V květnovém Kamelotu o sportu, dopravě i Green Dealu

01.05.2024

Vážení čtenáři,
po několika doslova letních dnech jsme museli čas od času vytáhnout zimní bundy a dokonce i škrábat námrazu na oknech aut. Předpovědi už ale naštěstí slibují opravdové jaro a přeci jen o dost příjemnější teploty. Uplynulý měsíc přinesl kromě mrazíků i několik sportovních úspěchů. Kladno je městem, kde můžeme sledovat spoustu závodů či utkání na TOP úrovni. Vedle atletiky, volejbalu, hokeje a hokejbalu se do nejvyšší soutěže probojovali naši florbalisté. Těší mě, když podporujeme kluby, které fungují tak dobře jako Kanonýři. 

Postup mezi elitu jim moc přeji a líbí se mi, jak zdomácněli ve sportovní hale Bios, kde mají skvělé podmínky a atmosféra na jejich utkáních bývá opravdu vynikající. Šest stovek diváků v „Bisoce“ je prostě slyšet. Tým Kanonýrů (respektive ta část, která to po zasloužených oslavách dokázala) mě s pohárem navštívil na radnici a bylo to prima setkání. Ještě jednou jim tímto gratuluji.

Uznání patří i atletickému klubu, a to nejen za dosahované výsledky v závodech. Je to fenomén s obrovskou členskou základnou, navíc připravuje řadu talentů pro jiné sporty. Hokejbalisté hrají pravidelně play off a tradičně se pohybují ve vyšších patrech tabulky. V době, kdy píši tyto řádky, bojují Rysové ve čtvrtfinále a musí dotahovat úvodní dvě prohry. Budu jim držet palce.

Výborného výsledku znovu dosáhli také volejbalisté, kteří po druhém místě v základní části získali v extralize bronzové medaile. Znovu se ukazuje, že šéf volejbalu Milan Fortuník je srdcař a schopný chlap na správném místě, jen bych byl rád, aby mužstvo netvořil z tak velké části cizinci, ale více českými a pokud možno kladenskými hráči. 

Trápí mě jenom hokej. Baráž proti natěšenému Vsetínu sice Kladno zvládlo a naštěstí se ukázal rozdíl v kvalitě i zkušenostech mezi extraligovým a prvoligovým týmem, ale třetí barážová účast našeho týmu v řadě bohužel hovoří o mnohém. A jde o hazardování, které se dříve nebo později vymstí sestupem. Znovu jsme zažili sezonu, která nepřinesla radost vůbec nikomu - fanouškům, samotným hráčům, určitě ani majiteli klubu, rozhodně ne sponzorům a už vůbec ne městu Kladnu, které klubu poskytlo více než velkorysé podmínky. Baví se snad jen (na náš účet) množící se škarohlídi napříč celou republikou, protože image kladenského hokeje se stoletou tradicí je mezi hokejovou veřejností jemně řečeno velmi poškozená.  

Rovnice, kde má klub na jedné straně od města roční podporu mládeže 8,5 mil. Kč + podporu A-týmu 5 mil. Kč + provoz stadionu zdarma (ke 30 mil. Kč) + výtěžnost ze stadionu (pronájmy prostor a ledů, vstupné apod.) + přidanou hodnotu v osobě legendy světového formátu Jaromíra Jágra, se prostě nemůže rovnat výsledku, že je mládež v obrovských problémech, A-tým trhá rekordy v počtu prohraných utkání i nízké návštěvnosti, stávkující kotelníci si čas od času jdou na zrekonstruovaný stadion za téměř půl miliardy místo fandění zahrát badminton a všichni společně nakonec trneme hrůzou, jak to dopadne v baráži… Nikdo se mi nemůže divit, že se na to mlčky dívat prostě nemohu a pro příští ročník jsme nezahrnuli do rozpočtu dotaci pro A-tým. Už dříve toto vše bez obalu zaznělo na osobní schůzce s Jaromírem Jágrem, stejně jako fakt, že jsme vždy hokej podporovali, podporujeme a podporovat chceme. Náš úkol je vytvářet kvalitní podmínky, a to také činíme. V dosavadní situaci ale s kolegy ve vedení města nevidíme smysl dotovat extraligový tým, protože bez ohledu na dotaci je výsledkem vždy poslední místo. To jsou vynaložené peníze k ničemu. Úkolem majitele klubu je nyní přijít s řešením a smysluplným plánem, jak začít vítězit a nebýt pro ostudu. Pak má dotace na extraligu smysl a v takovém případě jsme připraveni ji navrátit. A to na setkání zaznělo také.

Řidičům se uleví v půlce května

Stále se ještě musíme potýkat s uzavírkami, které především v souvislosti s modernizací železniční trati komplikují provoz v ulicích města. Od poloviny května se ale dočkáme výrazné úlevy, protože se otevře kruhový objezd u sportovního gymnázia s napojením na podjezd směrem k Velké Dobré a ke Sletišti. O týden později pak bude dokončen i kruhový objezd na Velké Dobré. 

S ohledem na harmonogram prací u vlakového nádraží v průběhu letních prázdnin dokončíme rekonstrukci poslední části Americké ulice. Její rekonstrukce naváže na loňské opravy a hotový tak bude celý úsek od Kokosu na Sítné až po budoucí Globus v Kročehlavech. Naopak k realizaci dalších nových „kruháků“ Pražská X Arménská, na „vidličce“ a dále na výjezdu z města ve Smečenské či k napojení Koreje přistoupíme příští rok. Vždy se snažím tyto projekty tlačit co nejrychleji, ale ne vždy je to kvůli administraci možné. Konkrétně napojení Koreje se kvůli neústupnosti vlastníka soukromého pozemku táhlo neúměrně dlouho. S definitivní platností se bude dělat příští rok.

Stejně jako ve všech velkých městech i my musíme řešit téma parkování. Především v Kročehlavech, kde obchodní řetězce zavádějí na svých parkovištích závorové systémy. Znovu ovšem opakuji, že ty kroky soukromých vlastníků musíme respektovat. V okolí Kauflandu rozšíříme kapacitu parkovacích stání v ulici Švýcarská a Americká, nová místa vzniknou i na Kovárně. V jiné části kročehlavského sídliště pracujeme na výstavbě parkoviště v ulici Wednesbury.

Green Deal a nabíjení aut z obýváku 5. patra

Několikrát jsem na těchto stránkách psal o Green Dealu a některých absurdnostech, které tato vnucená zelená a drahá politika zalitá sluncem přináší. Nikdy by mě ale nenapadlo, co v důsledku takový Green Deal uměle tlačící například elektromobilitu začne způsobovat v ulicích města. Na pravidelné poradě s vedoucími odborů magistrátu a ředitelem městské policie jsem se totiž dozvěděl, že majitelé elektrovozů začínají nabíjet svá auta tím způsobem, že si natáhnou několik spojených prodlužovaček třeba i z pátého patra paneláku až na parkoviště. 

Přiznávám, že jsem konzervativní a miluji zvuk a vlastnosti klasických motorů, které šlapou jako hodinky. A i když jsem dříve prohlásil, že elektromotor nepatří do auta ale do vysavače, tak chápu, že na popojíždění po městě může být auto na elektřinu praktickým pomocníkem. Ale jejich nabíjení z okna paneláku nejen že není pro majitele praktické, je především pro všechny ostatní nebezpečné! Rozmach tohoto způsobu dobíjení nedopustíme a chceme jej rychle řešit i novou vyhláškou, byť už v tuto chvíli je tato praktika neakceptovatelná nejen z bezpečnostního hlediska. Nad tímto nešvarem bude už v zárodku dohlížet městské policie.    

Běda, když nesouhlasíme s jedinými „správnými“ názory!

Dovolím si okomentovat i některé úkazy, které se tentokrát přímo netýkají komunální politiky, ale dotýkají se nás všech. Třeba ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) svými umělými debatami s najatými herci plnil internetový prostor ve snaze získat alespoň minimální popularitu a pár voličů, zatímco se dozvídáme o jeho náklonnosti k migračnímu paktu a takzvané povinné solidaritě. Velikým rozčarováním je pro mě i kongres ODS, kde bylo nad slunce jasné, že už se nejedná o pravicově smýšlející konzervativní stranu. Její náklon je liberální a silně směrován doleva. Obávám se, že to ale žádný z dotyčných ani neví a sám je přesvědčen o opaku. 

A právě nyní se nacházíme v době, kdy lze vidět nejjasněji, že pokud není tak, jak si levicoví politici přejí, dokáží být velice agresivní. Běda nám všem, pokud souhlasíme s jinými názory, než jsou ty jejich. Protože ty jejich jsou jako jediné zcela správné a pravdivé. Svědky tohoto chování jsme mohli být například u tématu voleb v jiných státech v podání Miroslavy Němcové (ODS), Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) nebo samotného Víta Rakušana. Byť volby byly demokratické, tak rozhodnutí občanů žijících v úplně jiném státu musíme řádně odsoudit. Přitom sami nemáme vládu, která by tu byla pro své občany. Máme vládu pro ukrajinskou, pro americkou a pro evropskou unii. V první řadě ale všichni tito lidé mají vykonávat svou činnost pro rozkvět České republiky. V naší zemi je prvotně nutné vyřešit mnoho problémů, které trápí naše občany.

Tomuto chování napomáhá i mediální prostor. Největším zklamáním je pro mě veřejnoprávní Česká televize, kterou si povinně musíme platit, byť ona sama slouží pouze jednomu názorovému proudu. Když jsem vstoupil do politiky, čekal mě rozhovor u Václava Moravce. Viděl jsem, jak byl skvěle připravený, jeho otázky dávaly smysl a jednalo se především o debatu na úrovni. Nyní mi přijde, že vše porovnává pouze se svými osobními názory levicového liberála, který se snaží udělat vše pro to, aby co nejlépe manipuloval veřejným míněním. 

Rozhodně se nenacházíme v době, kdy musíme strašit válkou ve snaze donutit všechny kolem nás ke změně názorů a převlékání do "ukrajinských dresů". Nelze označovat kohokoliv s odlišným názorem za nedemokrata nebo ho zasypat automaticky a co nejrychleji obrovskou kritikou. Myslím si, že mnohem důležitější by bylo zjistit, co vlastně uprchlíci v jednotlivých lokalitách potřebují. Neptáme se jich a rovnou rozhodujeme za ně. Přitom bychom byli jejich odpověďmi často překvapeni. Nikdy bychom neměli patřit mezi ty státy, které by měli hostit uprchlíky v takové míře, abychom dopadli jako ve Francii či Německu. Solidárnost se jim v pozitivním směru nevrací a to, co se tam děje, považuji za šílené.

Výsledek praktik nynější vlády vidíme všude kolem nás. Nejen online prostor je zahlcen nekončícími debatami dvou rozlícených táborů. Už se tomuto tématu nevyhneme ani v těch nejmenších hospodách. Myslím si, že Piráti, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 jsou přesně ti poslední, kteří by měli zasahovat do chodu českého státu a velká část jejich vrcholných představitelů nemá ve vrcholné politice co dělat. Převážně se jedná dokonce o strany, které zápasí na 5% hranici úspěšnosti v demokratických volbách, které jim ale není vůbec stydno kritizovat v momentě, když výsledky neodpovídají jejich představám. 

Nacházíme se v době, kdy se musíme bát cokoliv někde napsat nebo říct. Přál bych České republice a nám všem, abychom se vrátili zpět k tomu, že jsme svobodnou zemí. Svoboda bohužel začíná být totiž slovo, které se čím dál více oklešťuje a nevím, zda je směr těchto pseudohumanistů právě tím směrem, který nám svobodu zajišťuje.

Dny města tentokrát v tanečním rytmu

Na závěr se zastavím také u největšího kladenského festivalu pod širým nebem. Dny města Kladna se budou tento rok konat od pátku 6. září do neděle 8. září. Byť neprozradím úplně vše, a nejen headlinera tedy hlavní hvězdu celých oslav si prozatím nechám pro sebe, letošní ročník potěší fanoušky popového a tanečního žánru. Kladenskému publiku se představí například Leoš Mareš, Michal David, Jiří Korn nebo zahraniční hvězdy Twenty 4 Seven, Haddaway a LayZee aka Mr. President. Vyslyšeli jsme zprávy a ohlasy všech, kteří jsou příznivci trochu jiného stylu a interpretů, než jsme měli na Sletišti doposud. Přiznám se, že to sice můj šálek kávy není a mám raději rockovější hudbu, ale oslavy města patří především Kladeňákům a bezpochyby si tato akce zaslouží obměnu.

Mgr. Milan Volf, 
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - květen 2024.