Jednatelé společností TEPO a SAMK zřizují nové pozice ředitelů a povolávají do nich své stranické kolegy, městská kasa to prý zvládne

16.03.2020

Po mnoho let se společnosti zřizované městem obešly bez rozsáhlého managementu. Lidé na pozicích jednatelů řídili firmy bez nutnosti zavádění pozic ředitelů společností. Svým funkcím se věnovali na plný úvazek. Tato praxe se nyní zásadně mění. V prosinci bylo vytvořeno ředitelské místo ve společnosti TEPO, v polovině února vznikla zcela nová pozice i ve Sportovních areálech města Kladna. Zmapovali jsme pro vás situaci v obou společnostech.

Je to už více než rok, kdy duhová kladenská koalice obešla vítěze voleb a usedla na radnici. Zástupci ODS, ANO, SPD a hnutí Kladeňáci, tedy uskupení Starostů a nezávislých, KDU-ČSL, Pirátů a TOP 09 pouhý den po ustavujícím zastupitelstvu spustili ve všech městských společnostech doslova čistky. Akce jak z 50. let se konaly dokonce za asistence městských policistů. Zkušení jednatelé museli své kanceláře z minuty na minutu opustit, aniž by měli vůbec šanci předat úřad svým následovníkům. Nové vedení si asi myslelo, že vést městskou firmu je hračka a žádné rady od svých předchůdců nepotřebují. Nyní se ukazuje, že noví jednatelé dlouhodobě nezvládají svůj úřad. TEPO má za tu krátkou dobu od voleb již třetího jednatele. A pořád to nestačí. Nejspíše pod heslem víc hlav, víc ví, zřizuje koalice zcela nové pozice ředitelů městských společností, které doposud nebyly potřeba. Pokud však čekáte pokračování pohádky o transparentním hospodaření města a dobře fungujících městských firmách, otevřených výběrových řízení na nové posty, či plnění slibů o prokazatelném vzdělání a zkušenostech, budete zklamáni.

Právník Miroslav Vacek byl jednatelem i ředitelem společnosti TEPO osm let, od února 2018 byl jednatelem i nově zřízené společnosti TEPO služby, která od AVE převzala správu a údržbu veřejného osvětlení. Vacek byl po celou dobu členem ODS, tedy i v době, kdy byla tato strana v opozici. „Nekoukali jsme na stranické příslušnosti, TEPO vedl člověk z ODS, domov důchodců člověk z ČSSD. Pokud jsme si byli jistí, že jsou jednatelé odborníci a společnosti vedou řádně, nebyl důvod je měnit jen kvůli jejich politické příslušnosti. To, co vidíme po volbách například v TEPU, kde už sedí třetí jednatel, je hrozná bída. Městské společnosti pod taktovkou koalice jen přežívají, mlátí se ode zdi ke zdi, bez vize a jakéhokoliv rozvoje,“ komentuje tristní situaci v městem zřizovaných společnostech exprimátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Právníka Vacka jako první vystřídal ve vedení společností TEPO a TEPO služby radní a náměstek primátora Oldřich Černý (SPD). V obchodním rejstříku byl jako jednatel zapsán pouhých pět měsíců, než ho koalice pro absolutní nečinnost raději vyměnila za Roberta Peštu (Kladeňáci). Černý ale nepřišel o své místo jednatele městské společnosti. Nesourodou koalici drží pohromadě právě takové posty. Koaliční kamarádi Černému ponechali vedle platu náměstka alespoň správu nad veřejným osvětlením, vytvořili mu k tomu společnost ÚDRŽBA KLADNA (dříve TEPO služby), tu vede doposud. „Kolem této společnosti je mnoho otázek, kterým se nyní věnujeme. Vypadá to na velmi zajímavá zjištění,“ avizuje Milan Volf.


Ani Pešta se neujal role jednatele teplárenského kolosu s ročním obratem více než 400 milionů korun se ctí. Svoji práci bral jako lukrativní brigádu a nadále se naplno věnoval své dosavadní pozici produktového manažera ve firmě CETIN. Brigáda opět trvala něco málo přes pět měsíců, kdy ho 1. prosince vystřídal korunní princ kladenské ODS Lukáš Hanes. Pešta opět nepřišel zkrátka a TEPO zcela neopustil, jen se přesunul do dozorčí rady společnosti. 

Hanes je přímo sběratelem různých funkcí, u jeho jména se na stránkách města dočteme, že je zastupitel, radní, jednatel společnosti TEPO, uvolněný člen Rady města Kladna pro oblast rozvoje města. Najdeme ho i jako člena dozorčí rady Teplárna Kladno (dříve Alpiq Generation). To by se také jeden uběhal, není divu, že ve vedení TEPA potřebuje posilu. Zcela jistě transparentně a z výběrového řízení (samozřejmě ironie) mu jako nejlepší vyšel stranický kolega Filip Jícha. Ten je bez pochyb schopným podnikatelem, přimhouřili bychom oči i před absencí vzdělání, bohužel se obáváme, že největší prospěch z této spolupráce bude mít právě podnikání pana Jíchy, které je v přímém střetu zájmů s ředitelskou funkcí ve společnosti TEPO.


Přesuňme se na Sportovní areály města Kladna.

Zde bývalého zastupitele za Volbu pro Kladno Marcela Kučeru vystřídal Jiří Chvojka zvolený za hnutí ANO. Koho pan Chvojka aktuálně zastupuje nevíme, kladenská buňka hnutí ANO byla zrušena už před pěti měsíci. Členové místní organizace ANO odvolali Chvojku ze svého čela a na jeho místo zvolili Radka Říhu. To se však nelíbilo středočeské hejtmance Jermanové. 

Za důvod zrušení kladenské buňky označila dlouhodobé neshody členů a názorové štěpení. Avizovala sice založení nové organizace již s náležitě prolustrovanými členy, zatím však zřejmě nenašla dostatek vhodných kandidátů bez vlastního názoru. I u Chvojky se na stránkách města dočteme, že je zastupitel, radní a uvolněný člen Rady města Kladna pro oblast sportu a cestovního ruchu. Doplňme, že uvolněný radní znamená, že svoji funkci vykonává na plný úvazek, za což bere plný plat. Vedle toho je Chvojka tedy i jednatelem SAMKU, členem dvou dozorčích rad ve společnostech Želivská provozní a Úpravna vody Želivka. Když pomineme náročné podnikání ve vlastní společnosti CENTRUM koupelny, je jasné, že i na něj je toho přespříliš a potřebuje pomoc. I on zcela jistě zvolil transparentní výběrové řízení a na nově zřízenou pozici ředitele SAMK vybral svého stranického kolegu Františka Bureše.

Bureš již rozděluje městské peníze do sportu prostřednictvím Sportovní komise rady města, po volbách se stal i členem Kontrolního výboru zastupitelstva města. A nyní své zkušenosti bude uplatňovat i jako ředitel Sportovních areálů města Kladna. SAMK pod taktovkou Chvojky doslova strádají, změna je více než nutná. Zda má být ale zachráncem již tolik vytížený vysokoškolský student práv v Plzni, je otázkou. V každém případě je to ve 24 letech opravdu zářná kariéra.