SPD na Kladně? Místa pro spolustraníky, ale výsledky žádné.

07.05.2019

Ne tak dávno v kraji ne tak dalekém, jsme měli možnost slyšet pohádku s líbivými frázemi o transparentním hospodaření města a dobře fungujících městských firmách. Voličům bylo slibováno, že členové výborů zastupitelstva a komisí rady města musí mít prokazatelné vzdělání nebo zkušenosti v oblasti, kterou řeší. Navíc, zněl další slib, nebude docházet ke hromaděnípozic a funkcí. A nejednou byl koaličními politiky mazán med kolem pusy o transparentnosti a zprůhlednění na úrovni města. Pojďme se tedy podívat, jaká je skutečnost?

 

 

Společnost TEPO s.r.o. je městem zřízenáorganizace, která byla založena roku 1994. Na území Kladna je výhradním dodavatelem tepla a teplé užitkové vody. Obrat společnosti přesahuje 400 milionů korun ročně. Přes osm let vedl tento teplárenský kolos Mgr. Miroslav Vacek, člen kladenské buňky ODS. Byl to právě Vacek, který řídil desítky zaměstnanců, řešil technické a provozní záležitosti, jednal s Energetickým regulačním úřadem, vedl dohledy nad správností měření a účtování společně s evidencí odběratelů a připojených míst a v neposlední řadě dbal na zákonné povinnosti, které společnost musí splňovat. Vystudovaný právník s mnoholetými zkušenostmi s vrcholným vedením společností byl ovšem ze dne na den, bez jakéhokoliv důvodu, odvolán. Koalice totiž našla za Vacka řádnou náhradu – Oldřicha Černého z SPD. Ať už vám toto jméno přijde povědomé nebo ne, rádi připomeneme, kdo vlastně lídr kladenské kandidátky SPD, bez jakéhokoliv vzdělání a s minulosti trhovce, je.

Oldřich Černý zastává hned několik funkcí – kladenský zastupitel, člen Rady města Kladna, náměstek primátora, vedoucí kultury a nově i jednatel společnosti TEPO s.r.o. a Údržby Kladno. A jak komentuje svou práci na radnici sám Černý? „Pracujeme tak, že nejsme vidět. SPD se nemíchá do problémů na Kladně,“ řekl na dubnovém zasedání zastupitelstva. Pokud jeden člověk dokáže zastávat veškeré tyto funkce, tak bychom měli pravděpodobně hovořit o někom s mnohaletou praxí, odpovídajícímu vzdělání a notnou dávkou píle, neboť veškeré jeho pozice jsou na plný úvazek a placené z našich daní. Nebo tak by to alespoň bylo, kdyby se z Kladna po volbách nestal český absurdistán. Pracovní zkušenosti Oldřicha Černého jsou totiž stánkový prodej sýrů, vulgární napadání bývalých pracovnic Magistrátu města Kladna a řešení vlastní neutěšené finanční situace.

Ovšem nesuďme knihu, aniž bychom si nepřečetli celý její obsah. Černý totiž zatím dokázal zcela neuvěřitelné věci – nechal si předělat magistrátní kancelář tak, aby se mu více líbila. Zajímal se o termín, kdy dostane vlastní služební auto. Při přebírání společnosti TEPO zjišťoval, kolik má společnost vůbec zaměstnanců, neboť si o ní nejen že nic nezjistil předem, ale ani ho nenapadlo si o informace zažádat dříve, než se prohlásil za jednatele. Přejmenoval TEPO Služby na Údržba Kladno, kde navýšil počet zaměstnanců v dozorčí radě o celých 50 % tak, aby měl své kumpány z SPD kde upíchnout.

Říká se, že naděje umírá poslední, a tak jsme se snažili mezi novou baštou SPD, kterým se TEPO stalo, najít kohokoliv, kdo by byl pro náplň práce kvalifikován. Při vyhledávání kolegů pana Černého jsme se ale dozvěděli jen to, že druhý kladenský zastupitel za SPD Jan Štraub, který si také uloupil jedno korýtko v TEPU, je známý pouze jako hlavní aktér u exekučních soudů.

Pokud si kladete otázku, jak je možné, že někdo takový může vést jednu z velkých teplárenských společností v republice, je dobré si vzpomenout na skutečnost, že bez podpory SPD by nynější koalice neseděla na radnici. A loajalita prostě něco stojí. V tomto případě to ovšem zaplatíme my, kladeňáci. Ovšem nejen penězi, ale dost možná i něčím horším, nefunkčními dodávkami tepla či popadanými stožáry veřejného osvětlení.

Doufejme, že si za veškeré platy pan Černý koupí alespoň trochu soudnosti a grácie. Poslouchat totiž, jak ze sebe chrlí jednu vulgaritu za druhou, se nikomu na Kladně nechce.