Přemysl Mužík - Expert přes čísla, k debatě s ním mějte připravenou kalkulačku

18.08.2022

Ing. Přemysl Mužík (57 let). Jednatel obchodní společnosti, od roku 2014 kladenský zastupitel, v současné době náměstek primátora Statutárního města Kladna. Je ženatý a má tři děti.

 

Co bylo impulsem pro váš vstup do komunální politiky?

Procitnutí. Když jsem téměř před dvaceti lety v roce 2003 vzal své obchodní partnery do Kladna a na Sletiště, nevěřili vlastním očím a ptali se: „Tohle, že je to černé Kladno?“. V tu chvíli jsem poprvé pořádně pocítil, jak jsem na své město vlastně hrdý. A také jsem si uvědomil, za kým ta postupující proměna k městu zeleně a sportu stojí. Za osobností tehdejšího a naštěstí i současného primátora Milana Volfa, s nímž jsme se postupně stali, dá se říct, nerozlučnou dvojicí. 

A také se asi dobře doplňujete. Jednou se přirovnal ke kladivu a vás ke kovadlině…

No tak on mi poslouchá s čísly, já jeho v tom ostatním. (smích) Máme vysoce profesionální ale zároveň i osobní přátelský vztah. Prostě to funguje. Přemýšlím jiným stylem než Milan, v excelovských tabulkách, on zase dokáže v obrovském záběru na věci nahlížet úplně jinak. Můžeme se jeden na druhého spolehnout.

Pokud se ohlédnete za prací svou či kolegů pro naše město, co Vám dělá největší radost?

Na rozdíl od celostátní politiky vidím v té komunální větší praktický smysl. Rozhodnete se něco konkrétního udělat, a pokud to opravdu odpracujete a umíte dotáhnout do konce, za pár měsíců vidíte hmatatelné výsledky. A věřte, to radost přináší. 

Jaký je klíč k dobrému hospodaření města?

Klíčem je dobrá znalost zákonů a také zkušenosti. Myslím, že abychom uměli dobře hospodařit ve městě, je potřeba mít předchozí zkušenosti třeba s podnikáním. Nesouhlasím se sloganem, že se stát nebo město dá řídit jako firma, ale mít tu zkušenost je zapotřebí. Osobně podnikám po odchodu z Komerční banky od roku 1992 a nikdy jsem neměl problémy, naučil jsem se s financemi pracovat zodpovědně. 

„Vedení města nebo zastupitelé tu nejsou od toho, aby šetřili na lidech, ale aby pro ně peníze smysluplně vynaložili."

Co pro vás znamená dobře či špatně připravený rozpočet? 

Za špatně připravený rozpočet považuji takový, který má zamrzlé investice a nerozvijí město. Byli jsme tu nedávno svědky toho, kdy se neinvestuje a co hůř, provozní výdaje jako například vybavení školní kuchyně se čerpají z úvěru a vydávají se za investice, přičemž zároveň leží stranou v bance nezapojených vlastních sto milionů korun… To je nepochopitelné a vůči občanům i nespravedlivé.
A naopak? Slovo „šetřit“ znamená úplně něco jiného z pohledu města a z pohledu občana nebo firmy. Vy si jako soukromá osoba můžete pravidelně dávat peníze na spořící účet, nebo si dávat bokem tisícovku do hrníčku v kredenci. To je vaše rozhodnutí a právo. Ale z pohledu města je to úplně jinak. Tam slovo „šetřit“ znamená, že jste nebyl schopný něco postavit a vybudovat, neměl jste to připravené. Vedení města nebo zastupitelé tu nejsou od toho, aby šetřili na lidech, ale aby pro ně peníze smysluplně vynaložili.

Jak je to doopravdy se „zadlužením“ města? 

Většinu investic, jako jsou třeba kruhové objezdy nebo úpravy ulic děláme z vlastních příjmů rozpočtu, tedy ne na úvěr. Ale na opravdu velké projekty, jako je nyní zimní stadion nebo pěší zóna, si prostě město půjčit musí. To jsou investice s výhledem na padesát let dopředu a jejich splátky jsou rozloženy na delší dobu. Nejdou financovat z rozpočtu, protože by se tím zastavilo vše ostatní - opravy silnic, chodníků, škol a školek… Je dobré zmínit jednu velkou výhodu měst. Bez ohledu na to, kdo je řídí a jak schopný nebo neschopný je, města mají zaručený příjem. A banky to dobře ví, proto městům poskytují úvěry za extrémně výhodných podmínek. Nemají strach z toho, že město zbankrotuje, to se stalo v jednotkách případů a šlo o opravdovou výjimku. Hospodaření a úvěry města Kladna jsou zcela zdravé a správné.

Zasloužil jste se o rozšíření sdílených elektrokol. Jezdíte osobně stále raději na klasickém kole nebo na elektrokole? 

Na kole jsem vždy rád trávil volný čas, v současné době ale už preferuji ty elektrické. (úsměv) 


Přemysl Mužík pohledem Milana Volfa

„Kromě toho, že je Přemek mým celoživotním přítelem, mohu bez zaváhání říct, že asi žádný primátor nemá lepšího náměstka a většího odborníka. V komunální politice jsem 20 let a nikoho tak schopného přes finance a investice jsem neviděl. 
Všechno má do puntíku promyšlené a také proto má město Kladno, i přes současnou bídnou ekonomickou situaci v ČR, historicky nejvyšší rozpočet 2,6 miliardy korun. Myslím, že je na tom vědomostně lépe, než řada ministrů financí. 

Nikdo se neumí lépe starat o finance města jako Přemek Mužík. K rozhovoru s ním potřebuji mít po ruce papíry a kalkulačku, abych vše pobral, když do mě začne střílet čísla."