Vedení města nadále ignoruje tisíce nespokojených občanů

11.11.2019

Kde není pokora a inteligence, nastupuje arogance. Ta se projevuje jako naduté, domýšlivé či pohrdavé vystupování vůči druhým lidem. Své o tom ví mnozí Kladeňáci, kteří buď byli součástí posledního zastupitelstva osobně, nebo záznam této exkluzivní tragikomedie sledovali na internetu. Nic na tom nezměnila ani petice s bezmála třemi tisíci podpisů těch, kteří nesouhlasí s postupnou devastací Městského divadla Kladno. Radní města v čele s primátorem Danem Jiránkem (ODS) se totiž rozhodli na posledním říjnovém jednání rady města celou petici ignorovat. Prý už se problémem zabývali dost a není třeba o divadle dále diskutovat.

K odvolání jednatele společnosti Divadla Kladno s. r. o. došlo bez udání jediného relevantního důvodu 1. 7. 2019. Od té doby se divadlo dostalo do područí dvou dalších jednatelů, D. Jiránka a následně nastrčené figurky v podobě Ireny Žantovské. Tento postup radnice je terčem intenzivní kritiky odborné i laické veřejnosti už celé měsíce. 

Zpráva o této do očí bijící popravě divadelní scény na Kladně obletěly nejeden mediální prostor. Ale především se dotkla těch, kteří se po letech mohli opět těšit z toho, že jejich město má vlastní divadelní budovu, kvalitní herecký soubor a vystoupení jsou navíc i často vyprodána. Dotkla se vás, Kladeňáků.

Byly to právě tisíce vašich podpisů a nespokojených reakcí, které se rozhodla Rada města Kladna zcela ignorovat a vše kolem divadla smetla ze stolu. Důvodem k tomuto jednání je prý skuteč-
nost, že se vše již vyřešilo na zastupitelstvu. Na tom samém, ze kterého odcházeli příznivci kultury pobouření a zklamaní. 

Radnice se namísto řešení situace, kterou sama způsobila, snaží předstírat, že je vše v pořádku. 

Profil Městského divadla Kladno je na sociální síti Facebook již plně cenzurován a nevyhovující příspěvek někdy sem tam prostě „zmizí“. Jenže mediální prostor tvoří více než tyto sítě. Jmenovitě například Mladá fronta DNES, Právo, Náš region, Česká televize a další. Ti všichni informují o skutečné situaci zcela odlišně, než jak nám ji prezentuje vedení města. A jaká je vlastně pravda?

Jednatelka Žantovská není schopná řešit situace a problémy, které k vedení divadla největšího středočeského města patří. Ruší se reprízy i inscenace, neexistuje žádné umělecké vedení, odcházejí zaměstnanci, již skoro půl roku nefunguje divadelní kavárna a počet návštěvníků klesl. Zatím o neuvěřitelných 70 %. 

Nejen kvůli těmto skutečnostem (celý výpis by zabral několik stránek) Odborová organizace zaměstnanců Divadla Kladno s. r. o. otevřeným dopisem vyzvala novou jednatelku k rezignaci. Přímo Žantovská se například pro MF Dnes ale nechala slyšet, že „uvedené argumenty odmítá“.

Jak lze odmítnout skutečnost a čísla, která jsou k dohledání a prokazatelná, nevíme. Víme ale, že kde není pokora a inteligence, nastupuje arogance. A ta se projevuje jako naduté, domýšlivé či pohrdavé vystupování vůči druhým lidem.

Celé znění otevřeného dopisu vyzívající k rezignaci Ireny Žantovské lze najít na www.divadlakladno.cz