Sportovec města Kladna 2023 (Zdroj: sportoveckladna.cz)

V červnovém Kamelotu hlavně o zlatých sportovcích

03.06.2024

Vážení Kladeňáci,
nemohu začít jinak než zlatem na hokejovém mistrovství světa. Titul získal v neopakovatelné atmosféře tým, který na domácím šampionátu táhl za jeden provaz. Kladeňáky letos těšil i pohled na střídačku - Tomáš Plekanec, Marek Židlický a Ondra Pavelec se na úspěchu podíleli jako součást trenérského štábu. Plekymu v jeho úžasné kariéře zlato vždy uteklo. Co se mu nepovedlo jako hráči, to si hned napoprvé vynahradil jako trenér a moc mu to přeji. Extra gratulace patří Radko Gudasovi, protože tento tvrďák české obrany do velkého hokeje vykročil z Kladna. Samozřejmě nás zpětně znovu mrzí neúčast našeho mladého obránce Jirky Ticháčka, ale ten se velkého úspěchu určitě ještě dočká. Vše má stále před sebou.

Dalšího ocenění se v průběhu mistrovství dočkal i Jaromír Jágr uvedením do Hokejové síně slávy Mezinárodní hokejové federace. Je to dozvuk jeho úspěšné hráčské kariéry, o to víc bychom se ale rádi konečně dočkali i jeho úspěchu v roli majitele hokejového klubu, protože ten se bohužel stále nachází v určitém vakuu. Řekl bych, že jsme na vrcholové úrovni asi jediné mužstvo v České republice, které při letní přípravě nemá trenéra a polovinu mužstva. Má dohoda s Jaromírem, alespoň z mé strany, samozřejmě stále platí. Město nechce nechat a nikdy nenechalo hokej na holičkách, ale Jaromír musí udělat zcela zásadní změny. Doufám, že město nebude muset do chodu klubu jakkoli zakročovat. Prozatím vše bedlivě sleduji. 

Fenomén kladenský sport s novým oceněním

U sportu ještě zůstaneme, protože jedním z nejhezčích okamžiků uplynulého měsíce pro mě bylo i vyhlášení ankety Sportovec města Kladna, které jsme dali nový impuls a pozvedli jsme její prestiž záštitou Statutárního města Kladna. 

Celý galavečer v Hale Strojovna byl potvrzením, jak je Kladno výjimečné počtem úspěšných sportovců i sportovních legend. A to v mezinárodním měřítku. Nejlepším sportovcem za výkony v roce 2023 zvolila porota atleta Matěje Krska. Přední český čtvrtkař v roce 2023 získal zlatou medaili ze smíšené štafety na mistrovství Evropy a bronz ze stejného závodu na mistrovství světa. V závodech na 400 metrů se stal mistrem republiky jak v hale, tak na venkovním oválu. Mimořádné ocenění v kategorii mládeže do 20 let získal plavec Filip Jícha za zdolání Lamanšského průlivu. Klobouk dolů. První místo si ve „dvacítkách“ vysloužil už zmiňovaný Jiří Ticháček, nejlepší extraligový bek se stříbrem z juniorského šampionátu. Nejúspěšnějším kolektivem do 20 let se stali hokejbaloví dorostenci HBC Kladno, kteří v roce 2023 obhájili titul mistra republiky, v kategorii dospělých si prvenství odneslo extraligové A-mužstvo A. C. TEPO Kladno. 

Oceněním Legenda kladenského sportu in memoriam byl vzpomenut fotbalista František Kloz. Jedná se o nejlepšího hráče historie SK Kladno, ale také o hrdinu nejen sportovního světa. Zemřel předčasně na následky zranění, která utrpěl při osvobozování vlasti na samém sklonku druhé světové války. Za Kladno nastupoval od roku 1928 a je po něm pojmenován fotbalový stadion s přilehlou ulicí. Toto jméno by nikdy nemělo být zapomenuto.

Titul legendy kladenského sportu přijal František Kaberle starší – hlava patrně nejúspěšnější hokejové rodiny světa, otec Františka s Tomášem a jeden z nejlepších obránců československé hokejové historie. Bylo mi velkou ctí předat ocenění právě Kabelkovi. Rád vzpomínám na dobu, kdy stál u mých trenérských začátků. Hodně mě toho naučil. Byla spousta věcí, které jsem si díky jeho zkušenostem srovnal v hlavě a zažili jsme toho spolu opravdu dost.  Přes všechny své úspěchy, tituly a medaile byl vždy především skvělým a rovným chlapem. To znovu ukázal na pódiu, když se o ocenění vysloveně podělil s řadou přítomných spoluhráčů
a vyjmenoval do mikrofonu celé mužstvo i s trenéry z vítězných 70. let. A nebyl by to on, kdyby nevzpomněl na hráče a kamarády, kteří už nejsou mezi námi… Šlo o dojemný okamžik. 

Nová podoba vyhlášení ankety Sportovec města Kladna je dle mého názoru správnou cestou, jak na patřičné úrovni vzdát hold opravdu skvělým sportovním reprezentantům našeho města, a proto budeme obdobným způsobem pokračovat i příští rok. Všechna ocenění včetně záznamu galavečera můžete zhlédnout na webu sportoveckladna.cz

Když už se věnuji sportu, samozřejmě nesmím zapomenout na mítink Kladno hází a kladenské memoriály, který se konal 22. května. Znovu přivítal domácí i zahraniční atletické špičky a my měli jedinečnou možnost sledovat naživo závodníky, které zanedlouho uvidíme na obrazovkách v přenosech z Letních olympijských her v Paříži. Předsedovi pořádajícího klubu A. C. TEPO Kladno Jirkovi Klesnilovi, Jakubovi Kubálkovi a celému organizačnímu týmu patří velké uznání. 

V minulém čísle jsem gratuloval kladenským florbalistům k postupu do nejvyšší soutěže. S kolegy ve vedení města jsme se i na základě tohoto úspěchu rozhodli navýšit dotaci superligovým Kanonýrům na dva miliony korun, abychom klub odpovídajícím způsobem podpořili v české nejvyšší soutěži. Zaslouží si to.

Investujeme do rozvoje města, škol i kultury

Dovolím si přejít na jiné, podstatné téma, a tím jsou stavby a investice. Nemůže být Kladeňáka, co nezaznamenal zprovoznění okružní křižovatky u sportovního gymnázia a nový nájezd na Velkou Dobrou a Sletiště. Tím ale úpravy v této lokalitě neskončí. V ulici Petra Bezruče za zimákem, kudy se už ke Sletišti a na Dobrou nedostaneme, přikročíme k úpravám a výstavbě parkovacích stání. 

Z důvodu montáže železničního svršku a přejezdové konstrukce došlo k uzavírce ulice Františka Kloze v úseku od domova pro seniory ke kruhovému objezdu u Sletiště. Znovu zde projedeme v polovině července. Zkraje června bude hotová i oprava vozovky, kanalizačních poklopů a vodovodu v ulici Generála Klapálka, tedy u divadla. Mezi další důležitý rozvoj infrastruktury patří i rekonstrukce poslední části ulice Americká, kde ve stejném duchu navážeme na předchozí etapy. Pracovat se zde bude v průběhu letních prázdnin. Uzavírky nám na sice znepříjemňují ranní cestu do práce, ale výsledek bude stát za to.

Mezi připravené projekty můžeme zařadit celkovou rekonstrukci Stodoly u zámecké zahrady. Vznikne zde opravdu nádherné místo pro konání kulturních akcí ale také svatebních hostin. Společně s tímto projektem vdechneme nový život vylepšením oblíbené zámecké zahrady, která každý rok přivítá desítky tisíc návštěvníků. Úpravy se dotknou také přilehlého okolí. Abyste si v klidu užili letní koncertní sezónu, začneme se všemi pracemi začátkem září. 

Soutěžíme zhotovitele na kompletní obnovu rozsáhlého venkovního hřiště u Sportovního gymnázia Kladno. Škola se na nás obrátila s požadavkem na rekonstrukci minulý rok. Byť je jejím zřizovatelem Středočeský kraj, rozhodli jsme se vyjít žádosti vstříc. Sportovní gymnázium je totiž důležitou součástí našeho města a kvalitní podmínky pro vzdělávání i sport si studenti zaslouží. Kraj na obnovu přispěje částkou 10 milionů korun, přibližně 15 milionů korun vezme na svá bedra město. Obnovou projde i tělocvična na 13. ZŠ Pařížská, kde vznikne zázemí pro basketbalisty. Ve městě se nám začíná právě basketbal rozvíjet – registrujeme velký zájem o tento sport a vznikají i nové oddíly, z čehož máme radost. 

Příchod hezkého počasí znamenal i zahájení sezony na městských sportovištích. Pokud budete přemýšlet, kam ve volné chvíli vyrazit, tak za zkoušku stojí minigolf i trampolínový park. U Sletiště začne koupací sezona, pokud nám to teploty dovolí, už tento měsíc. Mimo jiné jsme na koupališti vyměnili provozovatele občerstvení a věřím, že servis zde bude kvalitnější. V Bažantnici se bazény otevřou o letních prázdninách. 

V neposlední řadě bychom v letošním roce chtěli vysoutěžit zhotovitele na venkovní divadelní letní scénu. V tento moment doděláváme projektovou dokumentaci včetně technického zabezpečení. U divadla na chvíli zůstanu, protože se blíží premiéra jednoho z nejinscenovanějších muzikálů na světě – Šumař na střeše. Náročné a obsáhlé představení v podání prakticky celého uměleckého souboru, hostů a živého hudebního doprovodu bude nepochybně stát za návštěvu divadla. Premiéra se uskuteční 8. června. Vnímám váš zájem o kladenské divadlo a dělá mi to velkou radost. Na vaše dotazy ohledně vyprodaných inscenací mohu doporučit využití předplatného na sezonu 2024/25. Ušetříte si tak čas a starosti se sháněním vstupenek a budete mít kromě výhodnějších cen i možnost přednostních rezervací na představení hostujících divadel a dalších akcí Městského divadla Kladno, jako jsou Malé kladenské Dionýsie. Předplatitelské skupiny jsou vyřešeny tak, abyste nejenom ušetřili, ale sami si vyberete, kdy a jak vám návštěvy divadla vyhovují. 

Atenát – slovo, které snad nebudeme slýchat častěji…

Pozastavím se na chvíli i u politiky. Všichni jste určitě zaznamenali atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Byť se běžně komentářům na sociálních sítích tolik nevěnuji, některé jsem si přece jenom přečetl. Překvapuje mě, kolik lidí dokáže být bez jakéhokoliv studu naprosto hloupých a zlých. 

V minulém vydání Kamelotu jsem psal, že je nutné si uvědomit, jak se někteří jedinci a politická uskupení chovají, když není po jejich. Kapitola se jmenovala – Běda, když nesouhlasíme s jedinými „správnými“ názory! Rozebíral jsem, že se nyní nacházíme v době, kdy vidíme nejjasněji, že pokud není tak, jak si levicoví liberální politici přejí, dokáží být velice agresivní. Narazil jsem i na samotné téma slovenských voleb, které se staly bolavým trnem v oku pro politiky typu Nerudová (STAN), Pekarová Adamová (TOP09) a Rakušan (STAN). Demokratické volby a svobodná rozhodnutí občanů žijících v jiném státu po ně bylo nutné v první řadě především odsoudit a hezky přilít olej do ohně.  Psal jsem také, že tomuto chování napomáhá i mediální prostor, včetně jednonázorové veřejnoprávní televize, a že výsledek praktik této politické garnitury a masmédií vidíme všude kolem nás. Nečekal jsem, že vyústění těchto praktik může být až takto nelidské.  

V souvislosti s eurovolbami bych chtěl apelovat na všechny čtenáře – vezměte rozum do hrsti, vyhodnocujte věci střízlivě a především informovaně. Jinak je také možné, že se slovo atentát bude v novinách skloňovat čím dal častěji. Za sebe i za své kolegy mohu dodat jen to, že si přeji a věřím tomu, že volby do Evropského parlamentu dopadnou tak, jak si Česká republika zaslouží. Doufám, že ve výsledku nepřijdeme o českou korunu a nikdo nám nebude nařizovat jezdit pouze v elektromobilech. Nechci se dožít toho, abychom byli v područí ostatních evropských státu, které nám budou diktovat kvóty na přerozdělování migrantů. Máme nádhernou zemi a opravdu nádherné město. Nepochybně stojí za to, abychom se ani jednoho nevzdali. 

Děkuji vám za čas při čtení těchto řádků, a především dětem přeji, aby jim červen utekl jako voda. Vím, že teď spousta z nás rodičů se svými dětmi řešíme napravování známek a koncem měsíce budeme vyhlížet vysvědčení. Pamatujte, že děti si zaslouží naši trpělivost a především podporu, pokud vše nevyjde tak, jak bychom si přáli.

Mgr. Milan Volf, 
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - červen 2024.