Po bezmála dvou letech se mění vedení radnice. Na post primátora usedl vítěz voleb Milan Volf

20.09.2020

O změně ve vedení Kladna rozhodli zastupitelé v pondělí 14. 9. 2020. Největší středočeské město nyní opět vede jednoznačný vítěz voleb Milan Volf (Volba pro Kladno) za spolupráce zástupců zvolených za ANO a KSČM. Společně s odvoláním Dana Jiránka (ODS), došlo k výměně náměstků a celé rady města, která byla navíc z celkových jedenácti členů ihned snížena na devět. Nové vedení radnice nyní odráží volební výsledky z podzimu předminulého roku.

V historii města Kladna se jedná o první změnu ve vedení, která nebyla výsledkem řádného složení povolební koalice. Naopak, výměna se uskutečnila skoro dva roky před dalšími komunálními volbami. „Nejedná se o žádný puč ani revoluci. Uvedli jsme jen vše na pravou míru tak, jak voliči rozhodli. Jen tak lze vést Kladno bez potupných dohod a podvodů. Koalice musí být schopná mezi sebou jednat a bojovat za hodnoty, které jsou pro Kladeňáky podstatné, nikoliv dva roky řešit, komu se přidělí jaký post, jen aby nedošlo ke zhroucení vedení,“ vyjádřil primátor Milan Volf.

Pro dosud vládnoucí koalici bylo hlasování doslova studenou sprchou, bylo zřejmé, že o změně ve vedení města nemají ani ponětí. Zatímco někteří se alespoň snažili zachovat si svou tvář, jiní změnu neunesli a přímo na místě oznámili, že ze zastupitelstva odcházejí. Stalo se tak v případě Lukáše Krinkeho (Kladeňáci). Je tak v pořadí už druhý zvolený zastupitel za toto seskupení, jenž se vzdal svého mandátu. Na jeho místo proto na dalším zasedání zastupitelstva nastoupí už druhý náhradník z hnutí Kladeňáci. Naopak radost zavládla mezi zastupiteli a příznivci Volby pro Kladno, kteří dva roky po volbách zúročili výsledek a zisk 13 mandátů.

Kromě okamžitého odvolání veškerých náměstků a rady města došlo i ke snížení celkového počtu radních. Z neuvěřitelných jedenácti na devět. Tedy tak, jak tomu bylo za předchozího vedení koalice VPK, ANO a KSČM. Narozdíl od nástupu koaličního spletence v čele s Danem Jiránkem také neprobíhaly žádné okamžité čistky za doprovodu policie a kameramanů. „Nové opozici jsem jasně vzkázal, že pokud bude potřeba něco vyklidit, budou na to mít celé dopoledne. Vše lze totiž dělat i na úrovni,“ řekl Volf. Kromě odvolání primátora Dana Jiránka byli odvoláni i náměstci Tomáš Kutil (Kladeňáci), Václav Šubrt (ANO 2011) a Oldřich Černý (SPD).

Zatímco někteří členové bývalé koalice měli plné ruce krabic, nová koalice měla plné ruce práce. Minulý čtvrtek zasedla Rada města a provedla ihned personální změny ve společnosti Divadla Kladno s.r.o., kdy s okamžitou platností došlo k odvolání Ireny Žantovské z funkce jednatelky. Staronovým jednatelem se stal Jan Krafka a do divadla se vrací i umělecký šéf Jaroslav Slánský. Změnu ve vedení vnímají nejen zaměstnanci divadla, ale i veřejnost velmi pozitivně. „Další bod, který nás čeká, je rekonstrukce střechy zimního stadionu. Po jednání s kolegou Jiřím Chvojkou, Jaromírem Jágrem, Milanem Hniličkou ale i hejtmankou středočeského kraje a ministryní financí Alenou Schillerovou má město nyní za úkol bez prodlení přijmout výsledek výběrového řízení na rekonstrukci střechy. „Projekt jsme převzali, věřím, že je dobře připraven a především na něm závisí předjednaná státní i krajská finanční podpora,“ dodal Volf s tím, že nezapomíná ani na velmi oblíbený adventní čas a Kladeňáci se mohou těšit na snad již tradiční Kladenské Vánoce.