Kladno zpřístupní kamerový systém hasičům

08.02.2021

Součástí prevence bezpečnostních rizik v Kladně bude nově sdílení náhledu městského kamerového systému s hasiči. Město dokončilo i další opatření ke zvýšení bezpečnosti ve městě, například zabezpečuje vstupy do škol či přidává kamerové body.

 

Hasičský záchranný sbor (HZS) Středočeského kraje v Kladně bude moci v případě požárních či technických zásahů sledovat v online režimu městské bezpečnostní kamery. Propojení technologií krajského a informačního operačního střediska HZS (KOPIS) a Městské policie Kladno (MP) pomocí komunikačního rozhraní iniciovalo samo město a aktivně pracuje na jeho dokončení.

„Operační důstojník hasičů bude mít v případě potřeby možnost v reálném čase sledovat výstupy z jednotlivých kamer a použít je při řešení mimořádných událostí. Tento způsob propojení složek integrovaného záchranného systému urychlí poskytnutí pomoci občanům, kteří se ocitli v kritické situaci,“ konstatoval primátor Kladna Milan Volf.

Před začátkem výjezdů hasiči stanovují trasu výjezdu na místo události. „V případě požadavku by prostřednictvím komunikačního rozhraní došlo ke změně nastavení kamer tak, aby byla zobrazena trasa pohybu hasičské techniky. Díky tomu bychom viděli, zda někde hasičům například nebrání v průjezdu dopravní kolo-na, a podle toho bychom mohli případně trasu k požáru či nehodě upravit,“ vysvětlil specialista v oblasti KOPIS Jaroslav Gabriel z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje v Kladně. Zobrazení trasy prostřednictvím kamerového záznamu bude moci operátor městské policie s vyšší prioritou kdykoli přerušit. Za uplynulý rok zasahovali hasiči přímo v Kladně v 647případech. K tomu lze ještě připočíst 45 planých poplachů. „Propojení by mělo být hotovo během letošního roku,“ upozornil kladenský primátor.

 

Kamery hlídají školy, bytové domy i křižovatky

 

Město v loňském roce investovalo do zvýšení bezpečnosti téměř 12,3 mil. korun. Prioritou v této oblasti je ochrana obyvatel, především zlepšení zabezpečení škol. Kladno se také připojilo k projektu „Ozbrojený útočník ve škole“. Jde o soubor preventivních opatření, jejichž hlavním cílem je snížení pravděpodobnosti takové hrozby ve školním prostředí.

„Máme již zpracovány bezpečnostní audity na všechny základní školy ve městě a dle výsledků postupně zdokonalujeme technické zabezpečení vstupů do školských zařízení,“ uvedl Petr Jorg, pověřený vedením oddělení ICT a vedoucí oddělení řízení bezpečnostních rizik kladenského magistrátu, a dále dodal: „Již u více než poloviny škol a školek ve městě jsme u vstupů instalovali kamery, elektronické vstupní čtečky či videotelefony. U dveří mateřských škol zavádíme odchodová tlačítka, na která děti nedosáhnou, a nemohou tak budovu samy opustit.“ Loni byly takto upraveny vstupy například u MŠ v Bulharské ulici, Slunečnice a Čtyřlístek, 7. a 8. ZŠ Vodárenská nebo modernizováno zabezpečení Dětského rehabilitačního stacionáře Zvonek v Dánské ulici.

Město navíc posílilo kybernetickou bezpečnost serverů magistrátu a městské policie, což představuje investici přesahující 5,5 mil. korun. Z fondů EU město čerpalo 85 % nákladů, 5 % poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Dále Kladno instalovalo poplachový a tísňový systém v objektech 11. ZŠ Vašatova a 1. MŠ R. Svobodové, zajistilo vstupy do budov městské policie a Centra správních agend nebo zapojilo poplachový systém v budově „Josífka“ v Zádušní ulici.

Bezpečnost v Kladně také hlídají nové kamerové body na křižovatkách ulic Doberská a Štefánikova, Železničářů a Wolkerova, Unhošťská a Americká, 28. října a Na Kopci a v ulici Vrapická. Dotací na ně Kladnu přispělo Ministerstvo vnitra ČR. Strážníci mohou nově využívat mobilní kamerový bod „Eye Tower“ a přemisťovat ho dle potřeby po městě. Nová mobilní kamera hlídá také prostor v Zahradní ulici, kam lidé často nezákonně odhazují svůj odpad. Zánovní kamera pak nahradila původní, již neopravitelné zařízení v zahradě Kladenského zámku.

„Hned s počátkem nového roku jsme řešili žádost obyvatel městských bytových domů v Americké ulici o instalaci bezpečnostních kamer. Na konci ledna byly uvedeny do provozu,“ informoval primátor Milan Volf.