Často se na nás obracíte se svými stížnostmi a podněty na chování politiků. Když nyní na chvíli pomineme všechna primitivní rozhodnutí, která se z radnice aktuálně přímo řinou a zaměříme se čistě jen na osobní vystupování zástupců našeho města, jeden ve vašich stížnostech přímo vyčnívá. Protože zrovna tato osoba se snaží veřejně vystupovat jako empatický člověk vyznávající vysoké skautské morální hodnoty, je doslova zarážející, jaké opačné zkušenosti při jednání s ním nám píšete.
Svoji čerstvou zkušenost nám poslal jeden z nájemců bytů, kterého Správa bytového fondu odkázala s jeho dotazem přímo na náměstka Kutila. Dotaz nájemce zněl: Proč mu byl zvýšený nájem účtován už od podzimu loňského roku, když se všude opakovaně dočítá, že nový sazebník nájmů v městských bytech je platný od 1. ledna 2020?
Postup radních a jejich nedostatečné a zavádějící informování nájemců pomocí tiskových zpráv a letáků vhazovaných do poštovních schránek nechtěl zaměstnanec této městské organizace komentovat. Důvod? Prý zcela chápe námitky, ale všechny pokyny, které se týkají zdražování nájmů byly vydány náměstkem Kutilem osobně, proto ať se obrátí pro vysvětlení přímo na něj. Pro upřesnění uveďme, že nájemce bydlí v bytě necelé tři roky. Délka nájemního vztahu je podle Kutila v tomto příběhu důležitá. Město totiž uzavírá s novými nájemci první tři roky smluvní vztah pouze na dobu určitou, vždy v délce jednoho roku. A právě tuto skutečnost uvádí Kutil jako důvod, proč byla našemu nájemci zvýšená sazba ještě před platností nových sazeb nájemného. Ty prý platí pouze pro nájemce se smlouvou na dobu neurčitou. Takové smlouvy ale město už s nájemci neuzavírá ani po oněch třech zkušebních letech. Nově radní vymysleli, že bude výhodnější ponechat smlouvy na doby určité pouze s automatickým obnovováním. O ceně vztahující se k nájemní smlouvě na dobu určitou se ale v Sazebníku, ani v zápise z rady města, nehovoří. No jo, kdo pak má v tom nepořádku vydedukovat, jak to vlastně je?
V tiskové zprávě města se uvádí: „Poprvé po osmi letech upravuje Kladno nájemné v městských bytech. Vedení města tím reaguje na horšící se stav bytového fondu, který v nadcházejících letech čekají nevyhnutelné rekonstrukce, ale i například nutnost zabezpečit lépe společné prostory domů. Již v roce 2020 plánuje město do svého majetku investovat o 20 milionů korun více než letos. Nové sazby vstoupí v platnost od 1. ledna 2020.“
Tvrzení je navíc podpořeno následující tabulkou. Z těchto informací přeci musí být každému jasné, že pro někoho platí zvýšené sazby o mnoho měsíců dřív než pro ostatní, co myslíte?
Tyto skutečnosti uvádíme proto, že náměstek Kutil dělal z nájemce po celou dobu telefonického hovoru naprostého hlupáka, který nepochopil ani tiskové zprávy města, ani leták, který mu byl vhozen do schránky, a který podle Kutila připravovali odborníci na komunikaci. Několikrát se argumentům nájemce, který je obyvatelem našeho města a panu náměstkovi přispívá na jeho více než královský plat, doslova vysmíval.
Navíc podle něj: „Nějaké informace z letáku nebo na webu nejsou nadřazené smlouvě, ve smlouvě máte jasně uvedený nájem, jestli s ním nesouhlasíte, nikdo vás nenutí v bytě bydlet. Jestli si nemůžete nájem v městském bytě dovolit, tak se odstěhujte...“ Skutečně člověk na pravém místě.
V tiskové zprávě se také píše, že „každý nájemce bytu v majetku Města, kterého se úprava týká, obdrží evidenční list a návrh nájemného prostřednictvím správní společnosti SBF Kladno s.r.o.“. Náš nájemce se o změně výši platby dozvěděl jen tak mimochodem při podpisu pokračující nájemní smlouvy. Jak se ale zachovat, když nepodepsáním přijdete ze dne na den o střechu nad hlavou?
Náměstek Kutil se našemu nájemci také vysmíval kvůli částce, kterou řeší. „Ježíš to se tady dohadujete o nějaký dva tisíce? Jiní platí vyšší platby už od jara 2019.“ Otázkou však je, o jaké částce se to vlastně dohadovali. Náměstek Kutil by totiž nemohl 1. 1. 2020 žádat od nájemců s uzavřenou smlouvou na dobu určitou vyšší platby ihned, ale až od podpisu další smlouvy. A to by bylo v tomto případě zase až na podzim. V tu chvíli se nájemce nedohadoval o zvýšené tři nebo čtyři nájmy, ale o nižší platby za 12 měsíců. A to je v tomto konkrétním případě už skoro 11 tisíc korun.
Když už začal náměstek Kutil celý problém přirovnávat k nákupu másla v Bille, náš nájemce rezignoval a chtěl pouze vědět, zda mu při další obnově smlouvy na podzim letošního roku nebude cena znovu navýšena. „To už by neměla,“ odpověděl pan radní. „Neměla nebo nebude?“, dožadoval se jasného vyjádření náš nájemce. „No, jak to asi můžu vědět? Pokud rada města zase nebude zvyšovat nájmy nebo na nás nespadne meteorit (nebo asteroid), tak se vám nájem při změně smlouvy nezvýší...“, zakončil svůj arogantní výstup pan náměstek a věřte, že na nájemce bytu udělal opravdu náležitý dojem.
Nájemce, a nejen jeho, můžeme uklidnit. Podle Občanského zákoníku může pronajímatel zvýšit nájemné o maximálně 20 % za poslední tři roky. Protože radní sáhli po maximálním možném navýšení, další tři roky zvyšovat nájemné nemohou, i kdyby asi velmi rádi. Pan Kutil to určitě ví, alespoň v tiskové zprávě uváděl, že: “Nové sazby nájemného budou platit minimálně do konce roku 2022.“
Proč ale jednat slušně a odpovídat věcně a podle skutečnosti, když mohl ukázat nadřazenost a opovržení, že je pro někoho necelých tisíc korun měsíčně vydaných navíc na nájem bytu podstatná část rozpočtu.
Na konec uveďme jen malé počty. Město má 1964 bytů, ze kterých měsíčně získává odhadem 8 milionů korun. To je bezmála 100 milionů ročně. Podle primátora Jiránka a náměstka Kutila však nájemné zdaleka nestačilo ani na nejnutnější opravy a bylo nutné nájemné zvýšit. Dokonce slibují investice do bytového fondu ve výši 30 milionů korun! Opravdu provoz SBF spolkne 2/3 z vybraného nájemného, když nebylo ani na nejnutnější opravy? Není to málo, Tomáši Pavloviči?