Kladenská kultura dále trpí

03.02.2020

Jen letmý pohled na přehled kulturních akcí na oficiálních stránkách města stačí, aby i nezasvěcený poznal, že se na Kladně uložila kultura k zimnímu spánku. Tedy pokud jako světlou výjimku nepočítáme ples podnikatelů v kulturním domě nebo výstavu kladenský krasohled vytvořenou z fotografií, které plní facebookový profil města.

Kladno a jeho vedení prakticky rezignovalo na jakékoliv kulturní aktivity. Touto dobou už byl program koncertů, divadelních představení a dalších aktivit zaplněný na několik měsíců dopředu. Události na facebookovém profilu a webových stránkách města připomínají spíše propagaci komerčních akcí v kulturním domě provozovaném jedním z komunálních politiků ODS. Nyní sice kladenské divadlo uvedlo další premiéru, o její kvalitě se ale dá pochybovat.

Vždyť namísto renomovaného režiséra Jiřího Bábka se realizace hry Služky nakonec ujala jednatelka divadla Irena Žantovská. Je to jen důsledek naprosto nekoncepční práce vedení města a radního pro kulturu Oldřicha Černého (SPD). Jeho čiročirá neschopnost, ostatně co také čekat od člověka, jehož jedinou kulturní hodnotou byl prodej ve stáncích na Dnech města, je očividná. “Já do divadla nechodím, až budu potřebovat, dojdu si tam,” řekl na jednom ze zasedání kladenského zastupitelstva.

Divadlo Kladno se za poslední měsíce přeměnilo ve stagionu. Tedy ve scénu, kde namísto domácího souboru hrají hostující divadla. Jen za leden jich bylo pět. Na situaci máloco změní fakt, že má divadlo nového uměleckého šéfa. Vybrala si ho Irena Žantovská. Mezi hlavní kritéria jejího rozhodování pro klíčovou postavu v dalším směřování kladenské činohry patřila oddanost a nekonfliktnost. Jinými slovy neočekává se od něj žádná velká tvůrčí práce, ale naplňování postupného útlumu divadla a jeho přeměnu ve scénu bez zajímavých titulů a s omezeným hereckým kádrem.

Jestliže byla řeč o Oldřichu Černém, jemu kladeňáci vděčí za “Tradiční Vánoce” na náměstí Starosty Pavla. Dětmi vyhledávaný les splněných přání, vánoční dílna nebo každodenní program vystřídaly oslavy konzumu. Náměstí bylo plné stánků, program prakticky žádný, o vánočním stromu, kterému se smála půlka republiky, ani nemluvě. Je otázkou, co nám ještě čelný představitel SPD se svými koaličními partnery z ANO, ODS a Kladeňáků předvede. Doufejme jen, že se ke slovu dostane skutečná a hodnotná kultura, která bude přístupná všem. Ne jako záznamy z Metropolitní opery, které radnice přesunula z divadla do kina Hutník, a navíc jim vyčlenila brzké pondělní odpoledne. Pokud nepracujete na směny nebo si nevezmete dovolenou, nemáte už šanci si tento zážitek na Kladně užít. Záznamy z Metropolitní opery se staly pouhou vycpávkou mezi komečními filmy. Bohužel.