rok 2018 pak 428 představení. Divadla Kladno s.r.o. po několika letech obnovila provoz krejčovny a rozšířila další technické složky, které jsou pro současné směřování divadla důležité a pro zvedání profesionality a kvality vznikajících inscenací žádoucí. 

Obě divadla pravidelně spolupracují s uznávanými režiséry (Matěj Forman, Petr Svojtka, Miroslav Hanuš, Jiří Bábek, Ondřej Brousek, Adam Doležal), scénografy, skladateli a hudebními tělesy. 

Město Kladno pravidelně reprezentujeme na zájezdech a festivalech v celé České republice. Za rok 2018 jsme vyjeli na 50 zájezdů. Divadlo Lampion se v sezoně 2018/2019 zúčastnilo festivalů Young for young v Mostě, mezinárodního festivalu Zlatna iskra v Srbsku (cena za scénografii inscenace Myši patří do nebe), mezinárodního festivalu Mateřinka v Liberci (cena za hudbu a ženský herecký výkon) a pražských festivalů Přelet nad loutkářským hnízdem a Dítě v Dlouhé. MDK se v sezoně 2018/2019 zúčastnilo pražských festivalů Žižkovská štace či Dítě v Dlouhé. 

Intenzivně spolupracujeme se 112 školami. V sezoně 2018/2019 jsme v Divadle Lampion a v MDK odehráli 121 školních představení. Školám navíc nabízíme bohatý doprovodný program. O spokojenosti studentského publika svědčí také stále se rozrůstající Klub mladého diváka. Pravidelná spolupráce probíhá rovněž se seniory, pro které nasazujeme dopolední i odpolední představení. 

105. sezonu 2019/20 zahájíme premiérou muzikálu Monty Python´s Spamalot (premiéra 19. října 2019). Bláznivou hudební komedii podle tvorby legendární skupiny Monty Python bude režírovat dlouholetý člen uměleckého souboru Jiří Š. Hájek. Významným krokem, kterým se kladenské divadlo navrací ke svým hudebním kořenům, bude přítomnost živého orchestru pod vedením oceňovaných dirigentů Michala Macourka a Jiřího Petrdlíka. Rok 2019 zakončíme českou premiérou nejslavnější detektivky Agathy Christie Vražda v Orient Expresu (premiéra 14. prosince 2019). Režie se ujme držitel Ceny Thálie a umělecký šéf Městského divadla Mladá Boleslav Petr Mikeska. 105. sezonu pak zakončíme autorskou inscenací, kterou si připomeneme 70. výročí od procesu s Miladou Horákovou. Text přímo pro soubor divadla píše autorka, překladatelka a textařka Renata Putzlacher. Režie se ujme renomovaný režisér Radovan Lipus. 

Kromě klasického repertoáru se pravidelně účastníme celoevropské akce Noc divadel, každoročně také organizujeme Divadelní ples, Den otevřených dveří, Malé kladenské Dionýsie, Masopust, scénická čtení aj.), tyto akce se přímo podílí na rozvíjení města Kladna a jeho obyvatel.