Ondřej Rys

Ondřej Rys - Z mladého architekta plného skvělých vizí zkušený odborník a nedílná součást VPK

03.08.2022

Ing. arch. Ondřej Rys (42 let) absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a zkušenosti sbíral například i na Fakultě architektury RWTH Aachen v Německu. Jako rodilý Kladeňák ale vzpomíná na školní léta i na Základní škole v Pařížské a Amálské ulici. Za Volbu pro Kladno figuruje v zastupitelstvu již od roku 2014, v současné době je kladenským radním pro rozvoj města. Je ženatý a pyšný na své dvě děti.

Ondro, co tě před lety vedlo vstoupit do komunální politiky?

Vadilo mi, jak se tu některé věci dělaly špatně (územní plán, „revitalizace“ veřejného prostoru...) a vynakládal jsem tehdy dost úsilí a času, ve snaze na ně upozorňovat nebo je napravovat. Bohužel toto úsilí nepadalo na úrodnou půdu. Pak už nás moc nebavilo jen říkat, co je špatně a chtěli jsme ukázat, jak by to mohlo být lépe a jinak. Proto jsme v roce 2013 zorganizovali akci Městské zásahy, která předtím proběhla v Bratislavě a v Praze (a autor toho původního nápadu je mimochodem nyní primátorem Bratislavy). Akce přinesla asi 40 nápadů na zlepšení města od různých architektů.  

Došlo mi, že pokud chci, aby se z těch nápadů něco uskutečnilo, aby naše město vypadalo a fungovalo lépe a abych tady chtěl žít a vychovávat děti, tak se budu muset aktivně zapojit do jeho řízení.

Proč sis pro takový záměr vybral zrovna Volbu pro Kladno?

Jedná se o lokální stranu, jejímž jediným cílem je, aby se nám na Kladně žilo dobře. Tedy nejde v této straně o kariéru ani o vnitrostranické boje se snahou dostat se někam výš. Záleží v ní jen o našem města. Má lídra, kterému věřím a který dokáže věci dotáhnout do konce. To je nesmírně důležité. Nestačí mít jen plány a vize, ale zásadní je umět je zrealizovat. Mí kolegové jsou osobnosti, kterých si vážím a kterým jde o stejný cíl.

„Nestačí mít jen plány a vize. Zásadní je umět věci dotáhnout do konce. Těší mě každé místo na Kladně, které je hezčí a rozkvetlejší." 

Už nějakou dobu se v politice pohybuješ, je něco, na co jsi opravdu pyšný nebo máš radost, že jste dokázali?

Mám radost ze spousty věcí. Těší mě každé místo na Kladně, které je teď hezčí, rozkvetlejší, opravené. Z úplně poslední doby mám radost třeba z pěší zóny nebo ze schodů v Podprůhonu, protože se nám podařilo vše udělat kvalitně z trvanlivých materiálů, takže se na to nejen dobře kouká, ale dlouho úpravy vydrží. Velkou radost mám také z platanového stromořadí uprostřed ČSA a Vítězné. Dnes už si člověk ani nevzpomene, jak to tam bylo šedivé, nebo jak nepříjemně se člověk cítil u léta nevyužívaného podchodu.

Víme, že v plánu má Volba pro Kladno ještě mnoho dalších investic. Je nějaká, která je pro tebe "srdcovkou" a vysloveně se na ní těšíš?

Těším se, až bude komplet dokončená revitalizace pěší zóny a těším se moc na krásné projekty parků – náměstí Svobody, údolí ve Švermově, a především prodloužení sítenského údolí až do starých Kročehlav. Třeba louka nad kročehlavským pivovarem je ukázkovým příkladem, jak se to dá udělat špatně a absolutně nevyužít potenciál takového místa… To, co tam dnes je, nefunguje, a skoro nikdo sem nechodí. Jenom se utratily dotační peníze… 

Projekt, který pro louku máme připravený, ten potenciál využívá naplno a vnáší do celé lokality spoustu originálních nápadů. Myslím, že se stane velmi oblíbeným a krásným místem, stejně jako park Zoo od stejného autora. To jsou plány na příští volební období. 

Teď se dokončují projekty, na které se také moc těším a v září už budou hotové. Třeba okolí Sletiště, kde nyní souběžně vznikají tři projekty, které zvýší plynulost a bezpečnost dopravy, zároveň významně zlepší vzhled veřejného prostoru, objeví se zde výtvarné umění, vodní prvek i připomínka úspěchů kladenských sportovců. 

Jak se podle tebe Kladno za poslední desítky let změnilo?

Já pamatuju ty desítky maximálně čtyři! (smích) Za mého dětství většina lidí pracovala a trávila čas v Kladně. Po té nešťastné privatizaci Poldovky a zavření dolů je město sice čistší a zdravější, zároveň ale většina lidí jezdí do Prahy a Kladnu život trochu chybí. Na to je asi jen jeden lék – postupně zlepšovat prostředí a nabídku aktivit ve městě, aby se tu dobře žilo a pracovalo.

Je podle tebe na Kladně něco, na čem je ještě potřeba zapracovat?

Tady je práce ještě na generace! Ve veřejném prostoru je toho na zlepšování ještě opravdu hodně. Především na sídlištích je velký nedostatek parkování, ale třeba i špatné hospodaření s dešťovou vodou. Nyní například zažíváme horka a sucha, vodu přitom odvádíme do kanalizace a ta při každém větším dešti vyplavuje některým lidem sklepy.

Jak vlastně trávíš čas, když ho zrovna netrávíš v práci?

Snažím se ho trávit s rodinou, ale ne vždy se to daří. Baví a uklidňuje mě práce na zahradě a pobyt v přírodě. A taky rádi chodíme do divadla. Jsem proto moc rád, že to kladenské je tak skvělé. Nedávno jsem díky dětem a nově otevřené tělocvičně v „dělňáku“ přičichl k parkouru a těší mě, že zvládám i takové sport pro teenagery. 

Neodpustíme si i jednu humornou otázku na konec. Cítíš se víc jako pirát nebo kaskadér? 

No po té minulé odpovědi asi musím říct, že jako kaskadér. (smích) Ale pro řízení města není dobré ani jedno. Proto kandiduju za Volbu pro Kladno.


Ondřej Rys pohledem Milana Volfa

„Ondru jsem poznal, když jsme společně řešili petici proti parkovacímu domu, který měl vzniknout na náměstí Svobody. Jednalo se o tak ohavnou stavbu, že se nám společně podařilo sehnat tisíce podpisů proti tomuto záměru tehdejšího vedení a stavbu jsme zastavili. Přijal mou nabídku stát se součástí Volby pro Kladno a během krátké doby se zapracoval. Nebylo to pro něj vůbec složité, protože Kladno perfektně zná, a hlavně mu na našem městě záleží. Z mladého architekta plného skvělých vizí se stala nedílná součástí našeho týmu. Byť je stále zahlcený prací, tak není jediná investice, u které bychom spolu neseděli a společně ji neřešili. 

Ondra je naprostý odborník, stálice Volby pro Kladno a těžko by se mi hledal někdo tak zkušený, kdo je navíc čestný a spolehlivý. I když u slova spolehlivý musím přiznat, že jsem ho požádal o pomoc s výběrem hodin do mé kanceláře. Dva a půl roku později stále zjišťuji čas na mobilním telefonu, protože hodiny stále nemám. Prostě holt více myslí na město než na mě."