Vážení čtenáři,
školákům a studentům skončilo nejkrásnější období prázdnin a úvodem bych jim popřál, aby školní rok svižně utíkal. Úspěšné studium přeji těm, kteří nastupují do důležitých ročníků, jakými jsou třeba čtvrťák na střední nebo první ročník vysoké školy. Prvňákům zase držím palce, aby s úsměvem zvládli velkou změnu a co nejdříve se jim dařilo číst první písmenka.
O prázdninách nás provázely také uzavírky nutné k opravě vozovek anebo větším rekonstrukcím jako například v Americké ulici. Tato důležitá kročehlavská tepna opravdu prokoukla a v posledních dvou letech prošla zásadní proměnou. V průběhu stavebních prací a souvisejících omezení zde Kaufland umožnil bezplatné parkování na svém parkovišti, za což děkuji. Mezitím se nám podařilo od soukromého vlastníka dlouhodobě pronajmout pozemek vedle blízké prodejny OKAY, kde jsme připravili zhruba padesát nových parkovacích míst. Po celé délce rekonstruované Americké jich vzniklo dalších více než osmdesát.
Změny v divadle byly nezbytné
Nastala více než nutná výměna ve vedení divadla a nyní cítím, že měla přijít už dřív. S kolegy ve vedení města pro ni máme jasné důvody a jasné argumenty, tahat ven špinavé prádlo rozhodně nebudeme. A stejně tak přejdeme ohlasy některých zhrzených druhořadých herců či hereček, kteří sami v sobě vidí hvězdy a říkají, co a jak bychom měli nebo neměli dělat. Mají bohužel mylný dojem, že by měli brát peníze, a kromě hraní o divadle i rozhodovat, přičemž nemají vůbec žádné vědomosti o jeho řízení, účetnictví a podobně. Poněkud si spletli roli, což je pro herce asi to nejhorší, co se mu může přihodit. Nicméně skutečnost je taková, že budova divadla je města, nemalé peníze do něj jdou z městského rozpočtu a jeho šéfy jmenuje městská rada, která rozhoduje v přenesené působnosti jako valná hromada. A vzhledem k tomu, že dosavadní jednatel Honza Krafka s uměleckým šéfem Jardou Slánským tu odvedli opravdu kus práce, a to zejména na začátku, rozloučili jsme se slušně, po vzájemné dohodě a korektně.
Do vedení divadla začátkem srpna rada města jmenovala jednatele Tomáše V. Hrona a uměleckého ředitele Michala Maléře. Za oba dám ruku do ohně, jejich srdce tluče pro kladenské divadlo a mimochodem za dva týdny od jmenování načerpali tolik vědomostí o řízení a struktuře divadla, jako by dokázal málokdo. Jsou některými chytráky, hlavně na sociálních sítích, podceňováni, ale to se dělo v začátcích přechozímu vedení také. Jsem zcela přesvědčený, že některé nynější kritiky Tomáš s Michalem velmi mile překvapí.
Dobře o mně víte, že divadlo dlouhodobě podporuji a mám k němu silný vztah. Neustále mi v hlavě zní památná věta nestora a osobnosti kladenského divadla, herce a dlouholetého stálého člena souboru Miroslava Večerky: „Ještě jednou bych chtěl zažít ty roky 2016 a 2017, to byla nejkrásnější divadelní léta.“ Lépe to vyjádřit nejde a vím, že herci stávajícího souboru včetně nového vedení kladenského divadla to tak cítí také. Tato léta zažili a chtějí je zažít znovu.
Ale abych o Tomášovi s Michalem nemluvil jen já, položil jsem jim pro své čtenáře několik otázek:
Proč jste přijali nabídku vést kladenské divadlo a s jakým cílem?
Tomáš V. Hron: Prvním ohromně důležitým úkolem je, aby se k nám do divadla vrátila lidská pohoda a komunikace. Také musíme zrevidovat a narovnat veškeré smluvní záležitosti s umělci a další administrativní záležitosti. Chceme docílit toho, aby se především Kladeňáci rádi vraceli do divadla a aby si užili to, co je na divadle nejhezčí – vracet se na oblíbené představení, které znovu pobaví a zároveň je trochu jiné. Samozřejmě si uvědomujeme, že musíme mít vyvážený dramaturgický plán, kde nebudou chybět ani vzdělávací a vážnější tituly. I v tomto musí divadlo splňovat svojí roli. Obměněný dramaturgický plán včetně nové vizuální podoby představíme začátkem roku.
Michal Maléř: Prošel jsem ostravským národním divadlem, působil jsem v Chebu, hostoval v Plzni, dlouhá léta působil v Liberci a tady na Kladně. I když jsem tu poslední sezóny nehrál, občas jsem chodil na premiéry, které ale často prostě nemohly být divácky úspěšné. Mám pocit, že se tu začaly dělat některé megalomanské projekty, u kterých si někdo chtěl dokázat, že dělá veliké umění namísto toho, aby byli spokojení diváci a vraceli se třeba i víckrát na jednu inscenaci. Když jsem nyní dostal možnost návratu na Kladno, neváhal jsem. Nejsem tu od toho, abych si hrál na velkého umělce nebo šéfa a něco si dokazoval. S Tomášem chceme dělat divadlo pro lidi ale i pro soubor tak, aby to všechny bavilo.
Na co se nejvíc těšíte?
Hron a Maléř: Na spolupráci se skvělými kolegy ve zmiňované lidské pohodě, která je v tvůrčím prostředí ohromně důležitá. A už teď se těšíme na první premiéru, kterou nabídneme divákům v druhé polovině ledna. Máme vybraný komornější titul, skvělou komedii se zajímavým hostem. Více teď prozrazovat nemůžeme. A také se moc těšíme na novou letní scénu, na které bychom na přelomu srpna a září nadcházejícího roku měli začít hrát. Ta se bude dát využít nejen na představení jednoho, ale obou divadelních souborů včetně Lampionu. Není nic hezčího než odehrát dětské představení pod modrým nebem. Letní scéna se navíc dá pěkně využít i pro koncerty či muzikály.
Jaké plány máte s Lampionem?
Tomáš V. Hron: Chceme docílit větší vzájemné kooperace mezi Divadlem Lampion a Městským divadlem Kladno tak, abychom si zkrátka nelezli do zelí. Občas se totiž stávalo, že jsme si diváky v uvozovkách kradli.
Michal Maléř: Divadlo Lampion bychom také chtěli více vrátit menším dětem, poslední dobou se zde dělaly činohry spíše pro starší děti. Rád bych tady viděl více loutkových představení pro nejmladší diváky.
Fotbalisté začali skvěle, hokej slaví stovku!
Z divadla se přesuneme ke sportu. Těší mě, že fotbalisté SK Kladno vstoupili do České fotbalové ligy třemi výhrami a za vyšší divácké podpory. V době, kdy píši tento text, SK dokonce vede ligovou tabulku. S napětím čekáme, jak si povedou naši hokejisté. Zatím můžeme těžko hodnotit sílu mužstva, tu nám ukáže první extraligová čtvrtina. Mám jen obavy, zda se v zákulisí nemluví o prodeji extraligové licence.
Hokejový klub letos slaví 100 let od svého založení a k této příležitosti napsali Lukáš Jůdl, Vítek Heral a Jarda Keimar velmi pěknou knížku. Měl jsem možnost do ní nahlédnout a nešlo od ní odtrhnout oči. Před dvaceti lety jsem byl u zrodu knihy ke klubovým osmdesátinám. Jde o cenné dílo plné dat, údajů a čísel. Nová knížka je koncipovaná trochu jinak, velmi zajímavě a čtivě. Všichni tři autoři kladenský hokej a jeho historii milují, postupně se jako mluvčí Rytířů prostřídali na zimáku, na jejich vhled a knižní dárek ke stým narozeninám klubu se opravdu můžete těšit. Vychází 20. září, tedy v den prvního domácího utkání jubilejní sezony.
V krajských volbách podpořme Kladeňáky
Velmi mě těší, že moji dva náměstci František Bureš a Robert Bezděk z hnutí ANO kandidují v krajských volbách. Jsou to skvělí spolupracovníci a oba pracují ve prospěch města Kladna. Pokud by byli ve volbách úspěšní, bude to pro naše město mít opravdový význam. Samozřejmě půjdu své kolegy náměstky ve volbách podpořit.
Vedení Středočeského kraje se musí změnit, protože jak už jsem mnohokrát říkal, to současné v čele s hejtmankou Peckovou (STAN) je jednoznačně nejhorší, co kdy v historii bylo. Stačí si jen letmo vzpomenout, jak odmítlo poskytnout přislíbené prostředky na rekonstrukci zimního stadionu nebo jaké škody napáchalo v dopravě, třeba když cestujícím na Kladensku omezilo autobusové linky.
Pokud se podívám do kandidátních listin, vychází pro novou krajskou koalici jediné spojení, které má hlavu a patu. Tím je hnutí ANO s ODS. Krajský experiment s nebohým STANem a Piráty ve vedení se krutě nepovedl.
A nepovedl se ani ve vládě, u níž bohužel musím zmínit další paskvil v podobě zavedení nového stavebního zákona z dílny pirátského ministra Bartoše. Přes mnohá a včasná varování široké i odborné veřejnosti vstoupil v platnost 1. července zákon se zcela nepřipraveným systémem, díky němuž mají po celé zemi obrovské problémy stavební úřady i projektanti. Přestože na našem stavebním úřadě pracují velmi kvalifikovaní lidé, kteří mají podporu vedení města, nemohou vyřizovat v běžném režimu žádosti, protože nefunkční systém jim nedovoluje normálně pracovat. Pokud budete na stavebním úřadě podávat nějakou žádost, mějte prosím na paměti, že zaměstnanci úřadu dělají, co je v jejich silách, ale nikoliv svou vinou zkrátka nemohou vše včas stíhat. Nedisponují nadpřirozenými schopnostmi. Tyto schopnosti má asi jen pirátská kolegyně pana ministra Bartoše, senátorka Adéla Šípová. Ta se na sociálních sítích pochlubila, jak hladce podle nového zákona zkolaudovala objekt. Myslím, že jí to celá republika může závidět.
Krtek bude na zámku sousedit s Broučky
Pojďme na závěr k mnohem příjemnějšímu tématu. Zjistili jsme, že herec Zdeněk Podhůrský má obrovskou sbírku loutek, postaviček a dalších předmětů po svém otci, světově uznávaném loutkáři a výtvarníkovi, možná větším než Jiří Trnka. Najdete v ní legendární postavičky slavných Broučků, Neználka, čmeláka Aninky a mnoha dalších nádherných předmětů. Tato sbírka ale vyžaduje nákladné a pracné restaurování, se kterou panu Podhůrskému opakovaně nepomohly státní instituce včetně Ministerstva kultury. Pomoc tedy nabídlo město Kladno a rozhodli jsme s panem Podhůrským navázat dlouhodobou spolupráci. Jejím výsledkem bude záchrana mnoha unikátů a stálá expozice na Kladenském zámku, která doplní populárního Krtečka a děti i rodiči přenese do světa české animace, pohádkových seriálů a večerníčků. Zároveň se u sbírky a expozice loutek přirozeně nabízí propojení s naším loutkovým Divadlem Lampion.
Přeji Vám, abyste si druhý zářijový víkend naplno užili letošní Dny města Kladna a v posledních letních dnech co nejvíce sluníčka.
Mgr. Milan Volf,
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna
Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot - září 2024.