Radní Kutil se zaštiťoval slušnou a transparentní politikou, přitom jeho zbraněmi jsou jen lži a pomluvy

10.02.2020

Kolikrát jsme slyšeli, že pan radní Kutil je skaut a jako takový má vysoký morální kredit, vždyť je vázán dodržovat skautský zákon. Hesla jako skaut je pravdomluvný, prospěšný nebo třeba čistý v myšlenkách, slovech i skutcích bohužel s činy statutárního náměstka primátora absolutně nekorespondují. Ba právě naopak.

Svou pravou tvář ukázal už v kauze „divadla“. Například při odpovědi na otázku, zda padlo jméno Ireny Žantovské v souvislosti s vedením divadla ještě před odvoláním dosavadního jednatele Jana Krafky, se snažil mlžit a tvrdil, že o paní Žantovské jednali pouze jako o „poradkyni“. To, že se tak stalo už několik měsíců před odvoláním Jana Krafky, už zapomněl sdělit. A jak to s divadlem dopadlo ve skutečnosti, víme všichni. 

Hercům sliboval transparentnost kroků radnice, místo toho přišlo zcela netransparentní a neprofesionální výběrové řízení a bezprecedentní omezování svobody slova v podobě zákazu vyjadřovat se ke kauze, a to dokonce pod hrozbou ztráty zaměstnání. Celý výstup radního Kutila si můžete prohlédnout na video záznamu. Naleznete ho na stránkách www.divadlakladno.cz v odkazu ke dni 2. 7. 2019 – před radnicí probíhá druhá diskuze - VIDEO. Na těchto webových stránkách je vůbec mnoho zajímavých informací. Zaměstnanci divadla na nich popsali celou kauzu v časovém sledu. Pokud si budete po přečtení připadat jako v době o pár desítek let zpět, nebudete daleko od pravdy.

Poslední exces jsme zaznamenali na sociální síti Facebook na konci ledna. Pan radní Kutil tam ve svých lžích zašel ještě dál. Všichni si uvědomuje, jak citlivá je na Kladně otázka nepřizpůsobivých občanů. Náměstek Kutil se zapojil do diskuze k bytovému domu známému jako Meta. Ten je určený prioritně pro hendikepované občany.

Ani jim se nevyhnulo obsedantní zdražování všeho, co spravuje radnice. Nájemné těmto občanům vzrostlo o několik set korun měsíčně. V příspěvku se diskutovalo i o vypovídání nájmů či změně smluv pouze na roční platnost. Další diskutující zmínili bezpečnost v domě v návaznosti na nepřizpůsobivé občany. Nejdříve pan radní Kutil tvrdil, že v bytech v majetku města Kladna je minimum problémových nájemníků, a to konkrétně pouhé 1 %, tedy cca 20 problémových nájemníků z 1964. Věříte tomu? My tedy ne. Ale použití takto konkrétních čísel samozřejmě vyvolává dojem, že pan Kutil ví, o čem mluví. Další lež na sebe nenechala dlouho čekat. Zcela bez skrupulí označil exprimátora Volfa jako osobu, která do mety nastěhovala ve velkém problémové občany ze zrušené ubytovny „masokombinát“. Svoji lež podpořil tvrzením, že těmto lidem byly byty v Metě přiděleny bez pravidel a sociální práce, což opět mělo evokovat jeho erudici.

Jako by přidělování bytů v Metě studoval a znal celou problematiku. Bohužel si neuvědomil, že lež má krátké nohy a ubytovna „masokombinát“ fungovala minimálně ještě v roce 2010, kdy Kladenský deník referoval z místa o možné dotaci na výstavbu dětského hřiště. Reportáž se zmiňuje o 150 obyvatelích. Městu, tehdy pod vedením Dana Jiránka, toto nechvalně vyhlášené ghetto posloužilo také jako hlavní důvod žádosti o evropské dotace zaměřené na integraci romských spoluobčanů. 

Dotace přesahující 200 milionů korun byla nakonec použita v rozporu s původním určením a padla například na rekonstrukci kladenského Václaváku. Do ubytovny z ní nebyla investována ani koruna. Exprimátor Volf, který byl ve vedení města do roku 2004 a poté od roku 2014, tak v žádném případě nemohl být ten, kdo kohokoliv stěhoval z této dnes neexistující městské ubytovny. Ani po upozornění na tuto lež se radní Kutil neomluvil, své jednání ani nijak nevysvětlil.