Vedení města přidělilo sdílená kola společnosti Rekola - bez výběrového řízení, za 1,2 milionu korun a za mnohonásobně dražší jízdné

04.04.2019

Vedení města přidělilo sdílená kola společnosti Rekola - bez výběrového řízení, za 1,2 milionu korun a za mnohonásobně dražší jízdné 

 

Volba pro Kladno se velmi ostře a zásadně ohrazuje proti rozhodnutí vedení města přidělit provoz sdílených kol na Kladně společnosti Rekola. Svým postupem vedení radnice jednoznačně poškozuje město a porušuje nejen zásady při správě cizího majetku. Navíc zcela ignoruje a vědomě nedodržuje pravidla pro přidělování veřejných zakázek. To je zřejmé z faktu, že radnice oslovila pouze vybrané společnosti v 10 dní trvajícím výběrovém řízení, které na konci minulého týdne navíc zrušila, aby o 5 dnů později podepsala smlouvu se společností Rekola. Ta ovšem znamená mnohonásobně dražší jízdné pro uživatele a více než dvanáctkrát dražší poplatek za parkování mimo povolená místa.

 

Za 1,2 milionu korun město získá 60 kol bez přehazovačky, od června má být k dispozici 40 kol bez přehazovačky a 40 kol s přehazovačkou. Jinými slovy, lidé dostanou výrazně horší, ale dražší službu než měli v loňském roce. Navíc za sezónu utratí uživatelé minimálně trojnásobek proti službě Freebike realizované v minulém roce.

 

Volba pro Kladno proto bude postupovat proti vedení města velmi tvrdým způsobem. Už v příštích dnech učiníme zásadní právní kroky. Není totiž možné, aby vedení města zcela účelově zrušilo funkční systém a bez řádného výběrového řízení dalo doslova z ruky zakázku společnosti Rekola. Její představitelé navíc už týdny před tímto rozhodnutím deklarovali, že jsou s městem dohodnuti.

 

Uživatelé sdílených kol utratí za jejich používání výrazně vyšší částky než loni, a to minimálně třikrát vyšší. Za měsíční využití služby zaplatí 195 korun a mohou jet desetkrát zdarma, následně zaplatí vždy minimálně 16 korun za každou jízdu. Navíc za odložení kola mimo povolená místa loni platili uživatelé 25 korun, nyní je tato částka 320 korun.