David Homer - Člověk, který se do toho nebojí říznout

05.09.2022

David Homer (50) už od dětství žije na Kladně. Absolvoval 10. a 5. ZŠ, poté Gymnázium Kladno a vystudoval 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Ihned po promoci nastoupil do kladenské nemocnice, jejíž součástí je bezmála třicet let. Stejně tak je bezmála třicet let i ženatý a spolu se svou manželkou vychovali dva syny. Poprvé se na kandidátce Volby pro Kladno objevil před osmi lety. 

 

Davide, co Vás před lety vedlo vstoupit do komunální politiky? Proč zrovna Volba pro Kladno?

Začnu ze široka. Podobně jako současný primátor, a někteří nyní opoziční zastupitelé, jsem koncem 90. let v rámci širší skupiny mladých „aktivistů“ s pravicovou orientací vstoupil do kladenské ODS. Postupně došlo ke konsensuálnímu prolnutí nových a starších členů místní organizace. Po posunu tehdejšího primátora Petra Bendla směrem k hejtmanskému postu a vygenerování Milana Volfa na post lídra byla tehdy místní organizace ODS silná a volebně výrazně úspěšná. 

V tomto období, tedy roce 2006, nastala i gradace vítězství v komunálních volbách, že? Počet získaných hlasů přesahoval 50 %...

Ano, přesně tak. Bohužel následovala pro mě nepochopitelná záležitost související s trestním oznámením na silného a úspěšného primátora Volfa, na které se nepochybně podíleli i někteří straničtí kolegové.  Tato záležitost bohužel ovlivňuje dění ve městě dodnes. V následujícím období jsem s přihlédnutím k místnímu i celostátnímu fungování ODS, které se po výměně předsedy výrazně odchýlilo od původní pravicové politiky, opakovaně zvažoval vystoupení ze strany. Vždy v březnu za mě ale některý z kolegů zaplatil členské příspěvky, čímž moje členství pokračovalo bez výraznější angažovanosti.  

Kdy nebo čím se Vaše angažovanost tedy opět nastartovala?

Až v roce 2010 po plném zproštění Milana Volfa od dřívějších obvinění a jeho návratu do pozic, kterých se dříve dobrovolně vzdal. Bohužel tato snaha uvnitř strany byla neprůstřelná. Již v tentýž rok jsem dostal nabídku kandidovat za nově vytvořenou Volbu pro Kladno, ale vzhledem k mému optimismu určité obrody ODS, jsem tuto nabídku ještě nevyužil. V dalším období jsem již tento optimismus ztratil. Na jaře roku 2014 jsem aktivně rezignačním dopisem z ODS vystoupil a od té doby kandiduji jako nestraník za Volbu pro Kladno.  

Jak na toto rozhodnutí nahlížíte dnes?

I když mi toto rozhodnutí v životě přineslo určitá úskalí, rozhodně toho nelituji, protože funkčnost a kooperace v menším počtu inteligentních lidí je nesrovnatelná v porovnání s politikařením některých více či méně ambiciózních jedinců vyskytujících se ve stranických strukturách.

Jako celoživotnímu sportovci je pro mě asi největší prioritou vytvářet podmínky pro sport ve městě všeobecně."

Když se tedy nyní bavíme o Vaší práci pro město, co je pro Vás prioritou a na co byste se chtěl zaměřit i v příštích letech?

Jako celoživotnímu sportovci je pro mě asi největší prioritou vytvářet podmínky pro sport ve městě všeobecně, a to jak na dostatek kvalitních a dostupných sportovišť, tak i na podporu sportovců. Jak mládežnických kategorií, tak i pro rekreační, výkonnostní či vrcholové sportovce.  Z pozice radního se snažím i ovlivňovat některé dopravní stavby, aby jejich realizace dávala smysl, případně aby opravy byly řádně prováděny. V neposlední řadě se také spolu s kolegy v radě města snažíme vytvářet vstřícné podmínky pro podnikatele a developery k postupnému rozvoji Kladna. V tomto ohledu bych chtěl pokračovat i do budoucna.
 
S kolegy z Volby pro Kladno chceme dotáhnout do konce výstavbu víceúčelové sportovní haly s mezinárodními parametry, rekonstrukci a modernizaci fotbalového stadionu SK, modernizaci a eventuální rozšíření atletického oválu na osm drah, rozšířit cyklostezky ve městě a okolí... A jako bývalý plavec vnímám, že je jeden 25metrový bazén pro takto velké město nedostačující a rád bych zde proto viděl i druhý plavecký bazén.

Co se díky Vám a Vaší spolupráci s kolegy povedlo za posledních pár let realizovat a na co jste nejpyšnější?

V prvním funkčním období po roce 2014 nepochybně úspěšné dokončení nešťastně zastavené rekonstrukce budovy divadla. V posledních ani ne dvou letech, kdy jsme se vrátili na radnici po rozpadu slepence mnoha stran, se dá totéž říci o zimním stadionu, kde jsem byl před týdnem a věřím, že otevření 16. září bude opravdu jedinečným zážitkem. Dále pak řada dopravních staveb. Především nové kruhové objezdy na velkých křižovatkách, které přinesou větší plynulost dopravy ve městě. Za zcela samozřejmé pokládám průběžné investice do vybavení a technického zabezpečení školek a škol, jejichž celkový výčet je na několikastránkové vydání. 

Je z Vašeho pohledu náročnější být doktorem nebo komunálním politikem/radním města?

Rozhodně lékařem. Zde cítím osobní plnou zodpovědnost za zdraví konkrétních lidí, především, aby mojí vinou nedošlo k jeho zhoršení. Jako komunální politik pracuji jako neuvolněný zastupitel a radní. O dané agendě hlasuji, spolurozhoduji, ale zpravidla ji přímo nepřipravuji ani neřídím. Tyto záležitosti mají na svých bedrech uvolnění kolegové profesionálně pracující na magistrátu a řídící chod města.

Obecně lze říci, že celková revitalizace nebo vytvoření něčeho nového je lepší, než sebelepší opravování."

Z doktorského hlediska asi záleží na mnoha aspektech při volbě opravovat nebo zvolit celkovou „revitalizaci“. Co je za Vás ale lepší při vedení města?

Ve vedení města jsou rozhodující dva aspekty – čas a peníze. Samozřejmě lze obecně říci, že celková revitalizace nebo vytvoření něčeho nového je lepší, než sebelepší opravování. Na to ale musíte umět dobře hospodařit s časem a financemi. Jinak budete stále pouze opravovat a nic nového netvořit. 

Jak se podle Vás Kladno za poslední desítky let změnilo? Co vnímáte jako nejznatelnější posun?

Pokud zde žijete, tak změny tolik nevnímáte, protože nastávají postupně. Pokud ale přijede návštěva s odstupem pár let, tak bývá opravdu překvapena. Osobně vnímám oproti svému dětství velký rozdíl v ovzduší. Pamatuji si jako dítě, že když napadl sníh, tak přes noc zešedl až téměř zčernal. Nyní, když napadne a vydrží, tak je stále bílý. Jinak proti 80. a 90. letům je město daleko upravenější, většina budov v dobrém stavu a rozhodně je i daleko širší nabídka kvalitních služeb pro občany – kulturních, sportovních i obecně občanských.

Když se najde chvíle volného času, jak ho nejraději trávíte a co Vám dělá radost?

Jak jsem již na začátku avizoval, jsem sportovcem tělem i duší. Snažím se prakticky každý den věnovat nějaké sportovní aktivitě – tenis, fotbal, běh, cyklistika, plavání, volejbal… V zimě pak běžecké i sjezdové lyžování. V době dovolené si pak rád přečtu
i knihu, na což mě v průběhu roku v souběhu práce, společenských a sportovních aktivit zpravidla čas nezbývá. 

 


David Homer pohledem Milana Volfa

S Davidem Homerem jsme se potkávali v životě jednak profesionálně, když jsem k němu chodil jako k lékaři, tak jsme spolu byli kdysi i v ODS. Lidsky jsme si sedli, protože je to člověk, co má vlastní zásady. Je to demokrat a ví, co je pravicovost. Pokud s ním kdokoliv přijde do styku, tak svojí inteligenci prostě nemá šanci zastřít. Jsme jeden tým od úplného začátku Volby pro Kladno a nikdy nebyla jediná problematika, které by nerozuměl. Musím ale podotknout, že naštvaný David Homer dokáže rýpat opravdu do hloubky a jsem rád, že se do takových situací spolu nedostáváme a jakýkoliv problém jsme schopni, díky našemu celoživotnímu přátelství, vyřešit.

David je jeden z nejznámějších ortopedů na Kladně a je to i osobnost. Je dalším příkladem člověka, který něco opravdu erudovaně umí, v klidu by se tím i uživil a nemá jediný důvod chtít jakékoliv nafouklé funkce. Pouze chce našemu městu něco dát a je pro něj obrovským přínosem. Je to prostě stálice a bojím se, že po přečtení těchto slov trochu zpychne (smích), ale je pro mě čest s ním spolupracovat.

Mimo to spolu máme i intimní vztah, protože se mi už několikrát hrabal v těle :-) Díky jeho práci chodím nejen já, ale i město."