Milan Volf

Milan Volf: Děkuji Kladeňákům, že si dokázali zachovat zdravý rozum!

16.01.2023

Netušil jsem, že někdy budeme muset procházet referendem o problému, který neexistuje. Uskutečnilo se zcela v souladu se zákonem společně s prezidentskými volbami a kvůli nízké účasti je neplatné. Dobře jsme věděli, že hazardní hry jsou tématikou, která se špatně vysvětluje. Ale netušili jsme, k jak odstrašujícím způsobům se dokáže snížit a využívat ji skupina „ideologů“ pod záštitou místních Pirátů a STAN. Ty předčily nejhorší očekávání. Docházelo k napadání komisí, vyhrožování, nahrávání telefonem, bezdůvodnému volání policie, místy až k agresivnímu obtěžování voličů agitátory, osobním invektivám a výpadům. 

Zmíněné chování bude mít nepochybně dohru, máme řadu zdokumentovaných svědectví o hysterických výstupech a chování pana Kutila ve volebních místnostech, stejně jako o nevhodném chování paní Gamanové, pana Hažlinského a dalších. Kladenské Piráty se Starosty a nezávislými, tedy „Opraváře“ paní Gamanové a spol. v zastupitelstvu, už od této chvíle definitivně nelze brát vůbec vážně. Jsou to škůdci města. V jejich chování není žádný rozum, žádná pragmatičnost, žádná snaha pomoci městu, ale pouze sobecký prospěch a snaha za každou cenu vnutit lidem jen to svoje jediné správné vidění světa. Absolutně nemohu po této zkušenosti akceptovat cokoliv, co budou říkat nebo chtít. 

Děkuji všem lidem ve volebních komisích, že vůbec vydrželi dva dny snášet urážky, invektivy a vyhrožování. Mrzí mě, že se tyto věci děly i od takových lidí, jako je například paní senátorka Adéla Šípová, která se tím jen odsoudila k tomu, že ji už nikdo nebude volit. 

Chtěl bych podotknout, že kdyby regulovaný hazard na Kladně představoval problém, tak jsme s mými kolegy první, kdo by jej řešil. Stále si nedovedu představit, kdyby byl výsledek referenda odlišný. Kdybychom neměli v současné době navíc do rozpočtu 107 milionů korun, ale přesto bychom chtěli dále významně podporovat sport, kulturu, sociální politiku a rozvoj města. 

Ještě jednou velmi děkuji Kladeňákům, že si dokázali zachovat zdravý rozum, dali na naše doporučení a výraznou neúčastí v hlasování zcela jasně vyslovili svůj názor. Jsme evidentně vyspělé město a první v Česku, které obdobné referendum ustálo. Máme mnoho rozumných obyvatel a skvělých lidí. Za to nikdy nepřestanu být vděčný.

Mgr. Milan Volf
primátor Statutárního města Kladna a předseda Volby pro Kladno

 


Pozn. redakce: V referendu občané Kladna hlasovali v pátek a sobotu 13. a 14. ledna o otázce: „Souhlasíte s tím, aby Statutární město Kladno na celém svém území, z důvodu ochrany veřejného pořádku a zvýšení bezpečnosti ve městě, učinilo veškeré možné kroky ve své samostatné působnosti k bezodkladnému zamezení provozu hazardních her uvedených v § 3 odst. 2 písm. d) a e) zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách?“ 

Referendum je neplatné, protože se hlasování zúčastnilo pouze 26,69% voličů a minimem pro platnost referenda je 35%. Účast v souběžných prezidentských volbách byla vyšší než před čtyřmi lety, k urnám letos dorazilo 62% voličů.