Kladeňáci si za život ve městě připlatili. Zvýšený příjem radnice se ale v investicích zatím neprojevil

16.06.2020

Radnicí se rozumí hlavní sídlo a reprezentační budova městské správy. V přeneseném významu slova označuje ale nejen budovu, ale i skupinu lidí, kteří mají na starosti správu příslušného města či obce. Nynější zástupci mají pravomoc rozhodovat o úrovni kvality života všech Kladeňáků. To se zatím podepsalo například zvýšením nájmů, zdražením vody a poplatku za odpad. Jenže takto nabytý rozpočet města se již nevrací tam, kam by měl – zpět k obyvatelům města.

„Městský rozpočet je mocným nástrojem. Prioritně slouží k zajištění promyšleného rozvoje města, zvyšování komfortu obyvatel a pokud se s příjmy i výdaji města hospodaří rozumně, dokáže vytvářet zdravé ekonomické prostředí vhodné pro život i podnikání. Bohužel, ani jednoho z příkladů nejsme už přes rok a půl svědky,“ poukazuje na tragickou situaci lídr nejsilnější politické strany a bývalý primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) a dodává: „Kvůli hysterickému zdražování všeho, se žije lidem i firmám hůř. Nejhorší na této situaci je ale skutečnost, že jsme nynější koalici předpřipravili rámcové smlouvy, podstatné projekty a dotace. Raději ale většinu hodili do koše a město nechávají stagnovat.“

Z nepochopitelného důvodu se proto Kladeňáci nedočkají například celistvé rekonstrukce autobusového nádraží a přilehlých prostor, navazující revitalizace Poštovního náměstí ani nové podoby pěší třídy. Čeho se ale Kladeňáci dočkají a za co již mohou být „vděční“, se můžeme dozvědět v takzvané „Mapě projektů města“. Ta nabízí především náhled do toho, co lidé požadují na setkáních se zástupci radnice. O to bizarnější je ale vidět v seznamu hotových projektů ty, které odstartovalo minulé vedení města a radnice je pouze přebrala. Ať jsou to chodníky v ul. Milady Horákové, Gen. Klapálka, přírodní zahrada u MŠ, Muzeum věžáků, parkoviště v Mostecké, náměstí J. Opletala, L. Kuny, zastávka Na Kopci, oprava Spytihněvovy, Kladenské apod., dokonce i propojovací chodník Kladno-Švermov. Najdou se zde ale i takové ohromné investiční perly hodné města s rozpočtem přesahující miliardu a půl, jako je nová digestoř či realizace vzduchotechniky. Přitom i tyto investice v naprosté většině případů byly připraveny a vzešly z Místního akčního plánu vzdělávání, který od roku 2016 mapoval konkrétní potřeby školských zařízení. Za minulý rok pod hlavičkou s interpunkční chybou „Investice Kladno 2019- probíhá nebo bude ještě zahájeno“ najdeme převážně návrhy na nové přechody, střední ostrovy nebo úpravy reliéfní dlažby.

Situaci pravděpodobně nezachrání ani participativní rozpočet z dílny koaličních kutilů. Na finance, které jsou běžně vyčleněné z rozpočtu města speciálně pro nápady obyvatel, se totiž dokázali již minulý rok přisát jako pijavice i někteří zástupci vedení města, jejich spolustraníci či rodinní příslušníci. Ti, kteří mají k dispozici finance v řádech sta miliónů na realizaci svých předvolebních slibů, z nějakého zcela neznámého důvodu raději využili omezenou částku tří miliónů z participativního rozpočtu určeného pro běžné obyvatele. Možná i proto se v návrzích pro rok 2020 krčil pět dní před koncem termínu k přihlášení jeden jediný projekt.

Tím ale perpetuální zanedbávání obyvatel Kladna zdaleka nekončí. Například oprava chodníků v Mládežnické ulici, kde jsou tyto komunikace ve zcela nevyhovujícím stavu, se konat nebude. Město se zde skutečnou opravu totiž rozhodlo zaměnit za výsadbu a úpravu zeleně. V Pražské ulici zase nejvíce bojují s krysami, a dokonce snad prý i se štěnicemi. Situaci, i když je objekt ve vlastnictví města, ale Správa bytového fondu Kladno odmítá řešit. Odpovědí na žádost o pomoc bylo, že to není jejich starost. Zkušenosti s krysami si „užívají“ například i obyvatelé bydlící mezi ulicemi Ústecká a Železničářů.