Jiří Klesnil - Zkušený stratég, který ví o Kladně úplně všechno

18.08.2022

Jiří Klesnil (62 let). Předseda atletického klubu A.C. TEPO Kladno, od roku 2014 kladenský zastupitel, v současné době radní Statutárního města Kladna. Otec dvou dětí.

 

Kdy a z jakého důvodu jste se rozhodl vstoupit do komunální politiky?

Nabídky na vstup do politiky jsem měl již od roku 1997, zajímám se o ni celý život, ale neměl jsem ambice do ní aktivně vstoupit. Rozhodl jsem se až v roce 2014 ze dvou zásadních důvodů. Tím prvním byla nespokojenost s tehdejším vedením města, druhým bylo oslovení Milanem Volfem a nabídkou kandidovat po boku velmi kvalitních osobností, z nichž jsem velkou část znal.

Jste bývalým skvělým běžcem a nelze se tedy nezeptat - je těžší pětikilometrová trať, nebo čtyřleté, potažmo dvouleté volební období?

Rozhodně volební období, zvláště toto poslední, které bylo rozděleno na dva roky v opozici a dva roky v koalici. Ne že by závod na 5000m nebyl těžký, ale bylo to pouze o mé přípravě a tom, jak jsem závod absolvoval. Po závodě již bylo po stresu a většinou přišla úleva a spokojenost z výsledku. To se nedá říci o prvních dvou letech probíhajícího volebního období předchozí koalice, kdy bylo hodně stresu a dá se říci i frustrace, neboť většina připravených projektů přišla vniveč. 

Atletické mítinky na Sletišti mají hlavně díky vám světovou úroveň. Kolik za tím bylo práce a jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Nejprve musím říci, že to není o osobních zásluhách, samotný člověk neudělá téměř nic. Myslím, že počátkem skvělých akcí bylo mistrovství ČR dospělých v roce 2005, kdy jsme „odstartovali“ takto významné akce. Světové mítinky pořádáme od roku 2007 a za nimi je spousta dobrovolné práce mnoha lidí s nadšením pro atletiku. I proto se nám podařilo dostat mezi světovou elitu a věřím, že v ní zůstaneme i nadále. 

Jste dlouholetým radním, jaké bylo vaše nejtěžší hlasování? Je, či bylo něco, pro co byste nikdy nezvedl ruku?

Moje nejtěžší hlasování bylo hned v roce 2014. Bohužel při vyjednávání koalice nešlo najít shodu se stranami, které bych preferoval, takže došlo ke spolupráci s KSČM, což pro mě do té doby bylo v podstatě nepředstavitelné. Nikdo z naší rodiny nebyl v KSČ a s minulým režimem jsme nesouhlasili. Náš otec byl v padesátých letech komunistickou stranou dokonce protiprávně odsouzen a vězněn. S kolegy a kolegyněmi z VPK jsme dlouhé hodiny seděli a dohadovali se, zda s komunisty půjdeme do koalice. Nakonec jsme se shodli, že jsme šli do voleb pro to, abychom v Kladně měli možnost něco vybudovat a změnit. A musím uznat, že se koaliční partneři chovali tak, jak bych to neočekával. Věcně, konstruktivně, bez postranních úmyslů a podobně.

„Pakliže mám krátce pojmenovat, co oproti ostatním stranám nabízíme, je to přímost, rozhodnost, odpovědnost a stabilita."

Jakým největším výzvám či problémům podle Vás město Kladno čelí?

Město potřebuje investovat do mnoha projektů, uvedu pro příklad dokončení pěší zóny nebo rekonstrukci autobusového nádraží. Tyto dva projekty byly připraveny, ale zrušeny předchozí koalicí. Dále pak určitě výstavba sportovní haly, krytý bazén pro plavce a veřejnost, dokončení kruhových objezdů, opravy škol a školek a spousta dalších investic. Jako problém vidím i část obyvatel města, která nerespektuje ostatní. Je potřeba mít prostředky, jak tyto občany řešit.

Jste jednou ze stálic Volby pro Kladno. Co VPK nabízí Kladeňákům navíc oproti jiným stranám či uskupením?

Měl jsem ve VPK možnost poznat hodně velice schopných kolegů a kolegyň, kteří umí město posunout dále. Pakliže mám krátce pojmenovat, co oproti ostatním stranám nabízíme, je to přímost, rozhodnost, odpovědnost a stabilita.

Mezi největší pýchu Kladna obecně patří sportoviště, a to nejen „vaše domácí“ Sletiště. Jak a kam by se měla podle vás rozvíjet dál?

Jak jsem už uvedl, do sportovišť je potřeba nadále investovat - dokončit zimní stadion, postavit halu pro míčové sporty, plavecký bazén, provést rekonstrukci v ČR nejstarší, přes dvacet let staré atletické dráhy a provést řadu dalších menších investic. Velkou výzvou bude určitě fotbalový stadion, kde bude potřeba rekonstrukce téměř všeho. 

Jak relaxujete, co nejraději děláte ve volném čase?

Komě tréninků běžců a běžkyň, mám nejraději procházky lesem, ve většině případů sám tak, abych šel co nejvíce kilometrů a dle svého tempa. To mi asi zůstalo z běžecké minulosti.

Na Kladně jste se narodil, pracujete a žijete. Dá se popsat, co na něm máte nejraději? 

Přiznám se, že jsem o tom takto nikdy nepřemýšlel. Narodil jsem se zde, žiji tady, Kladno mám prostě rád a určitě bych se z něj nechtěl odstěhovat. Kdo Kladno nezná, může si myslet, že je to staré hornicko - hutnické město, ale už to není to „černé Kladno“, ale město pro kvalitní život, kde se hodně věcí podstatně zlepšilo. Výrazně se změnila a mění sportoviště, dle možností i sídliště, kterých máme poměrně hodně. Věřím, že se podaří udělat zmiňované projekty a ty také určitě přispějí ještě k lepšímu životu na Kladně. 


Jiří Klesnil pohledem Milana Volfa

„Jirka Klesnil je jednou z největších kladenských osobností královny sportů a předsedou našeho atletického klubu. Málokdo ví, že je také o bývalým reprezentantem v lehké atletice.

Umí předvídat, je výborný stratég, ekonom a organizátor. Má zkušenosti s vedením velkých společností, je pro město obrovským přínosem a dává mu hrozně moc. Není třeba tolik vidět, protože se nikam za každou cenu necpe, ale pokud někde vystoupí a mluví, vše má hlavu a patu. Je výborným rétorem. Nemá žádnou slabinu ve vědomostech o městě Kladně, ví o něm snad úplně všechno. Nepamatuji si na okamžik, kdy by při zasedání rady města nebyl byť jedinkrát v obraze. 

Za jeho pracovní um a nasazení hovoří i organizace špičkových atletických mítinků, které jeho zásluhou dostaly Kladno na mapu světové atletiky. Bez něj by mítinky na Kladně nebyly, odpracoval je od A do Z."