Marcela Malcová - Skvělá lékařka, špičková radní, ale především bezvadná ženská

05.09.2022

Po promoci na fakultě všeobecného lékařství v Praze a několikaleté praxe na interním oddělení se MUDr. Marcela Malcová (75) přestěhovala do Kladna, kde se již přes třicet let stará o zdravotní stav všech svých pacientů jako praktická lékařka. Byť již jednu dceru vychovala, radost jí nyní dělá i její nové „dítě“ – malý, ale přerostlý knírač. Když se najde chvíle volna, najdete paní doktorku s knihou v ruce, v divadle nebo za honbou operních představení.

 

Paní doktorko, co Vás před lety vedlo vstoupit do komunální politiky?

Před osmi lety jsem byla oslovena zástupci místní organizace hnutí ANO, zda bych je nepodpořila jako nestraník. Již tehdy jsem měla mnoho vizí a chtěla jsem toho na Kladně i mnoho změnit. Především možnosti kulturního vyžití a celkového oživení města. Stala jsem se zastupitelkou, radním a náměstkem primátora. 

Jaká byla tehdejší spolupráce s primátorem Milanem Volfem?

Rychle jsem zjistila, že lidé, kteří byli součástí Volby pro Kladno, dalo by se říci „okolo“ Milana Volfa, mají nejenom vize, ale konkrétní plány, jak je proměnit ve skutečnost a cítila, že filozofií a myšlenkami patřím do VPK. Poznala jsem, že nynější primátor zná Kladno do hloubky a jeho přístup k vedení města mi byl velice sympatický. Vůbec jsem tehdy třeba nevěděla, kdo je Přemek Mužík. Naše první shledání bylo ihned o tom, co se musí udělat, zlepšit, co jsou priority, a hlavně, jak vše uděláme.

„(VPK) Jako místní strana vůbec nemusí čekat na jakékoliv pokyny „ze shora“, jako je to u stran, které působí na celostátní úrovni."

Proč jste nakonec rozhodla kandidovat za Volbu pro Kladno?

Jako místní strana vůbec nemusí čekat na jakékoliv pokyny „ze shora“, jako je to u stran, které působí na celostátní úrovni. A s tím, že jsou všichni členové Kladeňáci nejen bydlištěm, ale i srdcem, se ve městě perfektně orientují a naše město znají. Tento přístup k práci mi byl nejbližší. Je ohromný rozdíl, když někdo tvrdí, že by chtěl v některé kladenské čtvrti novou zeleň a tím to končí. A když víte, že chcete revitalizovat kladenskou čtvrť a Milan Volf vám přesně řekne, jaká zeleň by tam měla být, protože zrovna v této lokalitě se jí bude dařit nejlépe.  

Když se bavíme o Vaší práci pro město, co je pro Vás prioritou a na co byste se chtěla zaměřit i v příštích letech?

Nadále především rozvíjet město. Neplánovat ale konat. Miluji kulturu. Je mi hodně blízké divadlo, opera a celkově volnočasové vyžití. Za vedení koalice Volbou pro Kladno se podařilo doslova vzkřísit nejen budovu městského divadla, ale i celý činoherní soubor a personál. Jedná se o součást města, která se dá velice jednoduše zničit, čehož jsme byli svědky za předchozí dvouleté koalice, kdy o kultuře rozhodoval Oldřich Černý (SPD). Nadále bych také chtěla, aby kladenské ulice vzkvétaly. Abychom nepolevili s revitalizacemi a dokončili nová náměstí, ulice, cyklostezky, dále chci podporovat plynulejší dopravu. Je toho opravdu hodně. 

Za vedení koalice Volbou pro Kladno se podařilo doslova vzkřísit nejen budovu městského divadla, ale i celý činoherní soubor a personál."

Co se díky Vám a Vaší spolupráci s kolegy povedlo za posledních pár let realizovat a za co jste nejvíce ráda?

Za fungující divadlo, které je celorepublikovou špičkou. Moc se mi líbí nápad k vytvoření nové letní scény divadla, který dáváme do programu. Za rozvoj sportovišť ale i rekonstrukce těch stávajících. Za to, že se nám po dvou letech na radnici, namísto čtyřech, povedlo rozjet tolik ohromných projektů. Nejenom připravit, ale i realizovat – kruhové objezdy, revitalizace třídy TGM, úprava předprostorů u Sletiště a Aquaparku, komfortnější parkování v Kročehlavech. 

Naopak ale musím zmínit ohromné zklamání z toho, že jsme měli připravenou koncepční modernizaci autobusového nádraží i s možností financování projektu dotacemi a nynější opozice vše smetla ze stolu a raději neudělala vůbec nic. Takové jednání není vůči Kladeňákům férové.

Je z Vašeho pohledu náročnější být praktickou lékařkou nebo komunální političkou/radním města?

Promovala jsem v roce 1971. Za tuto dobu jsem především zjistila, že lidé nemarodí podle knih. Dnes i angína vypadá jinak než dříve. V oboru medicíny se lidé musí neustále učit. Jsou nové vyšetřovací metody, technologie se vyvíjí a lékař se musí vyvíjet také. Každý den čtu, učím se, zjišťuji. V politice mě ale překvapuje podstatně více věcí. Když se koná zasedání zastupitelstva a slyším názory opozičních zastupitelů, tak si někdy říkám, jestli vůbec uvažují a zda je rozum na prvním místě. Je někdy těžké uvěřit, jak mohou vůbec
s některými svými otázkami veřejně vystoupit. Jak je vůbec možné, že se ptají na věci, na které se ptají a svůj volný čas tráví tím, že něco neustále podávají k soudu či jiným orgánům a haní vše, co mohou. A to i poté, co za dva roky ve vedení města nedokázali, kromě rozpadu divadla nebo zrušení elektrokol, udělat nic. Překvapuje mě, že si myslí, že všechno umí a znají nejlépe a nepřistupují ke svým funkcím a městu s pokorou.


Marcela Malcová pohledem Milana Volfa

S paní doktorkou Marcelou Malcovou jsem se poprvé setkal, když jako nestraník kandidovala za hnutí ANO. Následně působila v koalici s Volbou pro Kladno, kde jsme měli možnost spolupracovat. Zjistili jsme, že máme podobné názory a pohled na práci ve vedení města. Časem z této spolupráce vzniklo i přátelství a určité pouto. Marcela zastávala i pozici náměstkyně a bravurně zvládala nejen své lékařské povinnosti, ale i své povinnosti na radnici. Naučila se velice rychle veškeré informace o majetku města, jak funguje úřad a jeho administrativa, je důležitou součástí městské rady... 

Marcela je ale především bezvadná, inteligentní, moderní ženská na úrovni. Jako doktorka rozhodně nemá zapotřebí kandidovat kvůli jakémukoliv zištnému zisku nebo pro post na radnici. Má prostě naše město velice ráda, a především mu může mnoho nabídnout. Chceme pracovat pro město, byť máme vlastní zaměstnání, která nikdy neopustíme. Rádi zde bydlíme, žijeme a chceme, aby Kladno bylo tím nejlepším místem pro život. A Marcela je zářným příkladem filozofie našeho týmu Volby pro Kladno, který má společný cíl a panuje v něm přátelství. Je mi ctí s ní spolupracovat. Domnívám se, že ani jeden z lídrů ostatních stran nemá takovou kvalitu, jako naši doktoři Marcela Malcová či David Homer."