V červencovém Kamelotu nejen o změnách v divadle

01.07.2024

Vážení čtenáři,
děti si domů přinesly vysvědčení, začínají jim letní prázdniny a věřím, že si je dosyta užijí. Kromě odpočinku od školních lavic začíná i období výletů, dovolených, trávení času v přírodě a také u těch nejúžasnějších babiček. Pro vedení města to znamená především klidnější provoz v ulicích a na silnicích, čehož můžeme využít k uskutečnění některých investic.

Tento měsíc zahájíme poslední etapu přeměny ulice Americká a posunu se dočkáme i v rámci modernizace železniční trati, konkrétně u nádražní budovy. Projekt se zprvu snažili zkomplikovat někteří lidé, kteří se občas snaží promítnout i v komunální politice. Lokální mystifikátorský kroužek PirStan s dalšími aktivisty stál za vznikem „kauzy“ a petiční akce za zachování stávající budovy. My jsme naopak po zvážení všech aspektů chtěli novou, moderní odbavovací halu, a především vyšší komfort cestujících. Rozhodli jsme se proto s kolegy ve vedení města v návaznosti na vydaná odborná stanoviska jednoznačně podpořit novostavbu, protože podstatně převažují její přínosy. Společnou řeč jsme našli i s místním oblastním sdružením opoziční ODS, za což musím ocenit především Leoše Stránského, Radka Větrovce a poslance Vojtu Munzara. Debata na úrovni vedla k názorové shodě, že si kladenští cestující novou budovu zaslouží. A protože se jednalo o téma, které zasahovalo až do vyšších pater politiky, bylo přínosné, že mezi námi panoval konsensus. 

Vše se vyvíjelo tak, že pan ministr dopravy Martin Kupka přijal křiklouny, kteří chtěli starou nádražní budovu za každou cenu zanechat, a tak se snažili o její prohlášení za kulturní památku. To by ale znamenalo jediné – zcela uměle bychom drželi při životě budovu, která je ekonomicky a stavebně vysoce problematická, což by v brzké budoucnosti vedlo k velkým potížím nejen pro kladenské cestující. Pan ministr Kupka čekal, jak vše dopadne a nebyl schopný rozhodnout, byť nepochybně věděl, že zpamátnění budovy by bylo umělého charakteru. Pro pana ministra kultury Martina Baxu je zase evidentně složité mít vlastní názor při pětikoaličním tlaku zprava i zleva. 

K umělému zpamátnění nádražní budovy ale nakonec nedošlo a naštěstí se úplně nevytratil zdravý rozum. Aktivisté svým úsilím ničeho kloudného nedosáhli, pouze vše zdrželi, zkomplikovali život stavbařům ale i obyvatelům města, protože k demolici už mohlo dávno dojít. Takto se k ní přikročí až v průběhu prázdnin, kdy se obnovuje provoz na železnici a s ohledem na souběh se zmíněnou opravou Americké ulice to ztíží provoz na silnicích. Při demolici je v dotčené lokalitě kolem nádraží nutné počítat se zvýšenou prašností, uzavírkou a intenzivním odvozem inertního odpadu. 

Dozajista se nabízí i součet veškerých investic, které se dotknou našich škol a školek. Jedná se ale o věc, kterou bereme jako naprostou samozřejmost přes každé prázdniny a není třeba se tím nijak více prezentovat. I nadále chceme dbát na zvýšení bezpečnosti, a především zajištění kvalitních podmínek pro výuku i sport. Z této práce mívám vždy jednu z největších radostí. Když vidíme děti v hezkém a bezpečném prostředí, je to opravdu fajn pocit. 

Turbo jízda do ulic nepatří

Na základě dat od městské policie, ale i na základě vašich podnětů, musíme reagovat na bezohledné řidiče, kteří zejména na některých místech značně překračují povolenou rychlost. Často mi upozorňujete na rychlá auta rozvážející jídlo. Jsem ten poslední, kdo by chtěl nechat měřit rychlost za účelem kasírování řidičů, proto také strážníci dosud měřili na pravidelně nahlašovaných místech, zejména v okolí škol či školek, což se osvědčilo jako prevence a došlo zde ke zklidnění provozu. Nyní ale Městská policie Kladno přikročí zároveň také k nahodilému měření zejména v ulicích Rakovnická, Smečenská a Vrapická, strážnici budou nárazově měřit i na Vítězné a v centru. Bezpečnost musí být na prvním místě a někteří „závodní jezdci“ musí vědět, že za razantní překračování rychlosti přijde adekvátní pokuta.

Proč někteří zastupitelé záměrně živí v lidech strach?

Musím se na chvíli pozastavit i nad tématem prodeje městských bytů na Ostrovci, které se otevřelo na červnovém konání zastupitelstva. Město Kladno je vlastníkem zmíněných bytů a nájemníkům jsme nastavili opravdu velmi vstřícnou nabídku pro odkup. Někteří zastupitelé (ano, uhádli jste správně, že i zde řádil známý gang mystifikačního kroužku PirStan, který se bezvýsledně snaží už roky najít vlastní témata) ale evidentně potřebovali vytřískat politický kapitál a pozornost vzbuzováním strachu dotčených nájemníků. Na červnové zasedání zastupitelstva proto dorazili někteří z nich a bylo evidentní, že u nich vládne určitá zmatenost a obavy. Znovu opakuji, že nabízíme k prodeji byty v bytovém komplexu Vojtěcha Lanny v Kladně – Ostrovci a pouze zde, nikde jinde. Nabízíme to lidem, kteří zde bydlí a neexistuje žádná povinnosti si tento byt koupit. Kdo si byt nekoupí, zůstává bydlet nadále v podnájmu. Nic nájemníky neohrozí. Jednalo se ze strany města o vyslyšení těch nájemníků, kteří o koupi měli zájem. 

Poté jsme zaregistrovali, že pirátská senátorka Šípová rozlepuje po vchodech letáky a nabízí lidem právní služby. Podává to tak, že se lidé nutně stanou něčí obětí, že nemají nikomu nic podepisovat a podobně. To prostě není možné. Vůbec nechci do hloubky rozebírat skutečnost, že v těchto bytech bydlí svéprávní a inteligentní lidé a není vůbec nutné z kladenských obyvatel dělat nepřemýšlející tlupu, která se bez ní dozajista na světě ztratí. Vyvolávat obavy a poté někoho jakoby zachraňovat, to je neseriózní chování vůči lidem, co zde bydlí. 

O to více je celá situace paradoxní, když se zástupci PirStanu vehementně snaží vystupovat jako bojovníci proti dezinformacím. Evidentně jim ale vůbec nevadí opakované šíření těch vlastních. Doufám, že si ale už uvědomí, že ve finále neubližují vedení města, ale přímo Kladeňákům, kteří nemají s politikou nic společného a obdobné praktiky si rozhodně nezaslouží. Chápu, že pro někoho může být složité přijít s vlastními nápady pro rozvoj města, ale brát si slušné obyvatelé za nástroj ke zviditelnění se snad musí příčit každému politikovi, který má alespoň malinkatý zbytek svědomí.

Pro nájemníky na Ostrovci – každým dnem, pokud se tak již nestalo, obdržíte dopis, kde zjistíte podrobnější informace. Zároveň je zde uvedena kontaktní osoba, která vám zodpoví veškeré případné dotazy. Rozhodnutí na koupi bytu od začátku bylo a nadále i je svobodné a pouze na vás. Ať už se rozhodnete tak či onak, zůstanete bydlet tam, kde jste. 

Hokej si v našem městě zaslouží víc

Narazil jsem na článek, v němž se objevila i má předchozí kritická slova k řízení kladenského klubu majitelem Jaromírem Jágrem. Říkal jsem v něm, že jsme se s Jaromírem před baráží setkali a já žádal, aby po konci sezony prozradil svou vizi pro budoucnost, abychom s čistým štítem mohli Áčku vrátit pětimilionovou dotaci. Apeloval jsem na nutnost zásadní změny, protože bez ní se náš hokej řítí do záhuby a nadále dotovat áčko při tomto stylu vedení a bídných výsledcích, jsou vyhozené peníze. 

Uplynulo pár měsíců, Jaromír se neozval, jeho vizi nebo plán neznáme a ani už bohužel nepočítám s tím, že se nějakého dočkáme. A je to nefér i vůči celé komunitě kladenských fanoušků. Jediné, co jsem z médií zaznamenal, je Jaromírovo oznámení o jeho poslední hráčské sezoně a jakési zamyšlení nad svým životem. Evidentně řeší víc sebe než cokoliv jiného. Před začátkem prázdnin, kdy píši tyto řádky, jsme stále jediným extraligovým mužstvem, u něhož nejsou známi trenéři a znovu ani zdaleka nemá poskládané konkurenceschopné mužstvo…

Víte, že kladenský hokej je pro mě srdcovka. S kolegy ve vedení města jsme ochotni hokeji vždy pomoci, zkusit ho zachránit, ať už se jedná o licenci či finanční podporu. Cokoliv. Problémem ale je, když se se stejnou vervou nezapojuje majitel klubu. Bohužel nenacházíme společnou řeč. Tu ostatně mají problém najít i ostatní sponzoři opouštějící klub, společnost Kaufland nevyjímaje. Obávám se, že se schyluje k jedné z nejnáročnějších sezon v celé historii klubu, který právě letos slaví jubilejních 100 let.

Budoucnost kladenského hokeje proto i nadále nevidím v pozitivním světle a mám obavy. Musí dojít k rázným změnám, které ale doufám nebudou znamenat, že Jaromír Jágr nakonec prodá extraligovou licenci do jiného města. Mohu ale slíbit, že s kolegy uděláme vše, co je v našich silách, aby tu extraligový hokej byl.

A jestli se někomu zdá, že mluvím bez skrupulí, tak ano. Jinak to v této situaci nejde. A rovněž platí, že komu není rady, tomu není pomoci.

Divadlo musí projít oživením

Neodmyslitelně mám rok 2016 spojený se znovuotevřením kladenského divadla. Hned první sezonu začalo vzkvétat díky opravdu poctivé práci několika lidí, kteří v divadle a divadlem v podstatě žili. Sledovat boom divadelního a zároveň i kulturního života ve městě pro mě bylo něčím, na co nikdy nezapomenu. Prožili jsme dvě sezony plné skvělých titulů a všichni věděli o tom, že se na Kladně odehrává a hraje něco jedinečného. Poté bohužel přišlo období, kdy se nechvalně známý slepenec ve vedení města s nastrčeným buldozerem značky Irena Žantovská postaral o devastaci všeho, co jsme společně se zaměstnanci a souborem divadla budovali. 

Když jsme se s kolegy vrátili na radnici, velice jsme se snažili vrátit vše v divadle nazpátek. Už to ale nikdy nešlo do původních výšin. Některé vnitřní procesy přestaly fungovat tak, jak měly. Kladenské divadlo totiž musí zasáhnout, obohatit ale i pobavit co největší počet obyvatel a diváků, nejen uměleckých fajnšmekrů. Přeji si, aby kladenské divadlo bylo zase jedním z nejlepších na úrovni České republiky, ne pouze „dobré“, a především aby se vysoká úroveň odrážela i na vašem hodnocení. To se týká i loutkového Divadla Lampion, které také není v optimálním stavu.

Z tohoto důvodu, stejně, jako běžně dochází ke změnám ve vedení sportovních oddílů, tak nastal čas na oživení a změny v celé společnosti Divadla Kladno. Byl odvolán umělecký šéf Jaroslav Slánský a na vlastní žádost uvolníme ruce úžasnému herci Honzovi Krafkovi, u něhož se projevily některé zdravotní problémy a který toho měl takzvaně až nad hlavu.

A není divu, za všechna léta ve vedení divadla odvedl obrovský kus náročné práce. S kladenskými divadelními prkny se rozloučí pouze jako jednatel společnosti nikoliv jako jedinečný, talentovaný herec a lídr souboru. Jsme přátelé, mám k němu silnou osobní vazbu a hledat řešení pro nás oba nebylo snadné. Jsem rád, že se nám to povedlo. O podrobnostech vás samozřejmě ještě budu informovat, protože vím, že vám na divadle záleží neméně tak, jako mně.

Dny města: Show Must Go On!

Se stále větší intenzitou se zajímáte o další informace ke Dnům města Kladna. Dlouho jsem zvažoval, zda prozradit více, než jsem si dovolil v květnovém vydání Kamelotu. Mám vedle sebe bezvadný tým lidí, který na letošních Dnech města začal pracovat už koncem minulého roku. Někteří to se mnou táhnou téměř dvacet let, ti „novější“ jen deset. Díky vzájemné důvěře jsem se proto dobrovolně rozloučil (pro tentokrát) s rockovým repertoárem a letos půjdeme do popu a tanečního rytmu.  Na pódiu se mě loni ptal moderátor Vlasta Korec, jestli mám už něco připravené pro rok 2024. Říkal jsem, že to bude popík. Netrvalo dlouho a přišel dotaz, co že to je za skupinu, ten „Popík“.

Pro jistotu proto uvádím, že se jedná o popové a taneční interprety nejen 80. a 90. let. Kladenskému publiku se představí zpěváci a kapely, které (občas i nevědomky) provázely naše mladší léta a nejednu návštěvu diskotéky. Těšit se můžete od pátku 6. září do neděle 8. září na Leoše Mareše, Michala Davida a Jiřího Korna, ale i světové hitmakery Twenty 4 Seven, Haddaway a LayZee aka Mr. President. Pokud vše dopadne, jak má, tak i na nejúspěšnější tribute kapelu Queen s názvem QUEENIE. Ta má za sebou 5x vyprodanou O2 arénu a hrála i na oficiální oslavě královny Alžběty II. Na Sletišti bychom se tak měli dočkat hitů jako Show Must Go On, We Will Rock You i řady dalších a přesvědčit se, jak lze skvěle napodobit i nezaměnitelný sound skupiny včetně hlasu a póz Freddie Mercuryho. 

Prodej vstupenek chceme zahájit začátkem druhé poloviny července a pro letošní ročník bude sobotní vstupné činit sto korun. Odkaz na online nákup vstupenek najdete na webu města Kladna a na sociálních sítích, lístky budou k dostání v Městském informačním centru na pěší zóně.

Závěrem vám přeji, abyste si užili dovolené a první měsíc letních prázdnin. Na začátku jsem v této souvislosti psal o dětech, ale já se na prázdniny upřímně těším stejně, jako ony. Hlavně na to, až budu přes celou noc na rybách a nad ránem se bude rozednívat… Budu chytat dravce na Lužnici, s mouchou vyrazím na pstruhy a s marmyškou na řeku. Už teď vím, že všechny ryby pustím, protože jsou to mí kamarádi. Já si ty prázdniny užiju s vámi...

Mgr. Milan Volf, 
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - červenec 2024.