Společnost TEPO přišla o certifikát řízení kvality. Důvodem jsou nevzdělané koaliční figurky na nejvyšších postech

06.04.2020

Dnešní svět je pro mnohé z nás řízen nejedním nařízením. V občasném guláši ale dokážeme najít i jasná pozitiva. Jedním z nich jsou takzvaná oborová pravidla neboli normy. Napříč kontinenty se využívají pro hodnocení kvality produktů, a dokonce i společností. Jednou z nejznámějších norem je ISO, aneb certifikát, který je značkou kvalitního a transparentního chodu firmy. Přesně o ten ale s nástupem koaličních tahanic o teplounké pelíšky TEPO přišlo. Žádný ze zástupců, který si vydupal nové posty jakožto daň za „fungující“ koalici, totiž svým vzděláním ani praxí nedosahuje na úroveň, která je pro řízení teplárenského kolosu s obratem 400 milionu korun ročně dostatečná.

Oldřich Černý (SPD), Robert Pešta (Kladeňáci) ani tandem kamarádů z ODS Lukáš Hanes a Filip Jícha. Nekonečné změny ve vedení městské společnosti, kterou do té doby bez ohledu na politickou příslušnost vedl vystudovaný právník Miroslav Vacek, znamenají další průšvih. Opožděný začátek topné sezony mnozí považovali za potvrzení amatérismu koalice ODS, ANO, Kladeňáci a SPD. Na oficiální potvrzení jsme nemuseli čekat o mnoho déle. Městská společnost TEPO totiž nemá šanci dosáhnout na požadavky, díky kterým bývalé vedení teplárny obdrželo punc efektivního řízení a kvality.

Může za to nedostatečná praxe a nezájem Pešty, i zcela nedostatečné vzdělání Černého i současného jednatele společnosti Hanese a výkonného ředitele Jíchy. U Jíchy se navíc proslýchá, že maturity dosáhl nikoliv díky svému intelektu, ale peněžence.

Certifikace ISO přitom stojí na velmi jednoduché zásadě. Vedení společnosti realizuje stanovené cíle a plány v oblasti kvality svého zaměření. Účinnost a výsledky jsou díky odborným metodám měřeny a monitorovány tak, aby společnost mohla kdykoliv přijmout nutná opatření a změny. Norma se dál zabývá principy řízení dokumentace, lidských zdrojů, infrastruktury, zavádí procesy komunikace se zákazníky, hodnocení dodavatelů, měření výkonnosti procesů a také interní audity za účelem získání zpětné vazby. Bohužel kvůli trendu nynějšího vedení města, které vzdělání pro řízení chodu městských společností považuje za zcela podřadné a nepotřebné, nemůže být o obdobnou certifikaci ani znovu zažádáno. Hanes, Jícha, Pešta ani Černý totiž i přes velmi pěkné platové ohodnocení za jejich počiny v TEPU nedosahují dostatečné kvalifikace, aby se k získání nové certifikace třeba jen přiblížili.

Přesto současnému vedení společnosti nevadí se neoprávněně držením normy ČSN EN ISO 9001:2001 chlubit na oficiálních webových stránkách.