Konec bezdoplatkové zóny - hrozí příliv nepřizpůsobivých

17.03.2019

Rozhodnutí krajského úřadu umožnila řízená liknavost vedení města! 

Kladno rozhodnutím krajského úřadu přišlo o jedinou zákonnou a účinnou možnost bránit se přílivu nepřizpůsobivých. Stalo se tak díky nečinnosti stávajícího vedení města, které nezasáhlo do rozhodování kraje, nijak nevstoupilo do správního řízení. Potvrzuje to i fakt, že už na středečním zasedání zastupitelstva předjímal rozhodnutí kraje primátor Dan Jiránek, který svým postojem plní sliby svým koaličním partnerům, zejména Kladeňákům. Je to jednoznačný ústupek seskupení Kladeňáci a jejich snaze otevřít Kladno nepřizpůsobivým obyvatelům. Není tajemstvím, že stávající vedení města uvažuje o ubytování pro stávající obyvatele sociálních ubytoven, a to včetně mobilních domů či obytných kontejnerů umístěných na katastru města.

Opatření obecné povahy bylo jedinou zákonnou možností, jak od začátku roku 2018 zastavit vyplácení doplatků na bydlení pro nově příchozí. Současně více než rok trvající „bezdoplatková zóna“ jednoznačně prokázala, že její zavedení nepřineslo žádnou sociální krizi, naopak vedlo k uklidnění situace a významnému snížení kriminality ve městě. Kraj ani ve svém rozhodování nevyčkal, jakkoliv si toho byl dobře vědom, rozhodnutí Ústavního soudu, který se má otázkou možnosti uplatnění příslušného ustanovení zákona o sociální nouzi zabývat.

Situace je o to horší, že aktuálně bude zrušena ubytovna v Libušíně, její obyvatelé se mohou rychle přestěhovat do Kladna.

Problém zrušeného opatření se ovšem netýká pouze Kladna, ale i řady dalších měst, které zavedly na svém území „bezdoplatkové zóny“. Kladno bylo iniciátorem Memoranda podepsaného 22 městy zastupujícími zájmy více než půl milionu obyvatel.